Pēc Kostarikas devos uz vēl vienu Centrālamerikas valstiņu - Panamu, kas vienmēr bijusi tilts starp Ziemeļamerikas un Dienvidamerikas kontinentiem. Arī Panamu apskalo divi okeāni, Klusais okeāns un Atlantijas okeāns, jeb Karību jūra, kuras pusē atrodas labākās Panamas pludmales un Karību salas.
Foto: Bocas del Toro arhipelāga pludmale Panamai piederošajās Karību jūras salās
Valsts galvaspilsēta ir Panama City, pilsētas ar senu un trauksmainu vēsturi, kas mūsdienās kļuvusi par Latīņamerikas Manhetenu - te atrodas aptuveni 3000 debesskrāpji, kas augstāki par 50 stāviem (mūsu Saules akmenim ir tikai 25 stāvi)
Foto: Panamas pilsētas debesskrāpju panorāma
Panama ir izteikta katoļu zeme un viena no pirmajām Amerikā, kur spāņu kolonizatori nometās uz dzīvi un sāka pievērst vietējos iezemiešus kristietībai. Tiesa Dieva vārdu spāņi atveda, nevis ar sludināšanu un mieru, bet gan ar uzspiešanu, vardarbību un asinīm uzglūnot Latīņamerikai kā ''maitu lijas'' un aiz Dieva vārda, slēpjot patiesos nolūkus - tieksmi pēc zelta
Foto: Lija noraugās uz Portobello koloniālo pilsētiņu, no katedrāles krusta.
Panama ir viena no retajām vietām, kur dažas indiāņu ciltis saglabājušas diezgan neskartu savu dzīvesveidu, līdzīgu kā tas ir salīdzinoši neskartajā Amazones upes baseinā.
Čagres (Chagres) nacionālajā parkā, mitinās Embera indiāņu cilts, kas turpina savu vienkāršo eksistenci Latīņamerikas džungļos, gluži kā laikā pirms Kolumba trīs karavellas piestāja Amerikas krastos un atklāja mums Jauno Pasauli.
Embera cilts meitenīte Charges nacionālajā parkā
Vienīgais veids kā nokļūt Embera cilts ciematā, Chargres lietusmežā ir ar laivu, pa Rio Chagres upi. Mājas ciemā ir celtas no dabiskiem materiāliem un izceļas ar askētismu.
Embera cilts puisītis, apmulsis no fotokameras objektīva
Daļa no cilts dāmām turpina staigāt pusplikas ar atklātām krūtīm, bet lielākā daļa jau iemācījušas krūtis aizsegt...
Arī dāmām ir kas pikants domāts....vīriešu stringi....
Vietējiem Embera cilts vīriešiem raksturīga ķermeņa apgleznošana-tetovēšana...šeit krāsojas nevis dāmas, kā pie mums Eiropā, bet gan kungi...
Embera cilts sievietes gatavo pusdienas
Embera cilts sieviete darina vietējos mākslas izstrādājumus
Tipiskas ciema mājiņas, veidotas no kokiem, ar salmu jumtu un celtas uz pāļiem, lai dzīvnieki netiek namā un lietusgāžu laikā ūdens nesmeltos mājoklī
Papagailis - Chagres nacionālā parka iemītnieks. Līdzīgi kā Kostarika, arī Panama ir putnu cienītāju paradīze, ar daudziem krāšņiem un krāsainiem putniem
Embera cilts dāma mazgā veļu Rio Chagres upē
Embera cilts virsaitis
Izskatījās ka plunčāšanās upē ir vienīgā izklaide indiāņiem....TV viņiem nav, portāls draugiem.lv arī nē..., ne žurnāli, ne danču plači...visapkārt lietusmeži.
Vietējie savām vajadzībām izmanto tradicionālās koka kanoe laivas, bet tūristiem pielāgojuši pāris ar motoriem, lai tiem operatīvāka, nokļūšana ciemā būtu.
Panamas uzskatāmākais simbols ir Panamas kanāls, kas dēvēts par 8 pasaules brīnumu un vienu no augstākajiem inženierijas sasniegumiem. Tas aizstāja bīstamo zelta ceļu , pa kuru preces tika vestas cauri džungļiem un pa upi, no Klusā okeāna piekrastes uz Atlantijas okeāna piekrasti un tālāk pārkrautas kuģos. Tomēr ceļš līdz kanālam bija garš. 1880. gadā Suecas kanāla veidotājs, francūzis Ferdinands de Lesseps uzsāka vērienīgā kanāla būvniecību, bet rezultātā cieta fiasko, 9 gadu smaga darba laikā kanāls netika pabeigts, Franču kompānija bankrotēja un 22000 strādnieku zaudēja dzīvības, kanāla negadījumos un no slimībām, īpaši malārijas un dzeltenā drudža.
1904. gadā iesākto projektu pārņēma ASV un 10 gadu laikā izbūvēja veiksmīgi kanālu, 1914. gada to atklājot.
Foto: Miraflores slūžas. Kopā 82 km garajā kanāla posmā ir 3 slūžas
Titan - lielākais celtnis pasaulē, pie Miraflores slūžām
Brauciens ar vilcienu gar Panamas kanālu un Gatun uzpludināto ezeru, kas ir daļa no Panamas kanāla.
Panamas galvaspilsēta Panama, ir ar ļoti bagātu un trauksmainu vēsturi. Tā izveidota 1519 gadā, Klusa okeāna krastā drīz pēc tam kad spāņu konkistadors Balboa kā pirmais eiropietis atklāja un ieraudzīja Kluso okeānu. Panama bijusi viena no stratēģiski nozīmīgākajām Latīņamerikas pilsētām un viena no galvenajām zelta ceļa artērijām, līdzīgi Portobello Panamā un Kartahenai Kolumbijā, caur kurām gāja viss spāņu sazagtais zelts. Pateicoties milzīgajai zelta plūsmai un bagātībām, Panama bija iecienīts pirātu mērķis, un postošāko uzlidojumu veica slavenai pirāts Henrijs Morgans, kurš 1671. gadā pilnībā izlaupīja un nodedzināja pilsētu.
Foto: Vecās Panamas drupas, kas palikušas pēc Herija Morgana postošā uzlidojuma, pēc tam spāņi sāka celt Panamu no jauna 9 km attālumā. Foto redzams Vecās Panamas katedrāles tornis
Skats uz Moderno Panamu no Vecās Panamas katedrāles torņa
Zelta altāris - vienīgais leģendārās Panamas ziedu laiku dārgums, kas pārdzīvojis pirāta Henrija Morgana, slaveno uzlidojumu. Vietējās baznīcas priesteris, padzirdot pa Morgana tuvošanos, nomaskējis zelta altāri zem melnas dubļu krāsas. Kad Morgans ieradies, tad priesteris tam esot teicis, ka viņš ir nokavējis un ka pirms viņa esot cits pirāts zelta altāri savācis un pat aicinājis pirātu ziedot naudu, jauna altāra būvniecībai, uz ko Morgans priesteris atbildējis: ''Es nezinu gan, kurš no mums ir lielāks pirāts, es vai Tu'' un baznīcu pametis. Tā priesteris esot izglābis vienu no Panamas senajiem dārgumiem.
Pēc Morgana sirojuma tika celta jaunā Panama, kas pazīstama, kā mūsdienu Panamas vecpilsēta Casco Antiguo. Tā ir viena no simpātiskākajām spāņu koloniālajām pilsētām Ziemeļamerikas kontinentā, kas pateicoties noplukušajam stāvoklim, drupām un senajai gaisotnei līdzinās Havannas vecpilsētai.
Foto: klostera drupas, kas nav piedzīvojušas mūsdienu laikus, Caso Antiguo (Jaunās Panamas vecpilsēta)
Panamas katedrāle Caso Antiguo, Jaunās Panamas vecpilsētā
Dzīve Jaunās Panamas vecpilsēta, kur nabadzība dominē, starp krāšņajiem spāņu laiku atstātajiem namiem
Dzīve Jaunās Panamas vecpilsēta, kur nabadzība dominē, starp krāšņajiem spāņu laiku atstātajiem namiem
San Francisko baznīca Bolivara laukumā, Jaunās Panamas vecpilsētā
Panamas promenāde
Skats uz Moderno Panamu jeb Latīņamerikas Manhetenu, no promenādes. Panamā atrodas 3000 debesskrāpji, kas augstāki par 50 stāviem un pat Pasaules krīzes laikā, te turpināja celt jaunas augstceltnes un cenas gāja uz augšu.
Panamā atrodas 3000 debesskrāpji, kas augstāki par 50 stāviem un pat Pasaules krīzes laikā, te turpināja celt jaunas augstceltnes un cenas gāja uz augšu. Panama ir starptautisks finanšu centrs un beznodokļu zona, kas veicinājis celtniecības bumu (īpaši tāpēc ka spēcīga zemestrīces te nenotiek). 170 Pasaules lielākās bankas Panamas pilsētā ir izveidojušas savus centrālo ofisus.
Panamas debesskrāpis....
Panamā tiek svinēti krāšņi festivāli, svētki un procesijas, kur viens no galvenajiem tēliem ir Diablo - velns. Šādās maskās tērpi cilvēki procesiju laikā iet pa ielām.
Portobello - savulaik dēvēta par skaistāko ostu Latīņamerikā un To 1502. gadā izveidoja pats Kristofors Kolumbs, iebraucot simpātiskajā līcī un pamanot stratēģiski izdevīgo vietu ostas celtniecībai, nosaucot to par ''Skaisto Ostu'' - Portobello. Tā ir vēl viena Panamas leģendārā zelta pilsēta. No Panamas galvaspilsētas Klusā okeāna krastā, tieši uz Portobello, Atlantijas krastā tika transportēts zelts caur Panamas džungļiem, lai Portobello tos pārkrautu kuģos un transportētu uz Spāniju. Arī Portobello uzlidojumus rīkojuši visi slavenākie pirāti, ar Henriju Morganu un Seru Francisku Dreiku priekšgalā. Pat Portobello 7 cietokšņi nespēja to aizsargāt no pirātu laupījumiem. Mūsdienās Portobello ir maza, laika aizmirsta pilsētiņa, kur cietokšņi, mūri, skaistais līcis un senā muitas māja atgādina par senajiem Zelta laikiem.
Maitu lijas pie Portobello mūriem....laupīt gan te vairāk nav ko, visu pirāti jau sen atpakaļ aizveduši
Viens no Portobello cietokņiem
Portobello Muitas nams - tieši šeit preces tika apliktas ar nodokļiem un zelta plūsma koordinēta.
Panamas relikvija - Melnais Jēzus. Koka statuja, brīnumdarītāja, ar Melnā Jēzus attēlu, kas izvietota Portobello katedrālē un veikusi vairākus brīnumus.
San Jeronimo cietoksnis Portobello senajā pilsētiņā
Lija Portobello.
Pelikāni, Portobello līča ūdeņos
Panamas vienas no tūristiem interesantākajām vietām ir Bocas del Toro arhipelāgs - viena no Centrālamerikas idiliskākajām atpūtas vietām, Karību jūrā. Te ir daudzas salas ar smilšu pludmalēm un palmām. Tieši šajās salās Kristofors Kolumbs piestāja sava 4 ceļojuma laikā uz Ameriku, lai uzņemtu ēdiena krājumus un pārciestu vēdergraizes.
Mangrovju meži ir tipiska Bocas del Toro salu arhipelāga sastāvdaļa
Sarkanās vardes pludmale uz Isla Bastimientos salas
Sarkanas vardes pludmale savu vārdu ieguvusi, dēļ mazajām sarkanajām vardēm, kas apdzīvo pludmali
Viena no Bocas del Toro salu arhipelāga neskartajām pludmalēm
Bastimientos ciems - tipisks Karību ciemats
Bastimientos ciems - tipisks Karību ciemats
Bocas del Toro arhipelāgs