Sestdien, 7. maijā, izcilā Latvijas dabas pieminekļu pētnieka Gunta Eniņa vadībā aizritēja ikgadējā dabas draugu ekspedīcija – dižozolu atbrīvošanas talka. Kopā ar tūrisma aģentūru “Impro ceļojumi” no Rīgas talkot devās kupls pulciņš ļaužu – 25 strādāt griboši vīri un sievas.
Ekspedīcijas ietvaros tika apskatīti, atbrīvoti un mērīti vairāki Latvijas dižozoli Kurzemes pusē.
Eniņš savulaik izglābis vairākus tūkstošus dižkoku, atklājis daudzus dižakmeņus un alas. Dabas pieminekļu pētnieks dalījās interesantos un izglītojošos stāstos par krusta kokiem, upurakmeņiem un dižakmeņiem.
Pirmā pieturvieta – netālu no Dobeles. Eniņš ceļotāju grupai atrādīja stalto un brīnumaini kuplo Aires dižozolu Bīlastu muižas pagalmā.
Tālāk ekspedīcijas grupa devās uz Krimūnu pagasta dienvidu daļu, kur tīrumu vidū kā zaļa džungļu sala ainavā greznojas "Lācīšu" mājvietas pagalms un bijušais dārzs. Šajā koku biezoknī aug četri valsts nozīmes dižozoli. Vairākas stundas čakli strādājot un liekot lietā līdzpaņemtos darba instrumentus, šie dabas un kultūrvēstures pieminekļi tika glābti.
Pēc labi padarīta darba ceļotāju grupiņa atvilka elpu nelielā pusdienpauzē.
Vēlāk talcinieki devās atbrīvot Ciroles (Čiekuru) dižozolu ar divām sejām un pazemi. Šis koks atrodas Bēnes pagastā aiz Ciroles kapsētas, uz Auces stāvā krasta.
Pēc dižozolu atbrīvošanas talkas ceļotāji devās apskatīt skaisto pilskalnu Dobes kalnos, ko daļa pētnieku uzskata par agrāko Sidrabeni. Tāpat ekspedīcijas dalībnieki aplūkoja leģendāros Karaļavotus.
Dienas izskaņā, dodoties atpakaļ uz Rīgu, talkas dalībnieki atzina, ka šī bija ļoti vērtīga pieredze – būt daļai no kāda zemes stūrīša sakopšanas. Dažiem no ekspedīcijas dalībniekiem šī nebija pirmā reize šāda veida pasākumā. Bet tie, kam bija – grasās atgriezties nākamgad!