Mans ceļojums uz divām Centrālamerikas valstīm, Kostariku un Panamu iesākās ar Kostarikas Klusā okeāna puses apskati. Mazā, bet diezgan attīstīta Latīņamerikas zeme ir iespiesta starp Kluso okeānu un Atlantijas okeānu, jeb Karību jūru. Valsts nosaukumu devis pats Kristofors Kolumbs, kas piestājot mūsdienu Kostarikas krastos, ieraudzījis zaļojošo un bagāto veģetāciju, krāšņos putnus un zelta rotājumus vietējiem indiāņiem, nosaucis šo zemi par Costa Rica, no spāņu valodas kas tulkojas kā Bagātais Krasts. Vēlāk gan izrādījās ka zelta šeit nemaz nav tik daudz, bet zeme pie daudzsološā vārda tika.
Kostarika tiek dēvēta par Kafijas un vulkānu zemi. Un nudien vulkāni šķiet ir redzamākā šīs valstiņas iezīme. Pāri valstij plešas vulkānu grēda ar vairākiem ''uguns kalniem'' kas savulaik un arī mūsdienās sagādā galvassāpes vietējiem. Bet tūristiem tie gan nekaitē un ir ļoti simpātiski, pateicoties daudzajiem krāsainiem krāteru ezeriem, kas vērojami vulkānu virsotnēs.
Foto: Irazu vulkāna galvenais krātera ezers
Tāpat valsts visā pasaulē slavena ar saviem lietusmežiem un ekotūrismu. Kostarikā sastopami visdažādāko veidu džungļi, gan mitrie lietusmeži, gan sausie, gan mākoņu lietusmeži (augstkalnu džungļi, kas atrodas mākoņainā klimata joslā), gan arī piekrastes lietusmeži.
Foto: Monteverede Cloud Forest mākoņu lietusmežs
Kostarikas ekotūrisma simbols un vizītkarte ir šī mazā, simpātiskā Zaļā koka varde, kas rotā daudzu brošūru un grāmatu vākus.
Foto tapis Tortuguero nacionālā parka piekrastes džungļos. Zaļās koka vardes pieķertas ļoti intīmā brīdī. Tēviņš ir mazāks par mātīti
Dzīvnieku pasaule Kostarikā ir īpaši bagāta. Reti kur tropu valsts var lepoties ar tik krāšņu un daudzveidīgu dzīvnieku pasauli. Pat slavenajos Amazones džungļos dzīvnieki daudz retāk ir sastopami. Ceļojuma laikā sanāca redzēt šķiet visus slavenākos faunas pārstāvjus, izņemot ļoti reto Jaguāru.
Foto: bļauru tēviņš koka galotni nomainījis pret elektrības vadiem, atpūšas un dižojas ar savu ''mantību''
Viens no simpātiskākajiem Kostarikas dzīvnieku pasaules iemītniekiem ir šie āpšveidīgie dzīvnieciņi, ko sauc par koatiem jeb degunlācīšiem. Tie parasti staigā ar saceltām astēm gaisā.
Putnu valsts pat ir vēl krāšņāka par dzīvnieku. Putni, te manāmi visās varavīksnes krāsās, bet mani favorīti bija tukāni, aras papagaiļi un Centrālamerikas lielākā trofeja, par Paradīzes putnu un vienu no skaistākajiem putniem dēvētais Quetzal (Kuetcals)
Foto: Krāsainas tukāns uz nekrāsaino zaru fona.
Ceļojums iesākās ar Orosi ieleju un tās apkārtni. Rīta stundā ieleja vel bija daļēji paslēpusies miglas mākoņos.
Apkārtnes lielais magnēts ir Irazu vulkāns (3432 m vjl) - augstākais Kostarikā. Tā kā amerikāņi galvenokārt ceļo uz Kostariku, tad tiem pa godu vietējie iekārtojuši izcilu infrastruktūru un galvenajos vulkānos var mierīgi uzbraukt ar auto, tā vietā lai svīstu daudzas stundas pa takām, kā tas ir citur.
Irazu vulkāns ir īpašs ar to ka 1963. gadā tas sagaidīja ASV prezidenta Kenedija ierašanos valstī ar iespaidīgu dūmu un uguņošanas šovu, laikam jau vulkānam ASV prezidenti neiet pie sirds.
Irazu vulkāna augšā atrodas trīs krāteri, kuros atrodas ezeri dažādās krāsās - zaļā, melnā un zilā (dzidrā). Šeit foto redzams galvenais ezers, kas pateicoties sera iegulām ieguvis izteikti zaļu nokrāsu.
Melnais krātera ezers Irazu vulkānā
Dūmaka Irazu vulkāna augšējā plato
Šie ''viltus latvāņi'' Irazu vulkānā apkārtnē ir lielā cieņā, aug visur, pat krāteru ezeru malās, bet ap vulkānu, pat sastopami tādi kā meži ar šiem augiem.
Pie Orosi ielejas atrodas senākā Kostarikas pilsēta un pirmā galvaspilsēta - Kartago. Tā ir arī Kostarikas Aglona jeb Vatikāns. Pilsētā atrodas svētākais dievnams valstī, Jaunava Marijas Bazilika, kurā glabājas svētākā relikvija - La Negrita jeb Melnās Jaunavas Marijas Brīnumdarītājas statuja.
Cilvēki līdz altārim un statujai parasti rāpo uz ceļiem.
Orosi ieleja
Orosi ielejā atrodas arī Lankesteru dārzi. Tas ir plašs, neformāla stila botāniskais dārzs, kas iekārtots tādā dabiskā veidā, vairāk kā dārzs, nevis Botāniskais dārzs.
Lankesteru dārzu lepnums ir bagātīgā orhideju kolekcija.
Lankesteru dārzi
Lankesteru dārzi, ar kaktusveidīgiem kokiem un Ceļotāju palmām (Travellers Palm)
Lankesteru dārzos var vērot pat lietumežu. Tas saglabāts, ka mazs džungļu stūrītis Kostarikas apdzīvotākajā ielejā.
Lankesteru dārzu lietusmeža zona
Lankesteru dārzi.
Kostarikas galvaspilsētā San Hosē atrodas trešais labākais Zelta muzejs Latīņamerikā, pēc muzejiem Bogotā, Kolumbijā un Limā, Peru.
Te izstādīti bija neskaitāmi vietējo iezemiešu zelta izstrādājumi, kam laimējies paglābties no alkatīgo spāņu rokas...tie kas nonāca spāņu rokās tika pārkausēti par zelta klučiem.
Šādās kapenēs kopā ar zelta izstrādājumiem tika glabātie indiāņu augstākās sociālās kārta pārstāvji.
San Hosē katedrāle, Kostarikas galvaspilsētā
Par San Hosē skaistāko ēku uzskata foto redzamo Nacionālo teātri, kas bija aristokrātijas galvenā un prestižākā izklaides vieta. Lai atrastu līdzekļus tā celtniecībai, 19. gs beigās tika ieviests Kafijas nodoklis, lai pa kafijas baronu naudu varētu uzcelt šo ēku ar ļoti grezno interjeru un teātra zāli.
Tā kā Kostarikā biju ap Ziemassvētku periodu, tad pilsētu ielās varēja vērot Kostarikas versiju par svētku rotājumiem. Protams no dabīgām eglītēm te nebija ne smakas un vispār 25-30 grādos, galīgi prāts nenesās uz Ziemassvētkiem
Nākošais vulkāns kas bija ceļojuma ēdienkartē bija Poas vulkāns, kas pateicoties tirkīzzilajam krātera ezeram, burbuļojošajām dubļu vannām un garaiņiem, kas nāk no pazemes dzīlēm, tiek dēvēts par skaistāko Kostarikas vulkānu.
Diemžēl tas pateicoties savam augstumam, ļoti bieži ir paslēpies mākoņos un šis bija tieši šāds gadījums. Šis skats no galvenā skatu punkta, gāja man secen, tāpēc aizņēmos šo bildi aizņēmos internetā, lai dotu priekšstatu.
Kafija un banāni ilgu laika posmu bija Kostarikas galvenais valūtas ieguve veids. Bet nu Kostarika, kļūst ar vien modernāka un lauksaimniecības zemes, sāk nodot rūpniecībai, kā rezultātā ir samazinājušies kafijas plantāciju platības un kafija vairs nav galvenā eksportprece. Bet Kostarika īpaši kvalificējusies uz augstākās šķiras kafiju, ražojot tikai labāko, tādējādi saglabājot savu labu slavu, ka viena no pasaules TOP kafijas zemēm, neskatoties uz savu mazo valsts izmēru
Te apmeklēju vienu no ekskluzīvākajām kafijas ražotnēm pasaulē - Doha Coffee Estate
Kafijas ražošana patiesībā izrādījās ļoti sarežģīts process un lai tiktu pie vienas paciņas kafijas, ir jāiegulda ļoti liels dārzs un vajadzīgas ļoti daudz kafijas ogas. Bildē var redzēt kafijas krūmus ar ogām, kurās iekšā atrodas divas baltas kafijas pupiņas
Šādi vēršu viltie, krāsainie rati ir vēl viens Kostarikas simbols. Vēl salīdzinoši nesen tas bija vienīgais transporta veids Kostarikas kalnu daļa, kā nogādāt kafiju, banānus un daudz ko citu uz pilsētām.
Monteverde Cloud Forest ir slavenākais nacionālais parks Kostarikā. Tas sargā mākoņu lietusmežus, kas raksturīgs augstienes klimats - liels mitrums un mākoņaini/dūmakaini laika apstākļi, kā rezultātā džungļu koki ir noauguši ar sūnām, papardēm. Klimata dēļ Monteverdē ir sastopami neraksturīgi plaša augu valsts. Uz viena koka var pat aug 40 dažādas augu sugas, kas koku izmanto kā parazītaugi. Neraksturīgi biezi un krāšņi džungļi, no visiem redzētajiem šie noteikti ir manā saraksta augšgalā līdzās Belouve-Bebour lietusmežam Reinjonas salā (pie Madagaskaras)
Monteverde mākoņu lietusmežs
Monteverde mākoņu lietusmežu apdzīvo arī bagāta putnu valsts, kur priekšgalā atrodas par vienu no krāšņākajiem pasaules putniem uzskatītais Quetzal - Centrālamerikas lepnums.
Šie Centrālamerikas Paradīzes putni, pārsvarā sastopami ar zaļu muguru un sarkanu krūti, bet šim konkrētajam eksemplāram bija zila mugura ar nedaudz melnās un baltās krāsas, bet vēders kā visiem sarkans. Putna īsto varenību var redzēt atplešot spārnus, jo spalvas tieši ir īpaši košas. Ne velti maiju un citu indiāņu ciltīs tikai karaļi varēja izmantot rotājumos Quetzal putnu spalvas. Parastiem mirstīgajiem šis putns bija tabū.
Kostarikas putnu saimē īpašu slavu izpelnījies šīs putnu sugas daiļā dzimuma pārstāves, kas populāras dēļ savas ''vieglās uzvedības''. Mātītes parasti noskata un izvēlas smukāko tēviņu ar kuru tad iekārto ligzdu lai varētu taisīt ''špiļi-viļi''. Pēc tam kad mātīte ir izperējusi olas, viņa ligzdu pamet un dodas meklēt jaunu smuko tēviņu, lai atkal varētu taisīt ''čiki-briki''. Tēviņš savukārt paliek sēdēt uz olām un rūpējas, lai mazuļi izšķiltos un aprūpē pēc tam jaundzimušos, kamēr mātīte, jau pa krūmiem dzīvojas ar nākošo upuri. :)
Indīgā koraļčūska, Monteverdes mākoņu lietusmežā.
Monteverdes mākoņu lietusmežā ir iekārtoti arī iekārtie tiltiņi kas ļauj paskatīties uz kokiem no augšas.
Monteverdes mākoņu lietusmežš no iekārtiem tiltiņiem koku galotnēs
Garākais Kostarikas iekārtais tiltiņš Monteverdes mākoņu lietusmežā. Tagad šādi iekārtie tilti sastopami vairākās valstīs, bet ideja to izveidei radās tieši Monteverdē, Kostarikā
Monteverdes mākoņu lietusmežš no gaida tramvajiņa
Tāpat Monteverde pirmie iekārtoja gaisa tramvajiņu kas kursē pār lietusmeža koku galotnēm un atklāj pavisam jaunus skatu punktus
Monteverdes mākoņu lietusmežā
Monteverdes mākoņu lietusmežā
Monteverdes mākoņu lietusmežā
Monteverdes mākoņu lietusmežā ir iekārtots atvērta tipa kolibri dārzs, kur daudz vieglākos apstākļos var iemūžināt savvaļas kolibri putnus, kā dziļi džungļos. Tie ir ļoti ātri, zibenīgi lidotāji, tāpēc parasti kad tūristi bildē kolibri, viņiem liekas ka putnu nobildējuši, bet kad paskatās ekrānā, tad izrādās no putna nav ne vēst, tas jau paspējis aizlaisties.
Vēl viena no Kostarikas tūrisma vizītkartēm ir Monteverdes mākoņu lietusmeža Sky Trek atrakcija, kurai grūti atrast analogu šajā pasaulē. Tas ir ceļojums 11 etapos, laižoties ar trosēm lielā augstumā mākoņos virs džungļiem...skati fantastiski, gluži kā putnam lidojot mākoņos pār slaveno Monteverdes lietusmežu. Un adrenalīns...Šo interesanto un neredzēto atrakciju, protams izmēģināju arī es, pazūdot mākoņos, laižoties lielā ātrumā pa trosi. Sākotnēji bailīgā atrakcija tā iepatikās, ka trošu ceļš palika pa īsu
Iesakām katram reizi mūžā, sajusties kā putnam debesīs.
Lidojums pāri Monteverdes lietusmežam....sireālas sajūtas...
Sākotnēji bailīgā atrakcija tā iepatikās, ka trošu ceļš palika pa īsu
Iesakām katram reizi mūžā, sajusties kā putnam debesīs.
Lidojums pāri Monteverdes lietusmežam
Monteverdes lietusmežā devos arī nakts safari pastaigā, lai paskatītos uz džungļu naktsdzīvi. Lielākais pastaigas notikums bija prāva izmēra Tarantula...pretīgs, bet skaists zirneklis, tumši brūnā-oranžā krāsā.
Lauku ainava ceļā no Kostarikas Klusā okeāna puses uz Atlantijas okeāna, jeb Karību jūras pusi.
Pakalnu ainava ceļā no Kostarikas Klusā okeāna puses uz Atlantijas okeāna, jeb Karību jūras pusi.
Monteverdes mākoņu džungļi saulrieta laikā.
Tāda bija Kostarikas pirmā daļa....turpinājums sekos