Pireneju kalni

Iepazīšanās tuvāk ar kalniem iespējama ikvienam, nedomājot par izturību, vecumu un sagatavotības pakāpi. Dodoties vienas dienas pārgājienā, būtu vēlami ērti apavi – krosenes vai tūristu zābaki, lietus apmetnis, viegla, maza mugursoma, kurā ielikt ūdeni un kādu sviestmaizi.

Ordesa y Monte Perdido

Nacionālais parks ir 15 608 ha liels un atrodas Spānijā Aragonas novadā. Pārgājiens pa kalnu takām sākas vairāk nekā 1300 m augstumā virs jūras līmeņa, gar Arazas upes krastu. Sākumā taka vijas caur simtgadīgu skābaržu birzi, kas dod patīkamu ēnu karstajā vasaras dienā. Ceļš ik pa brīdim pietuvojas upei un aicina apskatīt kārtējo ūdenskritumu kaskādi. Kad mežs jau aiz muguras, nonākam alpu pļavās, kur jau var saskatīt sniegotās kalnu virsotnes. Pļavas pārsteidz ar ziedu bagātību. Te var vērot gan pazīstamos savvaļas īrisus, dadžus, lilijas, gan ziedošos kazuāriju krūmus, kas pa gabalu izskatās kā dzelteni paklāji, ar kuriem noklātas kalnu pakājes līdz pat stāvajām klinšu sienām. Tad jau arī kļūst redzama otra augstākā Pireneju kalnu sniegotā virsotne Monte Perdido (3348 m), kuras iekarošana prasa īpašu fizisko sagatavotību.

Atpakaļceļš vijas pa Arazas upes otru krastu, augstu virs ielejas brīžam pietuvoties klinšu sienai. Pati Ordesas ieleja ir no abām pusēm stāvu klinšu ieskauta. Pārgājiena noslēgumā var veldzēties, ienirstot aukstajā kalnu upes ūdenī. Acīgākie makšķernieki var saskatīt kādu foreli – ja ne upē, tad vakarā krodziņā savā šķīvī.

No Spānijas puses esam Pirenejus apskatījuši, tagad varam doties uz Franciju. Ceļš vijas pāri vairākām kalnu pārejām. Kalnus tagad vērojam caur autobusa logu. Tikai tad, kad gribas izlocīt kājas, apstājamies skatu laukumos un pārejās, kas ir gandrīz 2 km augstumā virs jūras līmeņa.

Pireneju nacionālais parks atrodas Francijas Dienvidos. Iepazīšanos sākam ar pārgājieniem pa kalnu taku gar upes krastu, vērojot daudzās ūdenskritumu kaskādes, kur ierīkoti speciāli skatu laukumi. Pēc aptuveni divām stundām nonākam pie gleznainākās vietas – Pont`d Espagne tilta. Tālāk ceļu var turpināt, soļojot kājām līdz augstkalnu ezeram Lac de Gaube (1725 m), no kura paveras skats uz Francijas Pireneju augstāko virsotni Vignemale (3298 m), vai arī ezeru sasniegt, izmantojot pacēlājus.

Gavarnie cirks

Ar autobusu sasniedzot Gavarnie ciematu, jau redzamas Pireneju iespaidīgākā dabas fenomenaGavarnie cirka klinšu sienas, kuru ēnainajās vietās vēl redzami sniega laukumi. Pašas klintis izvietojušās pakava formā un ieskauj Gavarnie upi, kas šeit arī sākas, saplūstot kopā daudzajiem strautiņiem un ūdenskritumiem, kas gāžas lejā – dažs pat no 300 metru augstuma. Lai tur nokļūtu, jāsoļo nepilnas divas stundas, bet, ja ir vēlēšanās, šo ceļu var veikt arī zirga mugurā.

Atpakaļceļā var izvēlēties citu marķēto taku, kas aizved līdz skatu laukumam. Labā laikā šeit paveras skats uz visu Gavarnie ieleju. Kopējais pastaigas laiks – aptuveni sešas stundas.

Col du Tourmalet pāreja (2115 m)

Col du Tourmalet pāreju sasniedzam ar autobusu, līkumojot pa daudzajiem serpentīniem. Šis ceļš ir pilns velobraucēju – vieni, kas cītīgi minas uz augšu, otri, kas traucas lejup. Tas ir treniņš slavenajām velosacīkstēm „Tour de France” – kalnu posmam.

 

 

 

Pic du Midi de Bigorre (2877 m)

To iespējams sasniegt ar modernu trosu pacēlāju, kur no virsotnes skaidrā laikā labi saskatāma Pireneju kalnu centrālā daļa, ieskaitot arī augstāko virsotni Aneto (3408 m). Šeit ir arī ļoti labs muzejs, kurā var skatīt informatīvos materiālus par observatorijas celtniecību, kas aizsākta 19. gs. Ja ir vēlēšanās, var doties nelielā pastaigā no La Mongie ciemata pa kalnu takām, kur gan var tikties ar aitu un govju ganāmpulkiem.

 

Anita Kuzma, Laimonis Petrusēvičs

Foto: Dainis Lapiņš