Kur Meksika beidzas... maiju aplis sākas

Ja uzdotu jautājumu, kura bija Amerikas visizsmalcinātākā civilizācija, tad refleksīvi (pēc 33 gadu pētījumiem) būtu jāatbild: vēl un joprojām maiju ciltis un paciltis, kuras, it sevišķi Ziemeļgvatemalā, mājo un dzīvo trīsarpus miljonu skaitā savu maz mainīto cilšu dzīvi.

Vienalga, vai ceļojums sākas Meksikas galvaspilsētā, vai Kankunas kūrortā, vai Viljaermozā, vai Tukstlagutjerezā, divu nedēļu aplis (ar īsiem pārlidojumiem) būs nepieciešams, lai tā kārtīgāk iepazītos ar vismaz 2000 gadu seno maiju indiāņu kultūru. Īpašu uzplaukumu tā sasniedza laikā starp 7. un 9. gadu simteni, bet tad 20 gadu laikā izdzisa viņu lielie kalendāriskie sasniegumi un maiji izkusa un atkal izklīda kalnājos un džungļos, kur atrodami vēl šodien.

Pagaidiet! Man jāsāk no sākuma, lai jūs tā godīgi aicinātu mest šo brīnišķo apli ap maiju galvenajiem ceremoniju centriem (ne pilsētām – kā bieži dēvēts!) gan tuksnešainās zonās (Ušmala, Kabā, Čičenica), gan uz jūras (Tuluma), gan treknos džungļos (Palenke, Tikala, Kiringua, Kopana), gan uz upes (Jahčilana, Bonampaka), gan kalnājos (Karakola).

Neguļot dziļas naktis, izdungoju formulējumu (kā darba rīku), lai palīdzētu katram līdzbraucējam ķerties klāt ne tikai maiju civilizācijas sasniegumiem, bet arī pie visa cilvēces 6000 gadu gājiena. Tas atkal iesākas piramīdā jeb trijstūrī. Vienalga, kuram stūrim dod priekšroku, vienā stūrī ir zinātne, arī ekonomika, otrā ir reliģija, un trešā ir politika, kas tiek veidota no otriem diviem. Maiju cilšu gudrība un tūkstoš gadu valdīšanas spēks (ilgāk nekā senā Roma!) balstījās uz visilgāk novērotu un kalendāriski korektu vērošanu. Jā, viņi izgudroja arī nulli, kas glifos zīmēta kā jūras gliemežvāks (pieliec pie auss un klausies, kā mūžība viļņveidīgi skan!). Šajos matemātiskajos kalendāra pierakstos izveidojas divi kalendāri apļi – Saules aplis 365 dienu garumā un Mēness aplis 260 dienu jeb 20 mēneši 13 reizes, turklāt katru dienu apzīmē dievišķs simbols. Abi šie riteņi viens pret otru griežas ik dienu un ik nakti, un katrus 52 gadus tie satiekas. Pasaules beigas vai sākums? Lielie svētki, tempļu pārbūve, upurēšana, izlūgšanās, lai kosmiskais Lielais gars ļauj dzīvei turpināties nākamajā posmā. Tā zinātne savienojas ar reliģiju, un priesteriem un vadoņiem izveidojas politiska vara pār savām ciltīm. Kaut arī, tāpat kā mums, maiju feodālie prinči ļāva savai varai un lepnuma instinktiem uzplaukt neskaitāmās sadursmēs, teritoriju sadalē un varas virskundzībā. Esmu nedaudz vienkāršojis – ar centienu līdzēt eiropietim atšifrēt šo Mecoamerikas (it kā) mudžekli.

Un tā, izskatīsim šo piramīdu centrus caur četrām zemēm – kur Meksika beidzas un Centrālamerika jeb banānu un kafijas republikas kaimiņos guļ un ar savām kuplām, senām kultūrām gaida ciemiņus. Tās ir Gvetemala, Beliza un Hondurasa. Metot šo maiju areāla apli, tiksimies ar visu veidu džungļiem, pludmalēm, upēm, kalnājiem, dzīviem vulkāniem, brīnišķo Atitlana ezeru, spāņu koloniālisma kristiešu sasniegumiem, vairākkārt piedalīsimies indiāņu tirgos un ar lab-cūcenes palīgu mēģināsim trāpīt uz kādu indiāņu festivālu jeb viņu svētuļa svinēšanas dienu ar vīraku, rumu un fantāzijas pilniem kostīmiem, lai pašķirtu plīvuru uz to pasauli, kāda tā bija, pirms Kolumbs pieskārās šiem krastiem un Kortess tos iekaroja Kārlim V par godu.

Jā, būs iespējas tikties ar indiāņu šamaņiem, tradīcijām, kulinārajām mākslām, varēsim (kādā ceturtdienā vai svētdienā) mēģināt izsmelt Čičikastenago tirgu, kur indiāņu kultūra ir valdoša, pārliecinoša un ļoti vitāla. Te jūs būsiet daļa no dzīvās antropoloģijas, kur ikdienā vēl sintezējas senais ar šodienu un katrā ciematā vēl tiek valkāts savs tautastērps.

Negribu nogurdināt ar smalkām analīzēm par katras arheoloģiskās zonas īpatnībām, kuras būs iespējams iepazīt, metot šo maiju apli, nedz arī apgalvot, ka 15-16 dienu pietiks, lai izsmeltu visu, kas pa ceļam. Bet galvenais ir iegūstams, un individuāli ievērojumi paliks daļa no katra sajūsmas, izglītības, apbrīna, kuplinot savu iekšējo pasauli ar tām krāsām, skaņām, smaržām, kas tur dzīvā veidā virmo. Tām nav pievienota nedz literatūra, nedz vēsture, un par tām varēs vēl pēc gadiem atminēties, priecāties un stāstīt. Viva cultura Maya – vissenākā šajā joslā un neapšaubāmi arī smalkākā. Un dzīvotspējīgākā. Tas ir tepat, divpadsmit stundu attālumā, un gaida jūs pārsteigt un kuplināt.

Andris El Leton Kārkliņš

10.04.2006