Senatnīgā Vjetnama

Vjetnama vispirms pārsteidz ar bagāto tropu dabu un lietus mežiem, ar lieliskām pludmalēm un senatnīgiem tempļiem. Turklāt Vjetnama ir viena no senākajām valstīm pasaulē.

Senā galvaspilsēta Hue

Ja man jautātu, kura pilsēta Vjetnamā man palikusi vislabākā atmiņā, es teiktu — tā ir senā galvaspilsēta Hue. Ceļš uz to vijas te augšup, te lejup apkārt kalniem. Daudzkrāsaina ainava — salātzaļi rīsu lauki, cukurniedru un kukurūzas biezokņi, kafijkoku un tējas plantācijas, bet zilganzaļajos līču ūdeņos šaudās zvejnieku džonkas ar dzeltenām, sarkanām, pat melnām burām. Kādā ceļa krustojumā novietoti palieli akmens trauki, piepildīti ar smaržīgo nūjiņu pelniem. Pēc leģendas te apglabāta lielā bruņurupuciene — zvejnieku aizbildne. Braucot šai vietai garām, katrs zvejnieks aizdedzina savu aromātisko nūjiņu.
Dodoties garām zvejnieku un amatnieku ciematiem, kur pie nelielām bambusa būdiņām sakrautas kokosriekstu piramīdas, bet kastēs — mandarīni, apelsīni, banāni, ananasi. "Pērciet, baudiet," tikai par vienu dolāru!
Pēc vairāku stundu brauciena sasniedzam Hue — tempļu, senu piļu un pasakainu pagodu pilsētu, kuras arhitektūra ilgāk nekā citas pilsētas saglabājusi savu seno izskatu. Senie celtnieki izveidojuši brīnišķīgus arhitektūras pieminekļus, kuri lieliski iederas apkārtējā ainavā.
Pilsēta novietojusies "aromātiskās" upes abos krastos, arī mums piedāvā ekskursiju mazā kuģītī pa šo upi ar dzeltenbrūnu ūdeni. Upes nosaukums runā pats par sevi. Krāšņi prospekti reklamē, ka uz upes jūtams nepazīstams, salds, rūgteni sūrs, noslēpumains Austrumu aromāts. Tajā saplūstot sandalkoka un kanēļa, piparu un rožu, krustnagliņu un piparmētru smaržas. Diemžēl mūsu oža izrādījās nepiemērota šādai aromātu kolekcijai.
Uz kāda pakalna pašā upes krastā izslējusies septiņstāvu pagoda Debesu feja ar bronzas zvaniem, kuru skaņas dzirdamas vairāku kilometru attālumā. Pagodai apkārt iekārtots brīnišķīgs dārzs, kur uz koku stumbriem uzplaukušas ziedu pērles — orhidejas. Ne velti šo pakalnu iecienījuši mākslinieki, kuri, satupušies uz kāpnēm un zaļajā mauriņā, glezno.

Aizliegtā vieta

Nonākam arī aizliegtajā pilsētā — Vjetnamas karaļu rezidencē. Senāk vienkāršiem cilvēkiem tajā bija aizliegts iet – tas bija tabu. Tagad uz šejieni dodas daudzi ceļotāji no visas pasaules apbrīnot lielisko imperatora pils kompleksu, kas sastāv no daudzām ēkām, tempļiem, dārziem un mākslīgiem dīķiem. Ne velti to dēvē par "Pilsētas harmonijas pili". Senatnē plašajā teritorijā, kas aizņēma 520 hektārus, bijuši desmit vārti un divdesmit astoņi torņi…
Unikālajā arhitektūras kompleksā atrodas arī samērā jauna ēka — milzīgs akmens mauzolejs, kuru sev cēlis imperators Bao Daja-Khai Dins.
Pa stāvām akmens kāpnēm, kur uz pakāpieniem novietoti izteiksmīgi pūķi, turot ķepās zemeslodi, kāpjam uz augšu. Tagad šajā ēkā — muzejs ar valdnieka dārgumiem.
Seno galvaspilsētu var dēvēt arī par dārzu pilsētu. Pat centrā ikvienu ēku ieskauj dažādi tropiskie augi, kuru spilgtie ziedu vainagi rotā krūmus un kokus. Brīnumainie dārzi ne tikai attīra gaisu un rotā pilsētu, bet arī "baro" to. Šeit izaudzētos augļus — ananasus, papaijas, melones, banānus, citrusu augļus — eksportē.
Pasaulē daudzi pazīst vjetnamiešu medicīnas līdzekļus, kuri tiek izgatavoti ne tikai no ēterisko eļļu augiem, bet arī briežu un degunradžu ragiem, kā spēcinošu līdzekli lieto indīgo čūsku uzlējumus, bet tīģera kaulu novārījums palīdzot pret locītavu sāpēm.
Cenas gan tiem ir iespaidīgas!

Divu upju sateka

Pilsētā iebraucam pa divus kilometrus garo dzelzs tiltu, kas šķērso plato un dziļo Sarkano upi. Tilts ievērojams ar to, ka to projektējis franču arhitekts un inženieris Eifelis, tas pats slavenais Parīzes torņa veidotājs. Tikai pašlaik gan tas vairs neatbilst galvaspilsētas straujai, dzīvai rosībai. Te trauc gan automašīnas, gan velosipēdisti, tiem pa vidu klabina dzelzceļa vagoni. Lai tiktu upes otrajā pusē, nostāvam rindā gandrīz divas stundas.
Bet kāpēc upei tāds nosaukums? Izskalojis spilgti krāsainus kalnu iežus, ūdens piesūcas ar sarkanām duļķēm un iegūst ķieģeļsarkanu krāsu.
Hanoja — tulkojumā no vjetnamiešu valodas — divu upju sateka, ir lielu kontrastu pilsēta, kurā sadzīvo velosipēdi, motorrikšas ar supermoderniem automobiļiem.
Mūsu grupa tiek novietota bijušo imperatoru ārpus pilsētas rezidencē, pie tam nevis vienā ēkā, bet gan vairākās — un esam tikai 20 ceļotāji. Visapkārt plašs augļu dārzs, tepat arī dīķis ar ziedošiem lotosiem.
Ārpus šīs teritorijas nejauši iemaldos vairāku lielu dīķu platībā, kur lotosus audzē rūpnieciskiem nolūkiem. Izrādās, to sēklas esot vērtīgs medicīnas līdzeklis organisma stiprināšanai un pret bezmiegu. Pašlaik brīnumainie ziedi tiek pļauti un dīķu krastā krājas lielas ziedu kaudzes. Arī man tiek vesels klēpis rožaino maigo ziedu, ar kuriem vēlāk izrotāju savu guļamistabu imperatora mājā.
Hanoja, izrādās, ir visvecākā un vjetnamiskākā pilsēta, par to liecina pagodas un tempļi, dārzi ar dīķiem, kuri harmoniski papildina pilsētas arhitektūru un akcentē tās saistību ar dabu.
Leģenda vēsta, ka pirms tūkstoš gadiem karalis Li Thui devies meklēt vietu galvaspilsētai. Nonākot pie Sarkanās upes, viņš ieraudzījis lidojošu pūķi. Tad viņš sapratis, ka šī vieta ir svēta un nolēmis dibināt galvaspilsētu tieši šeit. Jauno pilsētu nosaucis par Tanlongu — "Lidojošo pūķi". Tikai vēlāk tā ieguva savu tagadējo nosaukumu Hanoja.
Diemžēl pilsētai uzbrukuši stipri un nežēlīgi ienaidnieki. Kādā vakarā, atpūšoties pie ezera, valdnieks ieraudzījis lielu bruņurupuci ar zobenu mutē. Viņš to arī paņēmis. Drīz vien ienaidnieks ticis uzveikts. Pēc kāda laika valdniekam atkal parādījies bruņurupucis ar zelta bruņām un teicis: "Valdniek, ir pienācis laiks atdot zobenu pūķu karalim!" To viņš arī izdarījis. Kopš tiem laikiem ezers ieguvis nosaukumu "Atdotā zobena ezers". Šis ezers atrodas Hanojas centrā un kļuvis par iecienītu galvaspilsētas iedzīvotāju un ciemiņu atpūtas un pastaigu vietu.
Ezerā mājo ne vien zivis, bet arī bruņurupuči. Vienam esot aptuveni 300 gadu. Pēc vjetnamiešu uzskatiem, šis dzīvnieks ir ilga un laimīga mūža simbols.
Uz ezera mazās saliņas uzcelts Nefrēta kalnu templis, kur arī atrodas vairāki bruņurupuču izbāzeņi, un, protams, visdažādākie suvenīri.
Pie ezera sākas šaurās un rosīgās tirgotāju ieliņas. Vienā pārdod tikai apavus, citā — bērnu rotaļlietas, ir arī juvelieru, namdaru, podnieku, kokgriezēju, pat zelta ieliņa.
Tieši šeit var izjust īstu austrumniecisku kolorītu. Sevišķi tas izjūtams pārtikas tirgū: uz zemes izslējušās eksotisko augļu piramīdas, uz galdiem saliktas aromātiskas garšvielas. Citā — visdažādākie jūras dzīvnieki — visādu formu un izmēru zivis, langusti, vēzīši, omāri, kalmāri, gliemeži…
Tepat tirgojas ar vietējiem ārstniecības līdzekļiem. Tiek piedāvāta "dzīvības sakne" daudzveidīgā, krāšņā iesaiņojumā, arī lotosa sēklas, mumio un vēl un vēl…
Īsta bauda un pastaiga ir pa Hanojas ielām. Liekas, visa dzīve norit uz ielas, kurās plūst nebeidzama velosipēdu straume, skan velorikšu zvaniņi un automašīnu taures. Liekas, ka arī cilvēki atrodas mūžīgā kustībā — visi skrien, steidzas. Ielas atgādina darbīgu skudru pūzni, kur katrs tā iemītnieks ar kaut ko nodarbojas. Tomēr nekad nedzirdēju, ka kāds teiktu kādu asu, skaļu vārdu.
Vjetnamiešu mājas nav lielas, parasti pirmajā stāvā — bodīte. Un pie katras mājas aizmugurē — minidārziņš ar puķēm.
Viņi ļoti mīl ūdeņus, tāpēc arī pilsētas apstādījumos, pie viesnīcām un sabiedriskām ēkām izveidoti dīķīši, kur peld košas, zeltainas zivtiņas un zied sniegbalti un rožaini lotosi. Arī daudzas pagodas uzceltas virs kāda dīķa. Vjenamiešiem ūdens ir svētā pūķa valstība, kas simbolizē laimi.

Benāra Sila

Vjetnama.
Platība: 329 566 km2.
Iedzīvotāji: 79 000 000 (84% vjetnamiešu, 2% ķīniešu).
Valodas: vjetnamiešu, krievu, franču, ķīniešu, angļu.
Reliģija: budisms.

"Lauku Avīze", 1. februāris