Mocarta Zalcburga

Eiropā ir pilsētas, kuras kā magnēts pievelk tūristus visos gadalaikos. Arī uz ceturto lielāko Austrijas pilsētu, kura savu nosaukumu Salzburg (sāls pils) ieguvusi, pateicoties sāls ieguvei, var doties gan vasaras svelmē, gan ziemas salā, pat pelēkajās rudens dienās. 

Dažādas mūzikas skaņās

Mocarta pilsētas romantika allaž vilina ikvienu šokolādes, kalnu vai Mocarta mūzikas cienītāju. Ziemā, pateicoties netālu izvietotajām slēpošanas trasēm, šeit pulcējas ziemas sporta entuziasti, vasarā pilsētā notiek dažādi kultūras pasākumi un festivāli, kas piesaista ļoti plašu interesentu pulku no visas pasaules. 
Lielākajai daļai Zalcburgas suvenīru ir Mocarta zīmogs, arī pašai pilsētai. Šeit viss ir mocartizēts, arī Zalcburgas lidosta, kinoteātris, viesnīcas un restorāni ir nodēvējuši sevi austriešu izcilā talanta vārdā. Varbūt pats Mocarts priecātos, ja zinātu, ka viņa vārds tiek izmantots, lai veicinātu visdažādāko preču un pakalpojumu noietu, taču Zalcburga nav tikai Mocarta šūpuļa pilsēta vien. 
Viesnīcu Zalcburgā ir daudz: gan lepnas, gan tādas, kas piemērotas pieticīgiem ceļotājiem, kas nokrāvušies ar ietilpīgām mugursomām plecos. Vecpilsētā lielākoties iespējams nakšņot greznās un dārgās viesnīcās, lētākas ir pansijas, kas vairākumā ir ģimenes uzņēmumi, līdz ar to viesiem tiek garantēts patiess nama saimnieku smaids. 
Gada laikā šeit notiek vairāk nekā 3000 dažādu festivālu, no kuriem ievērojamākais ir Salzburger Festspiele (Zalcburgas festivāls), kas katru gadu notiek no jūlija beigām līdz augusta pēdējām dienām. Tas ir mūzikas un mākslas festivāls, kur īsto stīgu sirdij atradīs pat izsmalcinātie klasiskās un mūsdienu mūzikas lietpratēji. Tiem, kuriem klasiskā mūzika un teātris ir vienaldzīgs, šajā laikā Zalcburgā labāk neciemoties kaut vai cenu dēļ, kas festivāla laikā šeit ir stipri virs mums ierastajām, turklāt vecpilsēta ir piebāzta ar cilvēkiem kā siļķes mucā. Šis tiek uzskatīts par vienu no ievērojamākajiem pasaules līmeņa festivāliem, ne velti mēneša laikā Zalcburgas vecpilsētā notiek vairāk nekā 180 kultūras pasākumu. Ievērību un atsaucību guvis arī tradicionālais Mocarta festivāls. Katra tūrista pienākums ir apmeklēt arī kādu no Mocarta muzejiem, tādējādi izrādot cieņu dižajam klavieru un vijoles virtuozam. Viens no muzejiem atrodas namā, kurā 1756. gada 27. janvārī Mocarts pieteicis sevi plašajai pasaulei, tajā apskatāmas Mocarta vijoles, klavieres, ģimenes portreti un vēstules. Makartplatz laukumā savukārt atrodas cits muzejs — ēka, kas vizuāli neizceļas uz pārējo fona, taču ir īpaša, jo tajā septiņus dzīves gadus kopā ar ģimeni pavadījis komponists. Mocarta tēma jānoslēdz ar viņa mūzikas koncerta apmeklējumu kādā no daudzajām pilsētas koncertzālēm.
Zalcburgā grūti sastapt kādu, kurš nezina, kas ir "Mūzikas skaņas", jo tieši šeit 1964. gadā filmēts pasaulē iemīļotais mūzikls, kas balstīts uz patiesu stāstu par fon Trapu ģimeni. Pirmajā brīdī rodas vēlme steigšus doties apskatīt Mirabellas pili un dārzus, kur Marija ar bērniem dziedājusi "Do Re Mi", taču labāk mūzikas skaņās var iejusties, pievienojoties ekskursijai pa senajām filmēšanas vietām Zalcburgā un tās apkārtnē. Vietējās sirmgalves uzstājīgi brīdina: ja nejauši gadās sastapt Mariju, tad noteikti viņai jānodod sirsnīgi sveicieni. Izejot pa Mirabellas pils vārtiem, ielas pretējā pusē redzama govs, kas apgleznota "Mūzikas skaņu" krāsās. Staltā govs liecina par mums labi zināmo govju parādi, kas 2000. gada vasarā norisinājusies Zalcburgā. 

Ja dzirdami zirgu zviedzieni un itāliešu valoda...

...tad nav šaubu — tā ir Zalcburgas vecpilsēta. Barokālā vecpilsēta 1996. gadā iekļauta UNESCO pasaules mantojuma sarakstā. Tā ir pievilcīga, ne tikai pateicoties bagātajam kultūras mantojumam, bet arī tāpēc, ka apskates objekti pilsētā atrodas tuvu viens otram un nav jāpavada vairākas stundas, lai nokļūtu no vienas vietas uz nākamo. 
Klejojot no viena vecpilsētas objekta uz otru, der piestāt kādā no slavenajām Zalcburgas kafejnīcām un kaut uz mirkli izjust aristokrātisku izsmalcinātību. Žēl, ka šādas sajūtas nevar izbaudīt vairākkārt, jo kafejnīcas ir pietiekami dārgas, lai tajās pieticīgie Austrumeiropas tūristi uzkavētos pieklājīgi īsu laiku. Jāpiebilst, ka taupīgajiem pilsētas viesiem jāizmanto visas iespējas neēst kādā no pēkšņi ieraudzītajiem pilsētas restorāniem, jo par lētāko ēdienu jārēķinās ar vismaz 10 eiro. Arī lētās kebabu ēstuves vai vienkārši bistro šeit ir mazākumā, tās atradīs tikai pacietīgākie. Zalcburgā bez ierastajiem Mc Donald`s, Burger King un Nordsee ir arī dažādi restorāni. Nepārsteidz lielais itāliešu restorānu klāsts pilsētā, jo itāliešu valoda ielās dzirdama gandrīz vai biežāk nekā vācu. Nevēloties aprobežoties ar picas stūķēšanu, ir vērts pameklēt restorānu, kura ēdienkartē par saprātīgu cenu iespējams nobaudīt Vīnes šniceli (Wiener Schnitzel), teļa gaļas gulašzupu vai cūkgaļas cepeti. Tiesa, saprātīga cena par autentisku austriešu maltīti ir vismaz 15 eiro. 
Nelielas kafejnīcas ir viena no Zalcburgas etiķetēm, tās ir vai ik uz stūra un piedāvā izcilas kvalitātes kafiju un dažādus gardumus. Jebkuras sevi cienošas Zalcburgas kafejnīcas ēdienkartē atrodams deserts ar nosaukumu Salzburger Nockerl. Tas ir zeltains suflē, kas apklāts ar pūdercukuru. Īsts Salzburger Nockerl tiek pasniegts uz sudraba paplātes gluži kā pirms vairāk nekā simts gadiem. Austrieši ir izlepuši kārumnieki, par to liecina dažādu kūku un smalkmaizīšu piedāvājums kafejnīcās, austriešu ābolu štrūdele ir iecienīta visā pasaulē. 
Kad vēders saņēmis savu tiesu, pienācis laiks turpināt pilsētas apskati. Iespaidīgākais Zalcburgas apskates objekts — Hohensalzburg — redzams no jebkuras vietas pilsētā, jo tas atrodas augstu kalnā. Braucot kalnā, prātu nomoka līdzjūtīgas domas par viduslaiku bruņiniekiem, kuriem, bruņām un ieročiem apkrautiem, nācies līdz cietoksnim nokļūt kājām. Arī šodien kalnā kājām dodas tikai izturīgākie un skopākie, kuri nevēlas maksāt par pacēlāju (6,35 EUR abos virzienos). Hohensalzburg cietoksnis ir viens no varenākajiem Eiropā, turklāt tas jau vairāk nekā 900 gadus ir saglabājies neskarts. Īpašu apmeklētāju interesi izraisa princeses viduslaiku apartamenti un cietokšņa muzejs. Šeit regulāri notiek klasiskās, galvenokārt Mocarta, mūzikas koncerti. 
Vecpilsētas centrā atrodas viens no centrālajiem Zalcburgas laukumiem — Rezidences laukums. Izcilajā baroka kompleksā ietilpst vairākas ēkas ar 180 istabām, kurās arī mūsdienās notiek greznas pieņemšanas un koncerti. Laukuma centru rotā varena 17. gadsimta strūklaka, tur ierīkots arī milzīgs šaha laukums ar pārbīdāmiem spēles kauliņiem. Katru dienu pulksten 7, 11 un 18 dzirdamas dzidru zvanu skaņu melodijas, kas tiek atskaņotas no Rezidences zvanu torņa. Turpat atrodas arī varenā Zalcburgas katedrāle, kas ievērojama ar krāšņajām ērģelēm, Mocarta kristāmo trauku un faktu, ka tā pārcietusi astoņus ugunsgrēkus. 
Getraidegasse gājēju ielā cieši blakus iekārtojušies dažādi veikali, saloni un restorāni. Getraidegasse tirgotājiem acīmredzot ir par šauru, tādēļ ēku pagalmos ir izveidotas pasāžas, kur galvenokārt var iegādāties ekskluzīvas preces par ekskluzīvām cenām. Ejot cauri kādai no vecpilsētas veikaliņu pasāžām, visur vitrīnās redzamas Mozartkugel šokolādes konfektes, dažādu veidu un tilpumu Mozart liķiera pudeles, suvenīru veikalos var iegādāties atslēgu piekariņus, pildspalvas, kalendārus ar Mocarta attēlu, kompaktdiskus ar Mocarta mūziku un vēl daudz ko citu. Ziemassvētku laikā pilsētā mājo īpaša gaisotne. Mājīgajā vecpilsētā gaisā virmo kārdinoša karstvīna smarža, ielās skan svētku mūzika, cilvēki nesteidzīgi pastaigājas pa sniega pārslās ietērptajām ielām. Ikgadējais Zalcburgas Ziemassvētku tirdziņš ir viens no krāšņākajiem Eiropā.

Normunds Norenbergs
Latvijas Avīze,
2003. gada 18. decembris