Latgales zvejnieku ciems – Īdeņa

Vai tik tā patiesi ir Latgale? – aiz autobusa loga pamazām pazūd pierastie pakalni un ielejas, abpus ceļa, cik vien tālu acis skata, plešas purvainas, līdzenas pļavas un meldrāji, kas pāriet ūdens klajumos, dīķos un iedambētos kanālos, no kuriem gaisā paceļas putnu bari.

Tā ir Austrumlatvijas zemiene, Lubāna līdzenums, viens no daudzveidīgās un krāšņās Latgales fenomeniem. Lubāns platības ziņā ir lielākais ezers Latvijā, taču jau kopš pagājušā gadsimta trīsdesmitajiem gadiem savaldīts ar dambjiem, lai glābtos no ik pavasara plūdiem. Tiem, kurus fascinē nemierīgā un vētrainā Lubāna konkurente Rāzna, šis seklais ezers varbūt liksies vienmuļš, taču, savukārt, Rāznā nav tādas ūdensputnu un zivju bagātības. Lubāna mitrāja komplekss ir iekļauts Eiropas nozīmīgāko putnu vietu sarakstā, pavasara migrācijas laikā te vienlaicīgi uzturas vismaz 23 000 ūdensputnu. Šeit konstatētas 236 putnu sugas, no tām 87 ir Eiropā apdraudētas sugas. Lubāna ezers un Īdeņas dīķi ir viena no nedaudzajām baltā gārņa ligzdošanas vietām Latvijā. Skaisti būtu ieraudzīt šo balto gārni, tad ir jābrauc pavasarī un jārāpjas kādā no sešiem putnu novērošanas torņiem, uz kuriem putnus vērot brauc pat no Japānas. 

Lubāna nosaukums, kā domā valodnieki, cēlies no igauņu valodas un nozīmē atvērts platums. Iespējams, šī iemesla dēļ Latgalē ir vēl vairāki ezeri ar nosaukumu Lubāns, viens no zināmākajiem atrodas Krāslavas rajona Dagdā, blakus Lubāna pilskalnam. Arī tautas dziesmā dzied: Ezereni, Lubuoneni…

Arheoloģiskie izrakumi liecina, ka Lubāna ezera mitrājs bija pirmā apdzīvotā vieta Latvijas teritorijā pēc ledāju atkāpšanās uz ziemeļiem. Lubāna klānos atrastas vairāk nekā 20 akmens laikmeta apmetnes. Laikam jau kaut kas īpašs šajā vietā ļaudis ir piesaistījis un saista joprojām. Arī tagad Rēzeknes novada Nagļu pagasta Īdeņas ciema jeb solas (salas) – kā Latgalē sauc ciemus – iedzīvotāji lepojas, ka viņu ciems ir bijis apdzīvots vēl pirms seno grieķu civilizācijas, pie tam, spriežot pēc arheoloģiskajiem izrakumiem, šejienes ļaudis jau prasmīgi apstrādājuši bronzu. Par apdzīvotību Īdeņā vidējā dzelzs laikmetā liecina 5.–9. gs. apbedījumi Īdeņu senkapos.

Nogriežamies no zemes ceļa pa vēl mazāku, bet labi iebrauktu ceļu, un braucam uz Īdeņas ciemu, kas atrodas Lubāna ezera dienvidaustrumu krasta augstienē. Ciems daudzus gadsimtus bijis no apkārtnes nošķirts, no vienas puses – Lubāns, no citām – zemas pļavas, purvi un meži. Nosaukums Īdeņa ir latgaliskā vārda iudini (ūdeņi) pagalam neveiksmīgs latviskojums, taču īdeņieši (iudinīši) par to neskumst. Īdeņa ir unikāla ar to, ka tas ir vienīgais Latgales zvejnieku ciems un zvejniecība ir īdeņiešu pamatnodarbošanās jau kopš aizvēsturiskiem laikiem. Arī ciema sētas ir īpatnēji izvietotas, ne gar ceļu – kā parasti Latgales sādžās jeb ciemos, bet cieši gar ezera seno krastu. Zvejnieku ciema iespaidu pastiprina vēju sanestie smiltāji un kāpu priedes, kā arī dažām mājām sastopamie pašu saimnieku darinātie niedru jumti. Nagļu pagasta tūrisma informācijas centra vadītāja un viesmīlīgā Zvejnieku māju saimniece Anna Macāne stāsta, ka te kādreiz bijusi arī pils, par to liecina stāvais pilskalns, no kura Lubāns paveras kā uz delnas.

Īdeņas ciems ir viegli kājām apejams un apjūsmojams, ja vien… no slietenī iekārtota pavarda puses nenāktu tik kārdinoša zivju zupas smarža. Zvejnieku māju saimnieks Jānis Macāns prot visu – gan vilkt no Lubāna bagātīgus lomus, gan pēc savas receptes paša darinātā žāvētavā kūpināt zivis, vārīt zivju zupu milzīgā grāpī, no kura pietiek arī papildporcijām, gan arī stāstīt bezgalīgus stāstus par Īdeņas ciemu un īdeņiešiem.  

No šejienes ir grūti aizbraukt. Kad beidzot grāpis iztukšots, arī žāvētās karpas un līņi nogaršoti, atpakaļceļā var izlocīt kājas un aplūkot Teirumnīku purva dabas taku. 800 m gara koka laipa ved cauri purvam, kas pavasaros uzzied balts no vaivariņiem un spilvām, tad nāk rožainās andromedas, vēlāk gar laipas malām nobriest mellenes un zilenes, tā līdz pat vēlam rudenim un dzērveņu birumam. Bet ne jau ogu dēļ ir vērts iet pa šo laipu, bet neatkārtojamās, reibinošās purva smaržas dēļ, kas attīra organismu un ir dziedinoša. Gide Anna vienmēr mudina pa ceļam apsēsties uz soliņa pie nelielā Teirumnīku ezeriņa, kurā ūdens esot tik silts un mīksts, ka matus varot izmazgāt bez šampūna. Vienīgā neraža, ka ezeriņš veidojies kūdras ieplakā un ir dziļš.

Īdeņa un Nagļu pagasts ir vienīgā ārpus jūrmalas esošā vieta, kur jūlija otrajā svētdienā tiek svinēti Zvejnieku svētki. Kā nu ne – te taču arī dzīvo zvejnieki! Un no pelēkiem laukakmeņiem būvētā, ziemeļnieciski atturīgā Nagļu Romas katoļu baznīciņa arī atgādina tādu skarbu burenieku, kas klejo pa Lubāna viļņiem.

Anna Rancāne