Dainis Īvāns
Lai pirmā ekskursija turpinās!

1960. gada vasarā tusnīga smagā automašīna GAZ-51 ar uzrakstu Ekskursija putekļoja pa Daugavas ielejas balto lielceļu, šķērsoja graciozo Pērses tiltu un piestāja Kokneses pilskalna pakājē. Starp ceļiniekiem, kas rausās no dēļu soliem aprīkotās vaļējās kravas kastes, žiperēja piecus gadus vecs puišelis, kuram vecāki gribēja pirms V. I. Ļeņina Pļaviņu HES pabeigšanas parādīt applūdināšanai nolemtās tēvzemes svētvietas. Tā bija mana pirmā ekskursija, ko nekad un ne par kādu naudu nevarēšu atkārtot. Kokneses klinšu kanjona, Pērses ūdenskrituma, Liepavota un Staburaga, kas iedvesmojuši daudzas jo daudzas latviešu un eiropiešu paaudzes, vairs nav. Tomēr zudušās ainavas atmiņās dzīvo. Staburaga rēta sūrst. 
Nākamajā vasarā krustmāte, Odzienas skolotāja, mani paņēma līdzi audzināmās klases braucienā uz Rīgu. Tad atklāju trolejbusu vados kā koncentrācijas nometnē ieslodzīto Brīvības pieminekli – gluži kā sarkano plakātu, karogu, ļeņinekļu un pie veikaliem neiztrūkstošo rindu ikdienā nomākto Latviju. Vai tad manī nesāka sūrstēt latviešiem laupītās valsts rēta? Vēlāk sekoja ekskursijas uz Siguldu, Jūrmalu, Gaiziņu, Munameģi, Lietuvu, Pēterburgu, Pečoriem, Mihailovsku. Pie katras iespējas devos uz Rīgas Zooloģisko dārzu iepazīt tolaik neaizsniedzamu pasaules klimatisko joslu dzīvniekus. 
Baltieši pagājušā gadsimta otrajā pusē Baltijas valstu okupācijas apstākļos skaitījās ņiprākie Padomju Savienības apceļotāji. Tikt ārpus dzelzs aizkara vienkāršam cilvēkam, zināms, nebija iespējams. Eskursijas pa „varen plašo, vienoto un nedalāmo” ļāva vismaz daļēji saglabāt atņemtās brīvības sajūtas, veicināja Maskavas apspiesto tautu neformālu, Kremļa nesankcionētu solidaritāti. Tai savukārt izrādījās liela nozīme procesos, kas pirms 25 gadiem noveda līdz Latvijas Tautas frontes, igauņu Rahvarinne, lietuviešu Sajūdis un līdzīgu nacionālās atbrīvošanās kustību dibināšanai padomju impērijā. Ja nebūtu tā, „ģeopolitiskā katastrofa”, vārdā PSRS, laikam turpinātos vēl šodien. 
Kur un kāpēc jādodas brīvajam? Iespējams, nekur. Brīvais var brīvi izvēlēties: aut kājās pastalas vai kurpes; doties ārā no mājām vai nedoties nekur. Pie brīvā pasaule nāk ciemos arī tad, ja viņš neizbrauc no dzimtā ciema, kā to pasaules literatūrā lieliski pierādījis armēņu rakstnieks Grants Matevosjans. Tomēr es pats Grantu Matevosjanu satiku un iemīlēju tikai savā pirmajā ekskursijā pa Armēniju. Tālab man šķiet, ka ikvienam latvietim vismaz reizi mūžā šis tas jāapmeklē un jāredz klātienē gan Latvijā, gan ārzemēs. 
Piemēram, Trešās atmodas laikā izglābtā Augšdaugava un dabas parks Daugavas loki. Kaut tādēļ, lai viņā nerastos alkatība to iznīcināt ar kārtējo Daugavpils HES projektu. Piemēram, Rundāles pili, lai viņam, tāpat kā padomju varai, neienāktu prātā to atkal pārvērst par graustu. Piemēram, vienu otru atjaunoto Latvijas baznīcu, kas ne tik sen kolhozniekiem kalpojusi par minerālmēslu noliktavu vai ko tamlīdzīgu. „Kas nemīl un nepazīt tēvzemes dabu, nemīl arī tēvzemi,” 1912. gadā, pamatodams gauži nekomerciālo Rīgas Zooloģiskā dārza dibināšanas nepieciešamību, rakstījis baltiešu dabaspētnieks Karls Grevē. Būdami Eiropas Savienības pilsoņi, mēs to varam attiecināt arī uz savu kontinentu un pasauli. Varbūt ir vērts apmeklēt kaut vai Holandi, lai redzētu, kā izskatās valsts, kur sen nav dabisko mežu, tāpat kā nevienas vietiņas ārtelpā, no kuras nebūtu dzirdama automaģistrāļu rēkoņa. Vai tādai vajadzētu būt mūsu „attīstībai”? Ir vērts ar skatienu pieglausties Kalifornijas milzu sekvojai, lai sadzirdētu, kā vaid Latīņamerikas mūžameži, dodami vietu eļļas palmu plantācijām. Vērts apmeklēt kādu Āfrikas safari, lai ievērotu, kā izzūd mūsu pašu vērtīgākie mežu masīvi un kā Latvijas skaistās pļavas arvien nesātīgāk pārņem nāvīgi indētu rapšu lauki. Vērts pamanīt ar vidi līdzsvaroto senču arhitektūru Latvijā un tikpat harmoniskās pasaules civilizācijas būves, lai pārdomātu, par ko nākamās paaudzes mums būs vairāk pateicīgas: par kaut ko nojauktu un jaunuzslietu, vai neuzceltu, bet saglabātu? Manuprāt, nav vērts kaut kur skriet pa galvu pa kaklu, lai tikai redzētu. 
Manuprāt, ir vērts ceļot, lai iepazītu, saprastu un domātu par šīs pasaules saudzēšanu. Lai neiznāktu kā ar manu pirmo ekskursiju, ko neviens un nekad vairs nevarēs atkārtot.