ĒĢIPTE

Aicinām jūs ceļojumā uz mūžīgās saules zemi Ēģipti! Jau vairāk nekā 7000 Latvijas tūristu kopā ar mums atpūtušies Hurgadas un Šarmelšeihas kūrortos Sarkanās jūras krastā.
Unikālā, noslēpumainā, mīklainā Ēģipte paliks jūsu sirdīs, un prāts uz mūžu saglabās atmiņas par šo brīnumaino valsti, kur pagātne savijusies ar mūsdienām, satiekas vējš un zvaigznes, zied dārzi un uzzied dvēsele.

Hurgada ir Sarkanās jūras Ēģiptes piekrastes populārākais kūrorts. Klimats Hurgadā ir maigs un sauss, saule spīd visu gadu, laiks ir lielisks. Tie, kas bijuši Ēģiptē, apgalvo, ka šeit ir viegli elpot un gaiss veicina izskata uzlabošanos.
Hurgada atrodas 500 km no Kairas, kristāltīrās Sarkanās jūras krastā. Šī pilsēta ieņem vienu no pirmajām vietām pasaulē viesnīcu skaita ziņā, salīdzinot ar vietējo iedzīvotāju skaitu. Šobrīd Hurgadā ir ap 200 viesnīcu, to skaitā pārstāvētas arī Marriott, Intercontinental, Hilton, Sheraton un citu tīklu viesnīcas ar Eiropas līmeņa servisu. Tās izvietojušās gar piekrasti – no lētākām 2-3 zvaigžņu līdz greznām 4-5 zvaigžņu viesnīcām, ar “all inclusive” (viss iekļauts cenā) sistēmu, plašām smilšu pludmalēm, ziedošiem dārziem un zaļojošām palmām, milzīgiem baseiniem, izklaides programmām vakaros un diskotēkām. Hurgada ir kūrorts visiem – gan tiem, kas grib vienkārši sauļoties un peldēties, gan ģimenes atpūtai, gan aktīvās atpūtas piekritējiem. Hurgada ir krāšņa ar sniegbaltajiem māju siluetiem, jūras krāsām, baseinu zilgmi un rubīnsarkano ziedu mežonīgajiem paklājiem… Tas ir kūrorts tieši jums!

Pludmales dzīve Hurgadā sit augstu vilni: jahtas, kuteri, vējdēļi, virs viļņiem planējoši izpletņi un daudz kas cits jebkuram vecumam un gaumei. Ūdenssporta cienītājiem šis kūrorts ir īsta paradīze. Superpiedzīvojums ir zemūdens Odiseja. Sarkanās jūras skaistums nav salīdzināms ne ar vienu citu jūru pasaulē. Zemūdens pasaule visās varavīksnes krāsās! Koraļļu rifi un zivis, tūkstoši zivju no mazām un kustīgām, kas pulcējas lielos baros, līdz lieliem plankumainiem jūras iemītniekiem, kas laiski guļ jūras dibenā un pat atļauj sev pieskarties. Redzamība kristāltīrajā ūdenī ir ap 50 metriem, tāpēc Sarkanās jūras skaistumu var baudīt arī vienkārši peldot ar masku. Ja vēlaties nirt – gandrīz visās piekrastes viesnīcās atradīsiet zemūdens niršanas centrus un apmācības instruktorus.

Hurgadas naktis atgādina Šeherezādes pasakas. Kad debesīs iedegas zvaigznes, tām nākas konkurēt ar diskotāku spilgtajām ugunīm, viesnīcu torņiem neona krāsās, reibinošajiem ziedu aromātiem naksnīgajos dārzos. Noteikti apmeklējiet pilsētā vispopulārākās diskotēkas viesnīcā Sindbad vai Inter-Continental, vai kādā citā. Pat strūklakas šai pilsētā dzied un dejo – greznajā pieczvaigžņu viesnīcā Golden Five Resort ir iespēja noskatīties slaveno “dejojošo strūklaku šovu”. Kad dzidrā ūdens strūklas lieliskās mūzikas pavadījumā izplešas vēdeklī, virpuļo, ielīst ūdenskritumos un traucas augšup, liekas, ka kopā ar šo neizsakāmo skaistumu dzied un dejo viss jautrais kūrorts.

Hurgadā viss ir zelta caurausts: spožā saule, samta smiltis, pat cilvēki pludmalē ir viscaur apzeltīti. Iedegums ir patiešām lielisks – vienmērīgs un noturīgs. Kopā ar jums dejo graciozās austrumu skaistules, nāsis kutina vietējo ēdienu aromāts. Daudzie bāri un restorāni piedāvā lielu izvēli: gan Eiropas virtuves ēdienus, gan ēģiptiešu gardumus jebkurai gaumei. Šeit ir viss, par ko esat sapņojuši!

Izklaides un ekskursiju piedāvājums pārpārēm nodrošina iespaidus visiem, vajag tikai spēt apskatīt, nofotografēt piemiņai un izbaudīt šo eksotiku. No Hurgadas pieejamas ekskursijas uz Kairu, Luksoru, braucieni uz koraļļu rifiem, romantiska vizināšanās ar džipiem un izjādes kamieļa mugurā, zemūdens pasaules vērošana laivā ar stikla dibenu, dejojošo strūklaku šovs un “1001 nakts pasaku” izrāde Šeherezādes pilī.

Veikalu plauktos gaida suvenīri: akmens izstrādājumi ar senās Ēģiptes simboliku, miniatūrās piramīdas, ādas izstrādājumi, papirusi, lādītes, gaismeklīši, eļļas, zelta un sudraba rotas un daudz kas cits. Galvenais ir tirgoties – šeit ir austrumi! Kad atjaunotām enerģijas rezervēm un ēģiptiešu talismanu kabatā jūs atgriezīsieties mājās, veiksme jūs vairs neatstās!

EL-GUNA. Ēģiptes Venēcija. Baudu un izpriecu pilsēta.
Pilsēta – dārzs ar romantisko nosaukumu El-Guna (līcis, lagūna) atrodas netālu no Hurgadas. Šī pilsēta kā mirāža izvietojusies starp jūru un kalniem. Būvēta nūbiešu ciematu stilā – ne vairāk kā 4-5 stāvu celtnes, gleznaini pagalmiņi, tornīši, jumtu kupoli – vārdusakot, austrumu eksotika kā jau Nūbijā, Augšēģiptē, ar tās afrikāņu un arābu kultūras sajaukumu liek justies kā pašam Marko Polo, kurš ieradies ar karavānu īstā austrumu pilsētā. Šeit ir plašas smilšu pludmales, jaunas, greznas viesnīcas kanālu, salu un lagūnu ielenkumā. Tas viss apbur, pievilina un kairina iztēli. Ne velti El-Gunas celtniecībā piedalījies slavenais amerikāņu arhitekts Maikls Grivs – viens no Disnejlendas autoriem – viņš jau nu zina, kādai jābūt izpriecu un izklaides pilsētai.

ŠARMELŠEIHAS kūrorts (tulkojumā – karaliskais līcis) atrodas Sinaja pussalas pašos dienvidos un ieguvis Ēģiptes prestižākā kūrorta statusu. Tāpat kā citos Ēģiptes kūrortos, arī Šarmelšeihā tūrisma sezona ir visu gadu – šai laikā te var peldēties un sauļoties, un pat ziemas mēnešos ūdens temperatūra nav zemāka par +20-22°C, bet gaisa temperatūra turas ap +23-25°C.

Šarmelšeihu īpaši vērtē niršanas cienītāji. Koraļļu rifi sākas pie pašas piekrastes, tāpēc jūras bagātības var vērot jau pirmajās minūtēs zem ūdens. Ar masku un elpošanas caurulīti Sarkanajā jūrā peld gan veci, gan jauni gluži kā gigantiskā akvārijā starp zivīm, kas nemaz nebaidās no šiem zemūdens pasaules ciemiņiem. Ja peldēšana starp daudzkrāsaino zivju bariem nav jūsu aicinājums, varat izmantot laivu ar stikla dibenu – Neptūna zemūdens pasaule būs kā uz delnas. Īstenie jūras krāšņuma cienītāji var doties uz Rasmuhameda nacionālo parku, kur atrodas krāšņākie koraļļi Sarkanajā jūrā un visas šeit sastopamās zivju un ūdensdzīvnieku sugas. Pa ceļam redzēsiet arī burvīgos Barakudas, Sāļo un Tirkīza ezerus.

Noteikti piesakieties uz džipu safari, kas piedāvās asas izjūtas un palīdzēs ieraudzīt tuksneša skaistumu. Satiksiet īstus beduīnus, varbūt būs iespēja izjāt ar īstu arābu rikšotāju.
Neaizmirstamu iespaidu atstās brauciens uz Nuveibas Krāsaino kanjonu. Gadsimtu vēji dabiski krāsainajās smilšakmens aizas sienās izveidojuši fantastiskus rakstus, padarot šo vietu par vienu no skaistākajām Sinaja pussalā. Sirds vai pamirst no virsotnes raugoties uz mātes dabas apgleznotajiem akmeņiem tālu lejā…

Šarmelšeihas naktis piedāvā nebeidzamas izpriecas. Pilsētas ugunis aicina uz diskotēkām, naktsklubi gaida dejotājus. No restorāniem un bāriem viegls vējiņš atnes ziedu aromātu, austrumu virtuves, garšvielu, saldumu un stipras kafijas smaržu, viesmīlīgi aicinot to visu nobaudīt.
Ne velti Šarmelšeiha tiek uzskatīta par vienu no skaistākajiem Ēģiptes kūrortiem – puķu dobes, smaragdzaļie zālāji, koki un palmas, plašās pludmales un tirkīzkrāsas jūra ir savdabīgs kontrasts un reizē apbrīnojami harmonē ar dzeltenajām smiltīm, pasakainajām klintīm un krāsainajiem kanjoniem.

KAIRA
Ēģiptes galvaspilsēta pārsteigs ar austrumniecisko skaistumu un mērogiem – tur dzīvo ap 17 miljoniem cilvēku. Kaira ir kontrastu pilsēta, tur labi saskatāmi laikmeti – visvecāko civilizāciju vēstures un kultūras mantojums harmoniski sadzīvo ar 21. gadsimta sasniegumiem. Pilsētas centrā atrodas slavenais Ēģiptes muzejs ar milzīgu Senās Ēģiptes vēstures un kultūras dārgumu kolekciju vairāk nekā 100 zālēs. Tur glabājas arī 450 mārciņas smagais Tutanhamona zelta sarkofāgs un maska, kas piesaista tūristu skatienus ar savu neatkārtojamo skaistumu. Ēģiptes muzejā ir arī mūmiju zāle, kur apskatāmas ar ēģiptiešu mumifikācijas mākslas palīdzību līdz mūsdienām saglabātu, dzīvojušu pirms tūkstošiem gadu, cilvēku sejas vaibsti. Slavenais krievu dziedātājs Fjodors Šaļapins, kurš apmeklēja muzeju 1903.gadā, ir teicis, ka pēc mūmiju sejām pat tagad varot noteikt katra senā cilvēka raksturu.

Mukatamas pakalnā slejas lieliskā viduslaiku Muhameda Ali citadele, uzbūvēta 1830.gadā. Celtnes iekšējās sienas izgreznotas ar alabastru, milzīgās kristāla un stikla lustras, smagās ķēdēs iekārtas, sniedzas gandrīz līdz grīdai un spoži apgaismo krāšņos paklājus un zelta greznumlietas.

Netālu no Muhameda Ali citadeles atrodas slavenais austrumu tirgus Khan el Khalili, tikpat sens kā pati Kaira. Daudzajās tirgotavās atradīsiet zelta un sudraba rotas, traukus, kalumus, dažādus suvenīrus – miniatūras piramīdas, akmens nieciņus ar ēģiptiešu simboliku, ādas izstrādājumus, papirusu, lādītes, gaismekļus, bet galvenais – šeit ir īsta senā austrumu tirgus gaisotne.
Mūsdienu Kaira ir milzīga, kosmopolītiska pilsēta, kas nenorimst visu diennakti – kultūras, intelektuālās, ekonomiskās, sabiedriskās un politiskās dzīves centrs. Šeit ir slavenu firmu viesnīcas, daudz prestižu klubu, kazino un diskotēku.

Kairas iedzīvotāji mīl savu pilsētu. Viņiem Ēģipte – tā ir Kaira. Vakaros, kad uz ielām mašīnu kļūst mazāk, un Kaira sāk mirdzēt naksnīgajās ugunīs, ēģiptieši mīl apmeklēt naktsklubus un diskotēkas, vai vienkārši pastaigāties pa savas pilsētas skaistajām ielām.
Netālu no Kairas uz nelielas salas atrodas “Faraona ciemats”, kur notiek izrādes – “dzīvās bildes” no seno ēģiptiešu dzīves mūsdienu aktieru izpildījumā. Šeit viss ir kā Senajā Ēģiptē – senais templis, bagātā un nabadzīgā ēģiptieša mājas, Tutanhamona kapeņu precīza kopija ar visiem dārgumiem – viss kā īsts! Neaprakstāms skaistums!

Jau senatnē varenās Gīzas piramīdas tika sauktas par vienu no septiņiem pasaules brīnumiem, un arī mūsdienās tās pārsteidz ar majestātiskumu. Lielākā no tām ir Heopsa piramīda. Senatnē tās augstums bija 147 metri, tagad vairs tikai 137, tās pamata kvadrāta mala ir 230 metrus gara. Piramīda tika celta 20 gadus (pabeigta apmēram 2590 g. p.m.ē.), tās celtniecībā izmantoti 2,3 miljoni akmens bloku, katrs no tiem sver 2,5 tonnas. Raugoties uz šo milzu celtni pamirst sirds, un neticas, ka tā ir cilvēku roku radīta.

Otrā lielākā ir Hefrēna piramīda, kas būvēta 40 gadus vēlāk un ir 136 metrus augsta. Ansambli noslēdz 66 metrus augstā Mikerina piramīda, kas pasvītro Heopsa un Hefrēna piramīdu varenību. Hefrēna piramīdas celtniecības laikā klintī blakus tika izcirsta 80 metrus garā un 20 metrus augstā Sfinksa – lauva ar cilvēka galvu un sejas vaibstiem.

Katru vakaru Gīzas plato notiek izrāde “krāsas un mūzika”, kuras laikā tiek izgaismotas te viena, te cita piramīda un Sfinksa. Mūzikas pavadījumā skan Sfinksas stāstījums par Seno Ēģipti un piramīdu celtniecības vēsturi.

Atbrauciet un pārliecinieties paši!