Baudot vīnu, mūziku un dzīvi – viesmīlīgā Krēta

Senatnē šo Grieķijas salu pazina kā vēju salu un ticēja, ka te ir vēju dieva Eola mājvieta. Šodien Krēta ir vieta, kur ļauties laiskai atpūtai pludmalē, malkot vīnu un jēra gaļu piejūras krodziņā, kā arī tīksmināties par brīnumskaistajām panorāmām, kas, grozies kā gribi, redzamas it visur, dalās “Impro ceļojumi” gide Intra Liepiņa.

Intra atminas, ka viņas pirmā vizīte Krētā bija parsteidzoši pozitīva. Gandrīz vienmēr, pirmoreiz ierodoties jaunā galamērķī, ir zināma nedrošības sajūta. Tomēr krētieši ir tik atvērti, pretimnākoši, draudzīgi un saulaini cilvēki, ka nedrošība ātri vien pagaist.

“Krētas daba ir ļoti piesaistoša, valdzinoša. Ūdeņu krāsas – dzidras, košas. Krētā var stundām ilgi peldēties tās siltajos, sāļajos ūdeņos, var stundām ilgi gulēt pludmalē, uz karstajiem akmeņiem vai smiltīm paklājot vien plānu dvielīti. Te var just, kā dienvidu saules siltums ir sasildījis visus tavus kauliņus,” sapņaini stāsta Intra.

Latviešiem Krētā patīk dienvidnieciskais siltums, krāšņums, ainava, kurā majestātiski kalni mijās ar auglīgiem līdzenumiem. Olīvu dārzi, ziedošas puķes, skarbas klinšu ainavas, ielejas, kas vilināt vilina – “Ko Tu gaidi? Nāc, baudi!”. Šī daba “paņem”, dalās “Impro ceļojumi” grupu vadītāja.

Krēta “neiztaisās”, bet ir īsta, dabiska, brīva
Gadu gaitā Intra ir viesojusies daudzās Grieķijas salu grupās un katrai no tām piemīt savs šarms. Krēta ceļotāju sirdis silda ar savu viesmīlību, vienkāršību, relaksētību, draudzīgumu. Sala “neiztaisās”, bet ir īsta, dabiska, brīva. “Vairākus gadus Krētā esam devušies piedzīvojumos kopā ar vietējo gidi Katerinu. Ja 15-20 minūtes mums ir jāgaida kuģītis, mēs nestāvam un negaidam. Katerina mums, latviešiem, pamāca, kā dejot sirtaki, vai demonstrē, kā dziedāt kādu vietējo dziesmiņu. Un ar Krētu ir tāpat, kā ar Katerinu. Ir draudzīga, viesmīlīga, uzņemoša sajūta,” stāsta Intra. Krētieši māca baudīt to, kas ir mums apkārt. Tam nav jābūt nekam izsmalcinātam, dārgam un elegantam – skaistums slēpjas vienkāršībā.

Saliniekiem dikti patīk danči! Nereti “Impro ceļotāji” piedalās tradicionālajos Krētas vakaros, kur ir gan folklora, gan ēdieni. “Ļoti patika viesošanās tradicionālajā vakarā kādā mazpilsētas lauku fermā. Varējām apskatīt ēzelīšus, vecos lauksaimniecības darbarīkus, kādreizējos virtuves priekšmetus un to, kā senāk izskatījās mājiņas, istabas. Mūs sagaidīja krāšņos un atraktīvos tērpos tērpti vietējie. Ieturējām gardu maltīti, baudījām dziedāšanas un dejošanas koncertu, vēlāk tikām ierauti karstasinīgo deju virpulī arī paši! Pa ceļam uz viesnīcu autobusā vakars turpinājās – uz pilnu klapi skanēja latvju ziņģes. Bijām ļoti jautrā prātā, vakars bija patiesi izdevies!” jauko notikumu atstāsta Intra.

Katra Krētas daļa ir atšķirīga no citām. Piemēram, Hānijas daļa ir pazīstama ar milzīgajiem citrusu dārziem, kā arī piena lopkopību, kur tiek gatavoti brīnišķīgi jogurti. Grieķu jogurts ir tradicionāla grieķu ēdienkartes sastāvdaļa. Brokastīs nereti tas tiek pasniegts kopā ar medu. Ja jūs zinātu, cik salds un patīkams ir bitīšu sanestais medutiņš no kalnos ziedošā timiāna. Mēli var norīt!

“Ja ir daudz mīļu bērnu, kuru no tiem visvairāk izcelt? Man no Krētas ļoti jaukas izjūtas saglabājušās gan par mazajiem ciematiņiem, ko apmeklējam, gan Krētas vīna darītavām, gan seno valdnieku buvētajiem piļu kompleksiem. Knosas pils, Fēstas pils. Tu vienkārši skaties un netici savām acīm! Brīnumainie sienu gleznojumi, freskas,” dalās Intra.

“Impro ceļojumi” gide vienmēr priecājas atgriezties Vidusjūras krastos. Ja vienā Krētas piekrastē ir stipri vēji, ātri var pārmukt uz salas otru pusi, aizvējā. Hipiju iecienīta vieta ir Matalas pludmale, kur piekrastes klinšu alās reiz bija iekārtotas puķu bērnu mītnes. Fantastiska vieta! “Kad tur ierodies, visu laiku vari pavadīt piekrastē, pasēdēt restorānā, vai uzkost kādu veikalā nopirktu našķi,” dalās Intra. Matalas pludmale atrodas Lībijas jūras krastā, no tās ir iespēja redzēt Krētas salas otru krastu, ne to, kur atrodas lielākās pilsētas. Nevar nepieminēt arī fantastisko pludmali, kas atrodas austrumu krastā – Bai pludmale. Baltās smiltis, varenas palmas, vilinoši, silti, dzidri, sāļi ūdeņi.

Lai gan “Impro ceļojumi” Krētas apskates programma ir piesātināta, katru dienu tiek ieplānots pusdienlaiks vismaz divarpus stundu garumā. Tā laikā var baudīt jūras ūdeņus, sauli, pamieloties ar vietējo restorānu piedāvātajām maltītēm, iepirkšanos.

Šarmē visos gadalaikos
Katram gadalaikam Krētā ir savs skaistums. Maijā Krēta ir zaļa, ziedoša, pavasarīga, salu vēl nav piemeklējuši lielie vasaras karstumi, ūdens nav iesilis. Labs kontrasts – saulaina pludmale un atvēsinošs ūdens. Vasaras vidū ir silti ūdeņi un ļoti daudz saules, ļoti iespējams, ka latvietim šis laiks varētu būt par karstu. Vasarā ceļasomā noteikti vajag ielikt pludmales čības, citādi, ejot pa pludmales smiltīm, var pat pēdiņas degt. Rudenī vairs nav intensīvs saules siltums, bet ūdeņi aizvien ir sasiluši. Jāņem vērā, ka rudenī mēdz uznākt vētras, kuru dēļ apstājas kuģu satiksme.

Intra atminas, ka reiz, ciemojoties Santorini salā, kas atrodas vien divu stundu brauciena ar ātrgaitas laivu attālumā, sākās vētra un nebija iespējams tikt atpakaļ uz Krētu. “Bija pārāk liels vējš, lai mūsu katamarāns brauktu. Uzkavējāmies salā ilgāk, līdz pat nakts vidum, kad beidzot kursēja lielāks, pamatīgāks kuģis, kas aizveda mūs atpakaļ,” ar smaidu atceras Intra. Nekādā gadījumā nevajag ieplānot Santorini salas apskati dienu pirms lidošanas mājup. Tas ir ļoti riskanti. Arī Santorini apmeklējums ir īsts baudījums acīm un dvēselei – vulkāniskās izcelsmes salā skatāma sirreāla ainava.

Vieta, kur ļauties gastronomiskām izvirtībām
Krētā var nogaršot dažādus Grieķijai raksturīgos ēdienus un jūras veltes. Pludmales restorānos tiek piedāvāti bezgala mīksti spinātu pīrāgi, brīnišķīgi vietājā kalnu siera pīrāgi, svaigi salāti, kuriem pāri pārlieta kārtīga porcija olīveļļas. Krētas pilsētas savā starpā sacenšas, kur ir tā vislabākā olīveļļa. Intra atminas, ka kopā ar “Impro” ceļotājiem savulaik lidostā pirkusi pieclitrīgas metāla kannas ar Krētas olīveļļu. Cena bija tik patīkama, ka citādāk nedrīkstēja. 

Vietējā virtuve ir debešķīga un tās dēļ vien ir vērts apmeklēt šo pasakaino Grieķijas salu! Vienmēr der salīdzināt, kurā krodziņā atpūšas visvairāk vietējo – tad vilšanās nemaz nav iespējama.  


“Reiz ar kuģīti aizbraucām uz Spinalongas salu. Kamēr mani cīņu biedri gida pavadībā gāja pa lepras slimnieku kādreizējo patvērumu ieliņām, izmantoju iespēju pabaudīt piekrastes ūdeņus. Pludmalē bija daudz jūras ežu, no kuriem jāuzmanās. Turpat pludmales krastā klejoja kāda itāļu ģimene, kas bija ieradusies pamieloties ar šiem jūras ežiem. Viņi ežus vāca, vēra vaļā un lika to ikriņus uz svaigas maizītes un pacienāja arī mani. Tas man bija liels pārsteigums, ka šo iemītnieku turpat svaigā veidā var lietot kā brīnišķīgu delikatesi,” saka Intra.

Krētā lielā cieņā ir vīna festivāli. Uz salas nav īpaši daudz alu vīna glabāšanai, tāpēc tad, kad tuvojas jaunā raža, ar steigu jāizlieto vecie krājumi. Notiek dažādi ciematu svētki, vīnu festivāli ar dažādām tautā iemīļotām tradīcijām, skanīgu folkloras grupu priekšnesumiem un smaidīgiem ļaudīm, kas bauda vīnu, mūziku un dzīvi.

Leģendas un augšāmcelšanās sajūtas
Intra iesaka aizvest mājiniekiem olīveļļu, no olīveļļas gatavotas ziepītes ar dažādiem aromātiem un vietējo kosmētiku. Sejas krēmu izgatavošanā krētieši bieži izmanto vietējās izejvielas, padarot tos par ļoti patīkamiem ādai. Tāpat uz salas ir fantastisks garšvielu piedāvājums, dažādas tējas. Īpaši iecienīta tūristu vidū ir leģendām apvītā iktimoss tēja, kas palīdz pret dažādām vēderlietām, kā arī veicina imunitāti. Augs, no kura iegūst tēju, aug kalnos, visbiežāk bīstamās vietās. Leģenda vēsta, ka lai sadziedētu dēla, karotāja, brūces, māte ir gājusi kalnos pēc maģiskā auga. Vēlāk visi ievainojumi sadzijuši un ņiprais jauneklis devies atpakaļ kara gaitās.

Iktimoss tējas maģisko spēku izmanto kā vietējie, tā tūristi. “Arī es reiz uz savas ādas izjutu nepieciešamību noprovēt tēju. Toreiz par daudz biju baudījusi aitu un kazu sierus, olīveļļu, saldumus, cepumus. Lai darba kārtībā savestu nabaga nomocīto kuņģīti, vietējie man piedāvāja šo tēju. Ziniet, brīnišķīgas augšāmcelšanās sajūtas!” atceras Intra.

“Dodamies uz Krētu, novērtējam dāsnumu, ar ko  Krēta ir bagāta un mēs noteikti būsim laimīgi par savu ceļojuma izvēli. Atpakaļ dosimies gan saules, gan draudzīgu, cilvēcisku emociju uzlādēti, ar jaunu enerģiju un dzīvessparu, sasmēlušies veselību veselīgajās peldēs un pastaigās!” aicina Intra.

Dodies iepazīt Krētu kopā ar "Impro": https://www.impro.lv/KrētasSala
Teksts: Sintija Dzerkale