Smaržu un ziedu burvība Talsu apkārtnes dārzos

Latvijā vienmēr svarīga ir bijusi un būs dārzu kultūra, pagalma un sētas izdaiļošana, tā ir neatņemama mūsu latviskās identitātes daļa.

Ziemeļkurzeme un tās krāšņākā pilsēta Talsi vienmēr lepojusies ar savu zaļo rotu, ko Talsu puses ļaudis arvien spējuši izdaiļot ar daudzkrāsainām ziedu saktām, ziedu vainadziņiem, ziedu seģenēm, kas daudzviet pārvēršas par īstu ziedu klājumu. Tāpēc pašā vasaras viducī laiks savu sirdi un dvēseli atvērt ziedu un smaržu pasaulei, iepazīt dzīvesgudrus dārza kopējus un uzklausīt puķu draugus, kuri neskopojas ar noderīgiem padomiem un ziedu priekā vēlas dalīties ar citiem.

Roja ir koptu daiļdārzu pārpilna, te novads katru gadu rīko konkursus par sakoptāko sētu un ielu, tas iedzīvotājiem dod papildus stimulu censties arvien izdomāt jaunu pieeju sava pagalma labiekārtošanā. Patīkami paviesoties Rojā, Upes ielā, Marutas Frīdenbergas veidotā un lolotā pagalmā. Te mazā platībā atrasta vieta visam: zālienam ar skujeņiem, rožu dobei, dārza baseinam, kuru rotā ūdensrozes, vieta tējas rituālam, nojume – alus dārzs ar kamīnu, kur karstā vasaras tveicē nogaršot bērzu sulas, jāņogu padzērienu vai Jāņu vakarā tukšot alus kausu.

Tēlniece Dita Kalvāne un daiļdārzniece Ilga Pūsilde savu sētu dēvē par informatīvo dārzu. Abas kundzes Lubes pusē „Lāču” sētā saimnieko jau divdesmit gadus, te nu apskatāms, ko divi sievišķi var paveikt, ja ir idejas, radošs gars un milzīgs gribasspēks. Ilgas veidoto apkārtni papildina Ditas skulptūras. Saimnieces spēlējušās ar krāsām – skatāms sarkanais, dzeltenais, zaļais stūrītis, nojumes jumts veidots norvēģu stilā – uz jumta aug saulrieteņi, bet vislielāko interesi izraisa lielā garšaugu kolekcija un saimnieču plašās zināšanas to pielietošanā. Te var nopirkt garšaugu stādus, zāļu tējas un miega spilventiņus. Dita arī glezno, interesentiem ir iespēja ielūkoties mākslinieces darbnīcā un gleznās skatīt pasauli dabas bērna acīm.

Valdemārpils pusē savu sētu „Kauliņi” 3,5 ha platībā iekopuši Guna un Igurds Baņķi. Jau no 1993. gada sēta saņem dažādas atzinības, paši saimnieki visvairāk priecājas par 2001. gadā Latvijas Zemnieku savienības un Latvijas Lauksaimniecības konsultāciju un izglītības atbalsta centra izsludinātā konkursā iegūto balvu „Gudrību centrs lauku sētā.” Saimnieks Igurds ir Latvijas Amatniecības kameras meistars un vada darbnīcu „Zeļļi” Valdemārpilī, tāpēc šajā sētā var mācīties un smelt radošas idejas, kā vienkārši noformēt puķu dobes klēts galā, mājas apkārtnē, kā ierīkot telts laukumu, kā sakraut malku šķūnīša galā, lai paliek vieta arī puķu rotājumiem, kā ierīkot pļavā golfa laukumu savam priekam... Te ir vesels klāsts suvenīru, un pārsteidz idejas, ko tik no koka nevar izgatavot: knaģi, zīmuļu ieliekamie, grāmatzīmes, karotes, dakšiņas, paplātes, paliktņi, svilpes, atslēgu piekariņi, svečturi un olturi, ķeblīši un ratu riteņi...

Puķains, kustīgs un smeķīgs piedzīvojums jūs sagaida dabas parkā „Laumas”! Saimnieki Inga un Roberts Riekstiņi ar savām idejām, izdomu, darba mīlestību pārsteidz ikvienu parka viesi. Te zinātkārajiem skatāma bišu taka, putnu taka, meža taka, augu taka, aktīvākajiem – sporta taka un robēri minigolfs, izsalkušajiem – maltīte no laumiņu ēdienkartes, nogurušajiem – naktsmiers laumiņu valstībā!

Augu mīļotājiem ir iespēja aplūkot dekoratīvos augus lauku ainavā, te zaļo ap 40 īvju šķirņu, dažādu formu kadiķi, pacipreses, zied dažādi košumkrūmi, vairāku šķirņu ūdensrozes... Ziedošo krūmu smarža sajaucas ar naktsvijoļu reibinošo aromātu, pavisam netraucēti stārķi ietur maltīti zivju restorānā, bites vijolīšu un margrietiņu pļaviņā sasaucas ar kamenēm maijrozīšu ziedos... Īstais laiks romantiķiem! Un katram vēl ir iespēja papildināt krājumus ziemai ar veselīgajiem ziedputekšņiem, vaska svecēm, pavasara ziedu, liepziedu un viršu medu!

Talsu pilsētu ar deviņu pakalnu augstumiem un divu ezeru acīm sargā, iedvesmo un rotā Talsu saulīte ne tikai kā etnogrāfisks raksts mūsu novada tautas tērpā, bet arī kā krāšņs ziedu akcents Talsu dendroloģiskajā parkā.

Vasaras pilnbrieda laikā Talsos puķu draugus priecē SIA „Kurzemes Sēklas” parauglauki. Uzņēmums ir labi pazīstams dārzeņu un puķu audzētāju aprindās Latvijā, Igaunijā un Lietuvā. Tā galvenais uzdevums ir apgādāt  dārzkopjus ar puķu, garšaugu, dārzeņu, nektāraugu sēklām un sīpoliem, kurus katrs apmeklētājs var iegādāties uzņēmuma veikalā. Bet sirdi un acis priecē rakstu, ornamentu un krāsu dažādība, kas panākta, kombinējot begonijas ar puķkāpostiem, samtenes ar graudzālēm, lobēlijas ar saulespuķēm un rīcinus ar fenheļiem...

Savukārt Laucienes puses lauku sētā „Vijas” jau desmito gadu mājo rīdzinieki – Neilandu ģimene. Dārza nemiera gariņš ir saimniece Ilvija, kuras izdoma un darbaspējas ir pamanāmas katrā vietā: gan zem saldā ķirša koka krāsu pārbagātajā puķudobē, gan vasaras mājiņas mežvīteņu apskāvienā, gan piesaulē izveidotajā peoniju dobē, gan akmeņu ieskautajā dīķi, kurā netraucēts varžu rotaļas vēro dārza valdnieks zalktis.

Kā gards saldais ēdiens puķu mīļiem ir Laucienes „Mierkalnu” māju „Dienliliju dārzs”, kuru veido Baņģieru ģimene. Saimniecība specializējusies tieši Latvijas apstākļiem piemērotu dienliliju jeb dienziežu jauno šķirņu selekcijā, stādaudzēšanā un tirdzniecībā. „Dienliliju dārzā” katrs var redzēt, kā top jaunās šķirnes, saņemt konsultācijas audzēšanā un apskatīt Austrumeiropā vislielāko šo puķu kolekciju – vairāk nekā 2000 dažādas šķirnes un hibrīdus! Stādaudzētavā apmeklētāji var iegādāties ap 900 dažādu dienliliju, lai turpmāk daļiņa šo augu rotātu arī jūsu zaļo dzīves telpu. Jūlijā un augustā dienliliju paklājs dod spēku, veldzē sirdi un atver acis mākslas pasaulei!

Saimnieks Varis gatavo arī mājas vīnus no Latvijā audzētiem augļiem, ogām un ziediem, viņa pūrā jau ir 15 dažādas vīna receptes. Te ir iespēja baudīt vīnu no ķiršiem, upenēm, āboliem un melnā plūškoka un pat no rabarberiem... un visi vīni baudītājiem tīk, jo meistars tos gatavojis ar maigumu, mērķtiecību un mīlestību!

Inese Roze