Ceļotāja Edīte Lazovska atklāj, kā nezaudēt ceļotprieku arī 91 gada vecumā

Edīte Lazovska, kura pārkāpusi pāri deviņdesmit gadu slieksnim, sešdesmit gadus savas dzīves ir strādājusi par ginekoloģi, bet brīvajā laikā nodevusies pasaules iepazīšanai. Edīte atklāj, ka ir devusies vairāk nekā 80 ceļojumos, no kuriem vismaz 20 bijuši kopā ar "Impro". Dāma stāsta, ka ceļošana ir atkarība, kuru grūti izārstēt. Vēl pērn viņa piedalījās "Impro" organizētajos pārgājienos un ekskursijās pa Latviju, bet 2024. gadā plāno apmeklēt līdz šim vēl neiepazīto Dāniju 

"Es ceļoju, lai gūtu jaunas zināšanas. Tās man neviens nevar atņemt. Pirms katra brauciena daudz lasu, meklēju literatūru gan latviešu, gan citās valodās. Aizbraucot uz savu galamērķi, neesmu balta lapa. Jauniegūtās zināšanas nostabilizējas, ceļas pašapziņa, pieaug gandarījums. Es varu, es zinu, man interesē. Es vēl neesmu biete, man vēl interesē," par savu motivāciju ceļot un mācīties stāsta Edīte. Viņa atminas, ka reiz aizbraukusi uz Grieķiju, neko iepriekš par šo zemi neizpētot: "Tas bija briesmīgi un garīgi mokoši. Gids stāsta, bet tev pat puse no nepaliek galvā."

Agrāk Edīte apceļoja pasauli arī ar citām firmām, tomēr "Impro" stabilitāte, precizitāte drošības sajūta lika palikt uzticīgai šai aģentūrai. "Aģentūrā "Impro" strādā ļoti jauki, zinoši gidi. Tas ir tas, ar ko man šī firma saistās," saka Edīte. No pēdējo gadu braucieniem atmiņā palikuši divi gidi, par kuriem ceļotāja droši var teikt, ka viņi ir "paraugs, dam jābūt gidam" - Sarmīte Krieva un Andris Geidāns

"Es daudz kur esmu bijusi, bet šur tur labprāt brauktu arī otrreiz," teic Edīte. Viena no šādām vietām ir Mjanma (jeb Birma), otra – Islande. Vēl ļoti skaists un atmiņā paliekošs bijis brauciens uz Slovēniju, kur Edīte satikusi gidi Sarmīti


Vienīgais, kas Edītei traucē grupu braucienos, ir ierobežotais laiks: "Viens, otrs, trešais objekts. Dažreiz domāju - kāpēc man jāapskata visi šie 10 objekti, ja no tiem ļoti vēlos redzēt tikai trīs?" Viesojoties Kolumbijā kopā ar grupu, vietā, lai dotos sauļoties Karību jūras krastā, Edīte nolēmusi apmeklēt kādu sev interesējošu muzeju. "Es biju viena un to izbaudīju. Fotografēju bez steigas, lasīju pierakstus, mācījos. Tas bija ārkārtīgi interesanti un vērtīgi," atminas ceļotāja. Viņa saprot, ka, ceļojot grupā, katram ir citas intereses, tāpēc ir jāmāk meklēt kompromisi: "Cilvēki vēlas visu redzēt, visu apskatīt, visu izbaudīt. Bet dažreiz visu nevar," dāma nosaka.

 
Edīte ir bijusi arī aktīva pārgājienos gājēja: "Atceros, gājām pārgājienā gar Raiskuma ezeru kopā ar Andri Geidānu. Mēs kūlāmies pa traku sniegu, kas bija sasnidzis iepriekšējā naktī. Toreiz es vēl biju jauna, man bija 87 gadi." Tiem, kam šķiet, ka viņi nav pārgājienu cilvēki, Edīte iesaka pieteikties kādam pārgājienam ar Andri: "Pēc tam, kad būsiet iepazinuši Andri, jūs būsiet saslimuši ar ekskursiju būšanām! Es viņa priekšā noliecu galvu. Fantastisks cilvēks!" Līdzīgs Raiskuma piedzīvojumam bijis arī pārgājiens Sedas purvā. Tas gan beidzies ar apmaldīšanos un lieku sešu kilometru noiešanu, tomēr skati bijuši brīnišķīgi. Ar Andri Edīte satikusies arī pavisam nesenā ekskursijā pa Rīgu, kurā šogad viņa labprāt dotos atkārtoti

Sieviete uzsver, ka kustības ir svarīgas visos vecumos: "Jūs domājat, ka es varētu turēt, ja nedotos ekskursijās un pārgājienos? Neviena no manām bijušajām kolēģēm vairs nekustās, vairs pat ārā lāga neiziet. Kustības ir visa pamatā."

Uz 90 gadu jubileju Edītei tika uzdāvināts ceļojums, kuru viņa uztvēra pēdējo, kas jāizbauda - atvadas no ceļošanas. "Domāju, ka vairs nekādus bukletiņus neņemšu un piedāvājumus nepētīšu. Bet kur nu! Nesen atkal apciemoju "Impro" - bukletiņš rokā, maršruts rokā un priekšā kārtējā izvēle," atzīstas Edīte. Šobrīd viņa met acis uz Dāniju, jo tur vēl nav būts. 

Sieviete ar lielu prieku atceras savus piedzīvojumus, esot ceļā, un atklāj, ka par to, kas notiek "Impro" ekskursijās, varētu sarakstīt grāmatu. " ir atkarība. Ceļošana ir smaga atkarība," secina Edīte. Tuvojoties "Impro" 30 gadu jubilejai, ceļotāja aģentūrai novēl tādā pašā garā turpināt uz priekšu: "Neskatoties uz dažādām nepatikšanām, "Impro" ir izturējusi. Lai pietiek spēka un izturības a turpmāk!

“Impro” ir komanda, kur katrs tās dalībnieks ir ceļojuma veiksmes atslēga. Savā jubilejas gadā vēlamies iepazīstināt ar mūsu plašo komandu. Visu 2024. gadu pirmdienās dalīsimies ar gidu atmiņu stāstiem, klientu pieredzēm, kā arī ar spilgtākajiem mūsu darbinieku ceļojumu mirkļiem, savukārt katra mēneša trešā trešdiena būs veltīta šoferu piedzīvojumiem uz ceļa. Sekojiet līdzi ierakstiem mūsu sociālo tīklu kontos un mājaslapā! Ceļojam mēs, ceļojat jūs!

Teksts: Sintija Dzerkale
Atmiņu stāsti: "Impro" ceļotāja Edīte Lazovska