Izdzirdot Vīnes vārdu, katram varētu būt savas asociācijas Hābsburgu dinastijas radītā majestātiskā Austroungārijas galvaspilsēta, Štrausa valši un Operas balles krāšņums, Donavas izlīkumotā Vahavas ieleja un Alpu varenās, tik atšķirīgās virsotnes...
Bet šoreiz, nokļūstot Vīnē, būsim tūristi ceļā uz Jauno gadu! Latviešiem tradicionālo Jaungada sagaidīšanu ar divpadsmit ēdieniem galdā, televīzijas pults spaidīšanu pirms Ministru prezidenta uzrunas un pēc tās aizstāsim ar īsti priecīgu un jautru ceļojumu uz Jaungada Vīni!
Iedomāsimies ziemišķi saulainu dienu un Vīnes ielas, kuras rotā daudzkrāsainas lampionu virtenes, neskaitāmi koka kioski, kuros var nopirkt tik tradicionālos vāciski runājošām zemēm laimes vēlējumus mazākus un lielākus rukšus un skursteņslauķus, pakaviņus un monētas, trejlapīšus un sirsniņas. Šādus suvenīrus jādāvina sev tuviem cilvēkiem un labiem paziņām, lai būtu gan cūkas laime, gan veselība, gan pārticība, gan mīlestība. Turpat blakus Jaungada laimes vēlējumu kioskiem atrodas karstvīna tirgotava, lai, sajūtot drēgnumu kaulos, to momentāni aizdzītu ar malku silta un spirdzinoša dzēriena. Jau dienas laikā ielās jūtama rosība un trauksmains gars vīnieši gatavojas galvenajam notikumam vakara iziešanai ielās, lai, sagaidot Jauno gadu, varētu piedalīties kopīgā līksmošanā. Un tik tiešām jau ap pulksten deviņiem Vīnes ielas un laukumi iegūst citu izskatu!
Lūk, tradicionālās Jaungada sagaidīšanas vietas, ko katrs var izraudzīties atkarībā no savām interesēm, vecuma un muzikālās gaumes Stefana doms un laukums ap to nedaudz atgādina aktīvo karadarbības zonu visur sprāgst petardes, nenosakāmi paukšķi un blīkšķi tiek pavadīti ar dzirksteļošanu, uguņošanu un neiztrūkstošo dūmu smaku. Jaunieši iezīmē apli, kura centrā aktīvi tiek mestas visas sprāgstvielas, taču neviens nevar galvot, ka zem jūsu kājām pēkšņi neatradīsies kāda maza lodīte, kura radīs vispārēju jautrību apkārtējos pēc sprāgšanas reakcijas un vētrainiem cietušā izsaucieniem. Tieši pie Stefana doma lielākā daļa vietējo un tūristu gaida pusnakts un Jaunā gada iestāšanos, jo vēlas izdzirdēt dimdošās milzīgā zvana Pumerina skaņas. Zvans tiek iešūpots divreiz gadā Ziemassvētkos un Jaungada naktī, bet tieši Jaunajā gadā tas rada spēcīgas emocijas, norādot ar saviem spēcīgajiem bim bom, ka sācies jauns, cerību pilns gads, kurā noteikti veiksmes un laimes būs vairāk.
Arī latviešu tūristu grupas sagaida jauna gada sākšanos tieši šajā laukumā pašā Vīnes sirdī. Sagaida divreiz pēc Latvijas laika un pēc Centrāleiropas laika. Tiek dzerts šampanietis, vēlētas laimes, saņemtas dāvanas. Kad Pumerins noskanējis, varam doties tālāk. Izvēle, ticiet, ir ļoti plaša! Varbūt aiziet līdz Rātsnamam, kur parasti skan Štrausa valši, kur uz skatuves kāpj tik dažādu mūzikas žanru pārstāvji. Apkārt laukumam izvietojušās tirgotavas karstvīns, siltas uzkodas, jau pierastie suvenīri, skursteņslauķi... Lūk, arī laimes liešanas punkts.
Tādi paši kioski ir visā Jaungada sagaidīšanas ceļā tie kā bojas norāda, no
kura laukuma uz kuru jādodas, lai nokļūtu nākošajā raibajā līksmības
barā.
Am Hof laukums vienmēr izklaidē diskotēku fanus, uz
Karintijas ielas skan 80. 90. gadu mūzika, pie Operas uz milzīgiem ekrāniem
var vērot Štrausa Sikspārņa kaislības... Katru gadu gan nāk klāt pa kādam
pārsteigumam ir bijušas valša skolas un laimes paredzēšanas teltis, rokenrola
laukums...
Bet pats interesantākais, kas allaž fascinē šajā vakarā, izejot Vīnes ielās, neviens nejūtas vientuļš, ja vien ir gatavs ļauties apkārt valdošai mūzikai, smiekliem un bezbēdīgām čalām, svešu, bet bezgala labvēlīgi noskaņotu cilvēku laimes vēlējumiem.
Zem salūtā atplaukušām debesīm tu esi kopā ar jaunām idejām un cerībām. Varbūt tā nav raķete, bet zvaigzne krīt? Vēlies, lai gads paiet tik azartiski un dzīvīgi, cik enerģiski tas sagaidīts! Ne velti ir gudra paruna: Kā gadu sagaidīsi, tā arī pavadīsi!
Lai izdodas!
Anda Vīksna