Nolaižoties ultramodernajā Čangi lidostā, atklājas Āzijai neraksturīga bilde. Pēc bambusu ciematiņu apmeklējuma un pārgājieniem Taizemes džungļos, pastaigām piesārņotajās un haotiskajās Bangkokas ielās, Singapūra ievērojami pārsteidz pēc eksotikas izsalkušo latviešu ceļotāju. Moderni debesskrāpji, izcili tīras ielas, oriģinālie pasaules brendu lielveikali un dzeramais krāna ūdens atšķir Singapūru, kas tulkojumā no malajiešu valodas nozīmē Lauvas pilsēta, no Taizemes un pārējiem reģiona kaimiņiem. Tagad veroties augstceltņu smailēs, kuras tiecas zilajās debesīs, ir grūti aptvert, ka tikai pirms diviem gadsimtiem te bijis necils malajiešu zvejnieku ciematiņš. Pateicoties britu kolonizatoriem un tirdzniecībai tagad tas izaudzis par pasaules metropoli. Bet latvju bāleliņam nevajag saskumt un griezties atpakaļ, jo, neraugoties uz pirmo, rietumniecisko iespaidu, eksotikas un austrumnieciskā te ir vairāk nekā vajag.
Pasaule uz mazas saliņas
Singapūra ir bagātīgi krāsaina un kontrastaina valstiņa, kurā harmoniski sadzīvo dažādas kultūras un tautas, piedāvājot ceļotājam ienirt daudzveidīgajā mākslas, arhitektūras un ēdienu pasaulē. Pasaule miniatūrā ir vislabākais salīdzinājums, ko varētu piedāvāt mazajai valstiņai, jo šķiet, neviena cita vieta uz planētas nespēj piedāvāt tādu ainavu daudzveidību kā Singapūra. Tās kolorītie etniskie rajoni Chinatown, Little India un Geylang Serai atgādina Ķīnu, Indiju un Malaiziju; finansu kvartāls Ņujorku; koloniālās arhitektūras centrs Lielbritāniju; Arab Street kvartāls un mošejas Tuvos Austrumus; palmu ieskautās, balto smilšu pludmales Sentozas salā Karību salas; Bukit Timah nacionālais parks Amazones džungļus; Japāņu un Bonsai dārzi stūrīti no Japānas; bet pingvīni uz mākslīgajiem ledājiem Putnu parkā un dzīvniekiem bagātās savannas Zooloģiskā dārzā Antarktīdas un Āfrikas ainavas. Ja tam vēl pieskaita četras oficiālās valodas malaju, mandarīnu, tamilu un angļu un sešas galvenās reliģijas budismu, kristietību, hinduismu, daoismu, islāmu un sikhismu tad pārsteigums ir tiešām neviltots. Un tas viss teritorijā, kas ir trīsreiz mazāka par Rīgas rajonu!
Stūrītis no Ķīnas
Tomēr, lai cik kosmopolītiska Singapūra neizskatītos, tai piemīt neatņemama Ķīnas garša un valdzinājums. To rada daudzie daoistu un budistu tempļi, ķīniešu svētki, tirdziņi, restorāni un dārzi. Paradoksāli, bet valstī, kurā 76% no iedzīvotājiem sastāda ķīnieši ir arī Chinatown kvartāls. Tieši šis kvartāls ir Singapūras ķīniešu mantojums vieta, kur apmetās pirmie imigranti, izveidojot masāžas centrus, medicīnas veikalus, tirdziņus, senus tempļus un namus. Chinatown ir īstā vieta, kur nobaudīt dim sum un Pekinas pīli, iedzert zaļo tēju, apmeklēt Ķīniešu operu, aizdedzināt svecīti daoistu templī un vienkārši izbaudītu kvartāla seno šarmu, kurš vēl ir saglabājies, neskatoties uz rajona lielo popularitāti tūristu vidū.
Nepārprotami, vislabākais laiks apmeklēt Lauvas pilsētu ir Ķīniešu Jaunā gada laikā, kad Singapūra tērpjas sarkanā krāsā, bet ielās norisinās neskaitāmi ķīniešu akrobātu šovi, operas izrādes, teātra priekšnesumi, lauvu un pūķa dejas, uguņošanas un citi pasākumi un tā katru vakaru, piecpadsmit dienas pēc kārtas. Svinību kulminācija ir lielākais karnevāls Āzijā Chingay Parade, kura apmeklējums ir vissaviļņojošākais ceļojuma notikums. Neskaitāmas platformas un šovi no dažādām pasaules valstīm atnes jautrības, prieka un krāsu jūru Singapūras ielās. Grūti iedomāties, ka pašā Ķīnā kāda pilsēta spētu noorganizēt vēl iespaidīgākas Jaunā gada svinības. Savukārt tempļos šajā laikā noris daudz garīgāka svinēšana. Tos piepilda dūmu mākoņi un ķīnieši, lūgdamies pie svētnīcām, dedzinādami svecītes, mēģinot pareģot nākotni nākamajam gadam un ziedojot naudu indiešu ubagotājiem, kuriem pienācis gada ienesīgākais laiks.
Bet ja sagribas kontrastus, tālu nav jāmeklē. Turpat var atrast koloniālo centru ar katedrāli un britu ēkām, malajiešu un Arab street rajonus ar mošejām un tirdziņiem, un kolorīto Little India kvartālu, kurš svētdienas vakaros ir viskrāšņākais. Ar krāsainiem, Hinduisma dieviem veltītiem tempļiem, sievietēm, tērptām spilgtos sari tērpos, indiešu restorānu aromātiem un bodītēm, pilnām ar jasmīnu, puķu virtenēm un vīraku, svaigi maltām garšvielām, zeltu un dārglietām, Little India kvartāls atgādina krāšņu Bolivudas filmu, kurā katrs var kļūt par tās aktieri.
Singapūriešu lepnums
Šķiet, par izcilajām iepirkšanās iespējām grandiozajos Orchard Road ielas universālveikalos un lieliskajiem Āzijas virtuvju restorāniem, īpaši jau ķīniešu, daudzi būs dzirdējuši. Bet Lauvas pilsēta neaprobežojas tikai ap šopingu un vēdera priekiem. Bez Singapūras simbola un vispopulārākā suvenīra, mistiskā radījuma Merliona, kurš sevī slēpj lauvas un nāriņas hibrīdu, singapūrieši lepojas vēl ar ļoti daudz ko. Un ne velti! Šķiet, neviena pilsēta nav izveidojusi tik daudz interesantu apskates vietu kā Singapūra, ja nu vienīgi Lasvegasa. Lauvas pilsēta spēj nodarbināt tūristu prātus un acis nedēļām ilgi, piedāvājot dažus no pasaulē labākajiem un lielākajiem parkiem un dārziem.
Izcilais Zooloģiskais dārzs sniedz iespēju apskatīt dzīvniekus un ainavas no visas pasaules, tik pat kā savvaļai autentiski izveidotos apstākļos, bez žogiem un krātiņiem, ļaujot apmeklētājiem maksimāli pietuvoties dzīvniekiem. Nav jābrauc uz Madagaskaru, lai, ejot pa džungļu taku, lemurs uzlektu uz pleca, tie un vairāki citi dzīvnieki skraida apkārt pa milzīgu lietusmeža halli. Bet, ja nu kāds ir palicis bez brokastīm, tad ir iespēja ieturēt maltīti vai iedzert tēju pie galda kopā ar orangutāniem. Vēl bagātīgākas emocijas sniedz Nakts safari parks, kur vakara tumsa pilnībā nomaskē barjeras un grāvjus. Ejot pa parka takām, rodas reālas sajūtas kā brienot caur džungļiem, pilniem ar dzīvniekiem.
Putnu parks priecē ne tikai tūristu acis ar sarkano flamingo un karalisko pingvīnu kolonijām, bet dod iespēju sajust nelielu vētru tropu mežā. Okeanārija tuneļi ļauj apmeklētājiem iegremdēties zemūdens valstībā, nesaslapinot ne pirkstiņa, bet tiem, kuriem tomēr gribas slapināties, ir iespēja nirt tankā kopā ar haizivīm, tverot neaizmirstamus mirkļus un adrenalīnu.
Mierīgākas dzīves piekritējus neliks vilties pasaulē slavenais Botāniskais dārzs un krāsās košais Orhideju dārzs. Bet, singapūriešu ģenialitāte noslēdzas Sentozas salā, kur daudzie šovi, atrakciju un izglītojošie parki priecē pēc jautrības alkstošos prātus, bet mākslīgi radītās, baltās smilšu pludmales atpūtina nogurušās miesas.
Briti pieminekļus neapčurā
Tomēr, pirmais, kas nāk prātā, izdzirdot vārdu Singapūra, ir žilbinoša tīrība. Par tās sterilumu ironizē pasaule, bet paši singapūrieši mēģina mīkstināt valdības pieņemtos drakoniskos likumus. Ar saviem bargajiem sodiem par apkārtējās vides piesārņošanu Lauvas pilsēta kādu neaudzinātu un stūrgalvīgu tūristu varētu iedzīt bankrotā, bet citu izmācīt, iemācot labas manieres. Par košļājamās gumijas ievešanu jāmaksā 10 000 Singapūras dolāru (1 Ls ir ~2,5 S$)! Par putnu barošanu, spļaušanu, atkritumu nomešanu vai smēķēšanu neatļautā vieta nākas šķirties no1000 S$. Un tie ir tikai pāris piemēri, jo tīrības noteikumu saraksts ir ļoti garš. Ironizējot par šiem likumiem, par populāru suvenīru ir kļuvis T-krekliņš, uz kura attēlots, ka sods jāmaksā arī par ēšanu, dzeršanu, ūdens nolaišanu tualetes podā un piesprādzēšanos mašīnā.
Lai ceļojums pa Lauvas Pilsētu būtu pilnībā izdevies, pēdējā vakarā jādodas uz leģendārās luksusviesnīcas Raffles Hotel bāru, lai nobaudītu slaveno kokteili Singapūras slings vietā, kur tas tika izgudrots. Tikai tad, pēc kārtējā slinga un dalīšanās ceļojuma stāstos ar bārmeni, var doties mājup. Vienīgi jāprot dzert ar mēru... Singapūras Veselības ministrija brīdina, ka pārmērīga alkohola lietošana var kaitēt jūsu makam!
Jānis Kreicbergs