Mana Čehija

Alus, hokejs, Škoda (lai arī vairs ne īsti sava), Prāgas pavasaris vai Karlovi Vari filmu festivāli - katrs var izvēlēties savu, ar ko viņam saistās vārds Čehija.

Manas Top 5 vietas Čehijā ir tās, kuras neapnīk un kurās gribas atgriezties vienmēr un atkal.

Český Krumlov.  Skaistā, gandrīz noslēgtā Vlatavas līkumā novietojusies romantiskākā Čehijas pilsētiņa. Populārākā no tā saucamajām rožu pilsētām, kuras nosauktas pēc rozes tās īpašnieka ģērbonī. Bet pils stāvajā klintī glabā ne vienu vien noslēpumu. Daži soļi klusā sānieliņā, un var justies kā pazudis laikā. Tas ir kā ienirt tālā senatnē un nonākt, piedodiet par banalitāti, pasaku grāmatā vai filmā par viduslaikiem. Visa vecpilsēta ir kosmētiski uzprišināta, bet tas ne mazākā mērā nemazina autentiskuma sajūtu. Teju katra ieliņa gatava stāstīt leģendas par notikumiem un cilvēkiem. Ja pagriežas ap stūri, tad šaurās viduslaiku ieliņu krodziņi aicinās nobaudīt cūkas cepeti un noteikti vietējo Eggenberg alu piedevām. Pavisam īsti pilsēta izbaudāma tieši vakara stundās, kad norimusi tūristu radītā burzma un čalošana, pār pilsētu nolaižas klusums, iededzas gaismas un cilvēks pamazām kļūst par neglābjamu romantiķi.

 Krkonošes dabas parks. Ja gribas pastāvēt pie Elbas iztekas (čehi gan šo upi sauc Labe) vai uzkāpt Čehijas augstākajā virsotnē Sņežka (1603 m), tad jādodas uz Krkonošes dabas parku. Tikai jāatceras, ka kalnu gars Krakonošs visu redz, zina un kontrolē. Tapēc uz kalniem jādodas ar labām domām un darbiem. Čehijā viņu zina katrs, pat ja nav bijis kalnos. Filmas un grāmatas, teikas un pasakas stāsta par Krakonoša darbiem, par to, kā viņš palīdzējis nabadzīgajiem un sodījis sliktos.

Sudetu Krkonošes kalnu grēda ir ~40 km gara, apmēram pa grēdas vidu iet Čehijas un Polijas robeža. Neskatoties uz nelielo izmēru, tie lepojas ar lielu kalnu ekosistēmas daudzveidību - meži, pļavas, ledāja bedres, subarktiski kūdrāji un tundra uz korēm. Ledus bedres – viena no ievērojamākajām īpatnībām Krokonoše kalnos, tām ir arī nosaukumi: Krakonošova, Čertova (velna), Kotelska (bļodas) utt. Šie kalni ir relatīvi zemi, bet atpūtas plašuma un daudzveidības ziņā līdzvērtīgi Alpiem vai Tatriem. Kalnu takas nav sevišķi grūtas, tāpēc ir ļoti piemērotas pastaigām visu gadagājumu cilvēkiem. Gaidīti te ir arī riteņbraucēji. Špindleruv Mlyn ir tūristu iecienīta pilsētiņa kalnos ar apmešanās vietām, daudzām omulīgām kafejnīcām, picērijām, veikaliņiem. Te arī sākas vairākas kalnu takas. Kalnus kopīgi apsaimnieko čehi un poļi — takas bieži ievijas te vienā, te otrā valsts teritorijā, tāpēc kabatā jātur pase.

Aktīvās atpūtas cienītājiem piedāvājums Čehijā ir ļoti plašs – izjādes ar zirgiem, golfs, teniss, paraglaidings, laivu braucieni pa upēm. Visu Čehiju var izstaigāt vai izbraukāt ar velosipēdu, pateicoties tūrisma kartēm, marķētajām takām, velosipēdistu celiņiem un distanču slēpošanas trasēm. Taku un celiņu kopgarums ir ~40 000 km.

Lieki atgādināt, ka Čehiju dēvē par paradīzi alus mīļotājiem. Stāstīt par čehu alus daudzveidīgo piedāvājumu, kvalitāti un zemajām cenām būtu banāla atkārtošanās. Ar ko tad varētu pārsteigt rūdītu alus mīli un pazinēju? Varbūt ar alus Spa? Vai gribat tukšot alus kausu, guļot siltā alus vannā, un vēl palutināt sevi ar alus masāžām un kosmētiku? Lūdzu! Čehijas pilsētā Chodova Plana atrodas pirmais alus Spa kūrorts Eiropā (iespējams, pat pasaulē). Tas noteikti patiks ne vien vīriešiem, bet arī sievietēm, jo karsta alus vanna palīdz cīnīties ar stresu, uzlabo garastāvokli, nomierina garu un ķermeni. Tā ir patīkama relaksācija. Ar vielām, kuras ir alus satāvā, varot ārstēt daudzas kaites, īpaši ādas slimības. Spa kūrorts atrodas nelielās Chodovar ģimenes alus darītavas pagrabstāvā, kur viesiem piedāvā septiņas Viktorijas laika vannas. Taisnības labad jāsaka, ka vannas šķidruma recepte sastāv no minerālūdens un tumšā alus. Katru gadu notiek alus festivāls un alus mucu velšanas sacensības gan kungiem, gan arī dāmām, dalībnieki brauc arī no citām zemēm. Nav dzirdēts, ka būtu piedalījies kāds no Latvijas, tā ka visas iespējas būt pirmajam. Diena te aizritētu nemanot. Priekšpusdienā alus mucu velšana, pēcpusdienā Spa procedūras. Bet vakarā aicinās alus darītavas restorāns Ve Skále  ar lielisku atmosfēru, labu virtuvi, mūziku un, protams, alu. 2009. gadā šī nelielā alus darītava atvēra savu pirmo brūvētavu ārpus Čehijas – Lietuvā Biržos. Lietuvā ražo divus no Chodovar aliem – tumšo Zámecké Černé un gaišo Skalní Ležák. Abiem ir visādas medaļas, apbalvojumi un goda nosaukumi, kā jau tas labam alum piederas.

Chodovar bija pirmie mohikāņi, kuriem ir arī sekotāji. Piemēram, nelielā Čehijas un Polijas pierobežas pilsētiņā Písek u Jablunkova viesnīca Bahenec Wellnes Hotel piedāvā 2 stundu pakalpojumu - somu sauna, alus vanna un atpūta auzu salmu gultā. Laipni lūgti!

Adršpašsko skaly smilšakmens klinšu rezervātā – daba nebeidz pārsteigt. Viena no Čehijas smilšakmens klinšu pilētiņām. Daudzus gadsimtus cilvēki daudz neko nezināja par šīm klintīm, jo ieiet tajās uzdrošinājās tikai tad, kad meklēja patvērumu un drošību, jo pašu mājām draudēja briesmas. Tikai 19.gs. sākumā sāka veidot pirmās labiekārtotās tūristu takas. Šodien ikviens var ļaut vaļu fantāzijai un mēģināt ieraudzīt cukurvati, ērgļa ligzdu, indiāni, karali, kroni, torni .... un to, ko vēl neviens līdz šim nav pamanījis un atzīmējis. Māte Daba iejutusies arhitekta un tēlnieka lomā, izveidojusi fantastiskas formas, kuras katram pašam lemts saskatīt un atšifrēt. Var uzrāpties pa trepītēm arī kādā no klintīm un papriecāties par visu šo skaistumu no putna lidojuma, vai doties doties izbraukumā ar laivu pa klinšu ieskautu kalnu ezeriņu. Starp citu, reģions ir ļoti populārs klinšu kāpēju vidū.

Loketa – jau vairāk kā 800 gadus Ohres upes ielokā kalnu ieskautā mazpilsētiņa ar dažiem tūkstošiem patstāvīgo iedzīvotāju atgādina par Čehijas Karalistes laikiem. Uz Loketas pili valdnieki bauca ar ģimenēm, devās medībās, uzņēma karaliskus viesus un risināja diplomātiskas sarunas. Viduslaikos pils bija viens no visstiprākajiem Čehijas Karalistes cietokšņiem.

Kad Dievs radīja Čehiju, tās dienvidu daļai Viņš esot piešķīris īpašu skaistumu, kurš vēlākajos gadsimtos iedvesmoja māksliniekus, komponistus un rakstniekus. Loketas īpašo šarmu uzteica arī Gēte, kad savā 74. Dzimšanas dienā devās nelielā izbraukumā un sajūsminājās par apkārtnes ainavu, salīdzinot to ar vārdos neaprakstāmi skaistu mākslas darbu.

Mūsdienās gleznaino padsmit kilometrus garo ceļu no Karlovi Variem uz Loketu mēro motokrosa sportisti un līdzjutēji, tūkstošiem tūristu un arī kino fani, lai savām acīm redzētu vietas, kur darbojies leģendārais Džeimss Bonds filmas Kazino Royale filmēšanas laikā.

TradīcijasPan ... (seko uzvārds) un paņi – tā čehiem pieņemts uzrunāt vīrieti vai sievieti. Vārdiem sadzīvē lieto pamazināmās formas. Piemēram, Jaroslavs – Jards, Vāclavs – Vašeks, Dagmāra – Dāša, Kateržina – Katka.

Čehi satiekas krodziņos, nevis iet ciemos viens pie otra. Vīri nereti tiekas vietējā pivnicē, un tur tad arī viss tiek apspriests – no hokeja līdz politikai.

Par labu servisu pieņemts atstāt dzeramnaudu. Tūristu iecienītajos krogos 10% var būt jau iekļauti rēķinā – jābūt uzmanīgam, lai nesamaksātu vēlreiz.

Prāgas lielajos, tūristu iecienītajos krogos vajadzētu pievērst uzmanību arī tam, kas rakstīts ēdienkartē sīkiem burtiņiem kaut kur apakšā vai beigās. Proti, ka tas glītais groziņš ar dažādām mērcēm un eļļām uz jūsu galda kaut ko maksās, par lustīgo muzikantu arī jums pierēķinās, tas nekas, ka jau iemetāt viņa groziņā naudiņu. Ne visur un vienmēr, bet šad tad gadās ar tādu lietu sastapties.

Virtuve. Čehijas virtuvei raksturīgo trīsvienību veido knēdeļi, cūkas cepetis un kāposti. Tos pasniedz ikvienā krodziņā. Knēdeļiem uzticīgi viņi paliks arī tad, ja kāpostu un cūkgaļas vietā izvēlēsies sautētu liellopa gaļas fileju ar viegli saldenu dārzeņu krējuma mērci vai liellopa gulašu. Čehijas virtuve dažādos reģionos ir atšķirīga. Bet knēdeļi būs visur. Pie tam jūs varat izvēlēties maizes, kartupeļu vai speķa knēdeļus – houskove, bramborove, špekove knedliky. Cūkgaļu lielākoties servēs ar kartupeļu knēdeļiem, bet liellopa ar maizes knēdeļiem.

Morāvijā raksturīgas Morāvijas sardeles (klobasen). No Olomoucas nāk kvarģeles – mazi, plakani siera klaipiņi ar spēcīgu aromātu. Znojmo leposies ar savu gulašu, kuram pievienoti nūdeļveidā sagriezti gurķīši. Labākais aizdars pie alus – ceptas ribiņas (žebīrka).

Jūs neēdat gaļu? Lūdzu! Karpa, cepta uz restēm, ar sviestu, šampinjoniem un mārrutkiem vai sautēta melnajā alū.( Bez karpas nav iedomājamas Ziemassvētku svinības).

Forele, cepta svietā ar mandelēm (Pstruh na masle s mandlemi).

Vai viens no maniem iecienītākajiem ēdieniem – rīvmaizē panēts cepts siers (smaženy syr).

Desertā  varat izvēlēties atkal knēdeļus – šoreiz saldos ar dažāda veida pildījumu un saldu mērci. Piedāvājumā būs arī pankūkas ar pildījumu (palačinky), saldējums (zmirzlina), kāds kūkas gabaliņš vai augļi ar putukrējumi.

Putukrējumu esot izgudrojuši čehi, un Čehijā jums to pasniegs ne tikai ar augļiem vai saldējumu, bet arī ar liellopa gaļu, kas daudzos tūristos raisa izbrīnu.

Dzēriens Nr.1 ir un paliek mūžu mūžos- alus: gaišais, tumšais, melnais, jauktais (ržezane) gaišais ar tumšo uz pusēm vai Radler (ar citronu limonādi). Pazīstamākais ir Pilzenes (Pilsner), bet mans iecienītākais - Fleka alus, kuru veikalā gan nenopirkt, tas atrodams tikai vienā no vecākajām Prāgas alus darītavām U Fleku.

Morāvija ir Čehijas vīna reģions. Gluži pieņemamus baltos un sarkanos pašu ražojuma vīnus piedāvā gan krodziņi, gan veikali.

Čehiem ir arī savs zāļu liķieris Becherovka, kura sastāvā ir 20 dažādas zālītes. To 1807. gadā  izgudroja Karlovi Varu ārsts Jans Behers.

Taču minerālūdeni Čehijā var baudīt dažādi – pudelē pildītu, no avota pasmeltu, baseinā satecinātu. 

 

No kā uzmanītiesČerstvij – svaigs, ovoce – augļi, pozor – uzmanību, hostinec – krodziņš, krásný - skaists. Valodas ir jāmācās, nevajag paļauties uz iedzimto attapību.

Gida ieteikumus ne vienmēr visi klausās un tad nu arī parasti iekrīt uz tīri sadzīviskām lietām. Sautēta liellopa gaļas fileja ar putukrējumu un brūklenēm – ne visiem izrādās garšo. Tūristu iecienītajos krogos Prāgā parasti piedāvā beherovku mazās glāzītes – tā ir tradīcija, nedrīkst atteikties – tā nereti tiek paskaidrots. Saņemot rēķinu, izrādas, ka tā mazā glāzīte tradīcijas nav par velti, bet ir divas reizes dārgāka par lielo alus kausu. Un tie sāls kliņģerīši uz galda nav dekorācija vai bezmaksas piedeva pie alus. Sulai cena parasti norādīta par 100 ml, bet atnes 200 ml, ja vien neesi prasījis citu daudzumu. Rēķinu pētot ir neizpratne, kapēc jāmaksā divas reizes vairāk. Starp citu, alus ir lētaks kā sula.

Suvenīri. Čehu stikla un kristāla izstrādājumi ir populāri joprojām.

Bižutērija no Jablonecas, rotaslietas ar iestrādātajiem tumši sarkanajiem granātiem.

Marionetes – laba dāvana bērniem. Tomēr pašiem čehiem gan tās ir kaut kas vairāk par vienkāršu lelli. Kad nebija vārda brīvības un par savu domu paušanu varēja tikt aiz restēm, čehi izmantoja dejojošas un runājošas lelles. Tās cietumā neieliksi. Šodien Prāgā varat doties uz kādu no marionešu teātra izrādēm.

Mājās var vest arī ēdamas un dzeramas lietas. Vafeles Kolonada – apaļas, plānas ar dažādiem pildījumiem (riekstu, kafijas, ruma, šokolādes, olu liķiera u.c.) vai Orion rūpnīcas saldumus.

Diāna Ozola - Buša