Grindelvaldes noslēpumainajā ielejā

Šveicē, vienalga, lai kur tu būtu, visapkārt var sajust dabu pavisam tuvu. Atliek vien nobrīnīties, cik dažāda un iespaidīga tā ir. Alpu kalnu grēdas stiepjas arī Itālijā, Francijā un Vācijā, bet tieši Šveicē kalni ir visvarenākie. Tie ļoti atgādina kalnus bērnu zīmējumos — zigzagu. Šveicē cieši viena otrai blakus pacēlušās augstākās Alpu virsotnes. Vistiešāk Šveices Alpu maģiskā pievilcība izjūtama Bernes Alpos. Un vēl — ceļojot pa Šveici, nepamet pārliecība, ka, lai kurp tu brauktu, par visu kāds jau būs padomājis, nekas neparedzēts nevar atgadīties. It visur valda absolūta kārtība, miers un skaistums. To apstiprina arī ceļojumu aģentūras “Impro ceļojumi” darbinieka ĒRIKA LINGEBĒRZIŅA stāstījums:

Alpos laiku pareģo murkšķīši

Ārkārtīgi skaista šajā augstkalnu apkārtnē ir Grindelvaldes ieleja. Tā ir pateicīga vieta, no kuras uzsākt savu Alpu piedzīvojumu. Tas tāpēc, ka kalni šajā apvidū ir aizsniedzami jebkuram, izstaigājami pa dažādām takām līdz pat virsotnēm.
No Grindelvaldes ielejas nokļūt kalnos augšā iespējams gan ziemā, gan vasarā. Var doties kājām, bet tad jāveic varens kāpiens, taču var arī uzbraukt ar pacēlāju. Paveras pasakaini skati uz zilajām tālēm, lejā plešas zaļganbrūnās Alpu pļavas. Neskaitāmas kalnu takas ved tālāk uz visām debespusēm. Arī te, Alpu augšienē, manāms, ka šveiciešiem rūp gājēju ērtības: daudzas takas veidotas tā, ka sākumā tās ved nedaudz lejup un vēlāk turpinās vienā līmenī. Tādējādi pastaiga pa kalnaino apvidu kļūst patīkami viegla. Tomēr arī tiem, kas grib pakāpelēt pa īstam, ir visas iespējas – jāpaiet tikai mazliet sāņus un no turienes takas uzvedīs stāvus augšup. Katram te pietiek vietas, lai no sirds izstaigātos un atpūstos, lai varētu saelpoties īpašo kalnu gaisu, kas tik lieliski nomierina.
Staigājot pa kalnu ceļiem, itin bieži var pamanīt nelielus Alpu dzīvnieciņus — murkšķīšus. Vietējie iedzīvotāji pēc murkšķīšu uzvedības spriež par gaidāmo laiku. Ja tie redzami visapkārt, tad kādu brīdi pieturēsies labs laiks, bet, ja gandrīz neviens nav sastopams, tas nozīmē, ka zvēriņi savās alās gaida laika pārmaiņas.
No Grindelvaldes ciematiņa kalnos augšup kursē arī Firsta pacēlājs. Pusstundas laikā tas veic pasaulē visgarāko pacēlāja maršrutu — 4354 metrus. Apmēram pusceļā līdz Firsta skatu tornim pavīd fantastiska ainava — Bahalpa ezers, kura skaidrajos un mierīgajos ūdeņos kā spogulī atspīd divas Alpu smailes: 4078 metru augstais Šrekhorns un Finsterārhorns 4274 metru augstumā.

Kalnu pļavās saimnieko rūķi

Ceļotāji atpakaļ uz Grindelvaldi bieži vien dodas nevis ar pacēlāju, bet kājām. Tas ļauj tā pa īstam izbaudīt gleznainās Alpu ainavas. Šur tur savā nodabā ganās Alpu govis. Ja nu gluži negadās tās redzēt, tad sadzirdēt var vienmēr, jo kaklā gotiņām iekarināts zvaniņš, lai miglainā laikā tās būtu vieglāk sasaucamas.
Vasaras otrajā pusē Alpi itin bieži ietinas miglā. Man pašam reiz gadījās būt kalnos, kad uznāca migla un pēkšņi vairs nevarēja saredzēt itin neko. Tas uz brīdi samulsināja. Bet tad kaut kur tālumā iedžinkstējās zvaniņi un es sapratu, ka viss kārtībā.
Gani agrākos laikos kalnienēs sazinājušies, pūšot īpašas kalnu taures. Tās ir apmēram pusotru, divus metrus garas ar paplašinājumu lejasdaļā. Spēlējot tauri, to atstutē pret zemi. Tās skaņa labi sadzirdama lielā attālumā. Mūsdienās taures kā tautas instruments kalpo par Šveices simbolu dažādos prospektos un skatu kartēs.
Parasti govis izlaiž ganībās jūnija sākumā, tūlīt pēc sniega nokušanas kalnu pļavās. Alpu ciematiņos tad ir lieli svētki līdz pat vēlam vakaram. Leknajās ganībās govis dzīvojas līdz septembrim. Tad svinīgā gājienā lopiņi tiek vesti atpakaļ uz ziemas mājvietām mazajos ciematiņos. Par godu šim pasākumam gotiņas kārtīgi sapoš: izpušķo ar krāsainām lentītēm, pušķiem, pie ragiem piestiprina mazu eglīti. Zvanu šķindoņa aizskan tālu, tālu pār kalnu pamalēm.
Tūristi bieži brīnās par to, kas gotiņas izslauc, jo nevienam, šķiet, nav gadījies redzēt, ka kāds jelkad būtu to darījis. Līdzīgi ir arī ar Alpu pļavām. Nekur nav redzams, ka kāds pļautu zāli un krautu kaudzēs sienu, tomēr pļavas vienmēr ir nokoptas. Varbūt šī neizpratne izskaidrojama ar to, ka ilgāk par četriem pieciem pēcpusdienā kalnos neviens nepaliek, jo ap to laiku beidz kursēt pacēlāji. Gandrīz vai jātic, ka līdzīgi kā Norvēģijas kalnus un fjordus apdzīvo troļļi, tā Alpu pļavās saimnieko rūķīši…
Tieši leknajās kalnu pļavās barotās govis dod īpašu pienu, kas padarījis pasaulslavenu Šveices piena šokolādi. Pat latvietim, kas vairāk vai mazāk bijis uzticīgs “Laimas” saldumiem, nākas atzīt, ka Šveices šokolāde ir ārkārtīgi garšīga.
Ziemā daudzas Alpu pļavas pārvēršas par slēpošanas trasēm, bet vasarā pa pļavām var brīnišķīgi izstaigāties, pagozēties saulē, pagulēt un, lūkojoties mākoņos, sakārtot domas. Guļot zaļajā zālītē, iespējams nolūkoties sniegotajās virsotnēs četru tūkstošu metru augstumā, sajust no tām strāvojošo maģisko spēku. Virsotnes rādās daudz iespaidīgākas, ja uz tām skaties no apakšas.

Visiem gandrīz vienādas mājas

Grindelvalde ir tipisks kalnu ciematiņš — ar vienu ielu piecu kilometru garumā un mājiņām ielas abās pusēs. Vasarā tās piesaista uzmanību ar krāšņajiem, spilgtajiem puķu podiem balkonu malās. Šveicē, lai saglabātu kopējo Alpu ainavu, pastāv valsts noteikts standarts, pēc kura jāvadās māju būvniecībā. Tāpēc pirmajā mirklī visas ēkas šķiet vienādas, tomēr, ieskatoties rūpīgāk, pamanāms, ka katrs namīpašnieks ir padomājis par kādu knifiņu, ar ko atšķirties. Daudzās mājās pirmajā stāvā iekārtoti suvenīru veikali, savukārt otrie stāvi vasarā pārvēršas par pansijām, tiek arī izīrētas mājas uz visu sezonu. Līdztekus lopkopībai tūristu uzņemšana kalnu ciematiņa iedzīvotājiem ir galvenā nodarbošanās un iztikas avots.
Šveices Alpu priekšrocība ir tā, ka ieleju kafejnīcās piedāvā visdažādākos nacionālos ēdienus: gan vāciešu virtuvei raksturīgās šniceles, ābolu štrūdeles un alu, gan itāliešu spageti, pastas un vīnu, gan arī šo un to no franču uzkodām. Šveicē, kurā iedzīvotāji runā četrās valodās — franču, vācu, itāliešu un retoromāņu —, raksturīgs pamatīgs kultūras sajaukums arī ēdienu jomā. Ceļotāji kalnos parasti sildās ar karstvīnu, jo augstkalnēs ir pavēss.

Neredzamie ūdenskritumi

Netālu no Grindelvaldes ielejas atrodas brīnumains dabas veidojums — Trimmelbaha ūdenskritums. No ārpuses tas nemaz nav pamanāms, jo paslēpies kalna iekšienē. Laika gaitā ledus ūdeņi no augstajām virsotnēm izgrauzuši klintīs ejas, pa kurām tagad kalna dobumā gāžas ūdens kaskādes. Lai tās apskatītu, vispirms caur alas lūku jānokļūst klints iekšpusē un tad ar liftu jāpaceļas augšup, kur sākas dažādi kalnu labirinti. Līkumojot pa tiem, var saskaitīt desmit ledus ūdens kaskādes.
Grindelvaldes ielejas apkārtnē interesanta šķiet arī Āres aiza. Tā veidojusies, ledājiem atkāpjoties, taču tās formu vēlāk izmainījuši kalnu ūdeņi. Caur aizu ved labi uzturēts ceļš. Sākumā liekas, ka tas būs paveicams bez īpašas piepūles: vienā pusē ieiesi un otrā pusē pēc pusotra kilometra iznāksi. Tomēr tā gluži nav. Gadās arī pārsteigumi: vienā brīdī skaties, virs galvas debesis, citā — jau pārkāries paliels akmens, vēl citviet pamani, ka pazudusi zeme zem kājām. Vietām caur kalnu spraugām uz priekšu var tikt tikai četrrāpus. Šur tur jāparāpjas arī uz augšu, tomēr tā, ka kāds nebūtu sasniedzis aizas otru pusi, gadījies nav ne reizes. Jautāju kādam ģeologam, pēc cik ilga laika draudīgie akmeņi aizā virs mūsu galvām varētu ripot lejā. It kā vēl ilgu, ļoti ilgu laiku tie neizkustēšoties no vietas…

Ieva Lūsiņa
"Lauku Avīze"
19. jūlijs