Zaļā Raga salas – Kaboverde

Zeme, kur cilvēki cits citam dāvā neviltotus smaidus; kur apskāviens nozīmē patiesu prieku par satikšanos; kur atvadoties nav pieņemts teikt ardievas, bet gan solījumu atkal satikties. Daudzkrāsaina, dzīvespriecīga un daiļa – tāda ir Kaboverde!

Kaboverde, Atlantijas salas pie Āfrikas krastiem, ir viena no eksotisko zemju ceļotāju magnētiem, jo līdzās atpūtai brīnišķīgās balto smilšu pludmalēs piedāvā unikālu vietējo kolorītu, kur mijas Eiropas un Āfrikas mūzikas ritmi un krāsu kolorīts, virtuve un tradīcijas.

Sao Vicente sala – kultūras un mūzikas metropole

Maigi pasāta vēji, spoža Āfrikas saule. Viļņu rotaļas ar Āfrikas vēju veidotajām Sahāras smilšu kāpām Atlantijas okeāna krastā. Saldi smeldzīgas noskaņas mornu melodijās – kā atgādinājums par baskājainās dīvas Sezārijas Evoras ceļu uz vispasaules slavu. Par ceļu, kas bija ejams gluži kā pa Kaboverdes asajiem bruģakmeņiem klātajiem ceļiem uz majestātiskajām vulkānu virsotnēm. Pāri visam virmojošs prieks! Prieks, izdejots un izdziedāts coladeiras ritmos – āfrikāniski jutekliskās, emociju piesātinātās melodijās un deju soļos.

Galvenās pilsētas Mindelo osta iegūlusi sena vulkāna izdzisušajā krāterī. Tepat, krastmalā, vietējie ķidā nupat izzvejotās zivis. Kā tūristus, tā vietējos vilina zivju tirgus smaržas. Netālu dāmas viena otrai pin matus – top frizūras Jaungada sagaidīšanas ballītei. Bērni ļaujas spēlēm, dzenājot bumbu. No koloniālā laika arhitektūras liecību gan nav daudz, bet viss ir kopts un ļoti labi saglabāts.

Tomēr drīz vien no pilsētas mūkam okeāna pludmaļu meklējumos. Kā sveicieni no Sahāras tuksneša Sao Vicentes salā atrodamas pat smilšu kāpas.

Pēdējās gada dienas pusdienu vieta ir pārsteigums mums visiem! Restorāna saimniece Loutcha pirms vairāk nekā 50 gadiem šeit ieradās no Senegālas un savu pirmo ēstuvīti atvēra kravas furgonā. Šobrīd gan viņa ir aizsaulē, bet viņas biznesu un vārdu lepni tālāk nes meita.

Kaboverde izsenis minēta starp tām vietām, kur viskrāšņāk māk svinēt Jaunā gada atnākšanu. Kaboverdiešu dejotāji ugunīgi mūs pārņem savā varā. Mēs ļaujamies! Pie bagātīgi klātajiem galdiem ilgi neaizsēžamies, jo ugunīgākie iespaidi gūstami Mindelo ostmalā. Ļaujoties coladeiras ritmiem pilsētas centrālajā laukumā un ielās, līgani, melodiski un pavisam nemanāmi tiekam iešūpināti jau Jaunajā, 2023. gadā.

Santa Antao sala – mežonīgā Sao Vicentes māsa

Kaboverdes salu arhipelāga rietumu jeb Vēja puses salu mežonīgākā Sao Vicentes māsa – Santa Antao sala. Portugāļu jūras braucēji to atklāja 1462. gada janvārī, Sv. Antonija dienā, tāpēc līdz mūsdienām tā lepni nes viņa vārdu. Vulkānisko izvirdumu laikā te formējušās neparastas klinšu un tuksnešu ainavas. Kalni ir augstāki, sezonālo upju veidotās ielejas un kanjoni – dziļāki. Dabas varenība Santa Antao salā pilnībā pārņem mūs savā varā.

Jau no kartes redzams, ka Santo Antao ir kalnaināka, augstākajās virsotnēs pietrūkst tikai nedaudz līdz 2000 metru atzīmei virs jūras līmeņa. Augstkalnu ceļa izbūve, kas pāri kalniem savieno salas ziemeļu un dienvidu daļu, praktiski veidota pašu rokām. Tā vietējiem prasīja 12 gadus. Abpus ceļam ir dziļas, stāvas ielejas, kur dabas ainavas pārsteidzoši mainās, no priežu mežu audzēm līdz sulīgi zaļām terasēm, ko izmanto lauksaimniecības kultūru audzēšanai. Brīžiem viss tinās mākoņu vālos. Brīžiem dabas varenība atklājas mums pilnībā.


Salā ir dažādi augļu valsts pārstāvji – papaijas, banāni, mango. Te audzē arī kafiju. Visaugstāk novērtētā nāk no Fogo salas vulkāna pakājes un ar to Kaboverde sevi piesaka arī starptautiskajā kafijas tirgū. Kalnu ceļos iemaldījies tūrists var sevi palutināt ar kādu glāzi cukurniedru ruma, grogue, vai liķieri.

Līdzās banāniem vietējie pamanās izaudzēt arī sīpolus, ķiplokus, kāpostus un citas arī mums pierastas kultūras. Lai no kalnu terasēm to visu varētu nogādāt līdz auto, kas produkciju aiztransportēs uz ostu un tālāk uz Mindelo tirgu, talkā nāk ēzelīši.

Kaboverdes dzīves ritmu varētu raksturot ar devīzi "No stress". Vieta, kas katram ceļotājam jāredz, jāpiedzīvo, jāizjūt!

Teksts/foto: “Impro ceļojumi” gide Liene Bernsone