S.Agustinas statuju ieleja

  • S.Agustinas statuju ieleja 1
    Beidzot San Agustina! Vieta, ko ļoti kāroju redzēt jau sen, sen atpakaļ, kopš brīža, kad sakasot skolas pusdienu naudu par pāris mēnešiem, varēju doties uz manu visiecienītāko bodi vārdā Jāņa Sēta un iegādāties pirmo ceļvedi par Dienvidameriku. Toreiz, pirms gana laba laika sprīža, es pirmo reizi izlasīju par noslēpumaino Statuju ieleju Kolumbijas dienvidos pie San Agustinas un uzreiz sapratu, ka tas man kaut kad dzīvē noteikti jāredz. Tajā laikā gan San Agustinas ieleja bija bīstama vieta, kur uzdarbojās FARC partizāni, jeb teroristi, kā tos dēvē amerikāņi pēc savas pasaules izpratnes skalas. Kolumbijā kopš deviņdesmitajiem gadiem daudz kas ir mainījies uz labo pusi, protams...un te nu es biju, izpildot vēl vienu solījumu, ko sev biju devis.
  • S.Agustinas statuju ieleja 2
    San Agustina, līdzīgi kā Tierradento, ir vieta pilna ar neatklātiem noslēpumiem. Arī šeit dzīvoja kāda mistiska civilizācija, kas pirms 5000 gadiem ievācas gleznainajā San Agustinas kalnu apvidū.
  • S.Agustinas statuju ieleja 3
    San Agustinas civilizācija tāpat kā Tierradentro joprojām ir neizpētīta mīkla arheologiem, jo tā mistiski izzuda vēl ilgi pirms spāņu ierašanās, ap 8. gs. un tiem nebija nekādas rakstības. Tomēr arī šī civilizācija ir atstājusi kādu ļoti vērtīgu dāvanu mūsdienu ceļotājiem - vienu no nozīmīgākajām arheoloģiskajām vietām visā kontinentā.
  • S.Agustinas statuju ieleja 4
    Ja Tierradento ir slavena ar savām dekorētajām pazemes kapenēm, tad San Agustinas civilizācija ar statujām. San Agustinas džungļiem klātajos kalnos arheologi uzgāja vairāk kā 500 statujas, kurās attēloti dzīvnieki, cilvēki, mistiskas būtnes un pat briesmoņi. Te nav divu vienādu statuju, kas padara šo vietu unikālu pasaules mērogā.
  • S.Agustinas statuju ieleja 5
    Lielākā no statujām ir 7 m augsta, bet interesantākā, laikam bija Doble Yo, kur vienā akmens klucī ir attēlotas četras figūras kopā, tikai rūpīgi jāieskatās, lai tās visas saskatītu.
  • S.Agustinas statuju ieleja 6
    Pastāv hipotēze, ka neparastās statujas kalpoja kā sargi kapeņu ieejās. Vienā no daudzajām statuju zonām Alto de Ios Idolos var labi mūsdienās redzēt, kā kapenes izskatījušās un kādu lomu statujas apbedījumos spēlējušas.
  • S.Agustinas statuju ieleja 7
    Tas nav pārēdies balodis, bet gan attēlots viens no Kolumbijas simboliem – ērglis, kas nomedījis čūsku.
  • S.Agustinas statuju ieleja 8
    Bet Sanagustīniešu māksla izpaudās ne tikai statujās. Tie izkala attēlus sarkofāgos, klintīs un pat upes gultnēs.
  • S.Agustinas statuju ieleja 9
    Fuente de Lavapatas – upes gultne, kurā San Agustinas civilizācija izgrebusi ģeometriskas formas, dzīvnieku veidolos un cilvēku reljefus.
  • S.Agustinas statuju ieleja 10
    Klintī izgrebtie reljefi La Chaqiura
  • S.Agustinas statuju ieleja 11
    Turklāt San Agustina nav tikai vēsturiska vieta. Pateicoties šīs civilizācijas labajai gaumei uz dzīvesvietas izvēli, statujas ir izkaisītas vienā no iespaidīgākajiem dabas nostūriem valstī.
  • S.Agustinas statuju ieleja 12
    Stāvas, zaļas ielejas ir izdaiļotas ar daudzām ūdens kaskādēm, kur augstākais ūdenskritums sasniedz gandrīz 400 m augstumu. Foto: Nepilnus 400 m augstais Salto del Bordones ūdenskritums
  • S.Agustinas statuju ieleja 13
    180 m augstais Salto del Mortino ūdenskritums
  • S.Agustinas statuju ieleja 14
    Džungļi, kas ielenc San Agustinas statuju zonas.
  • S.Agustinas statuju ieleja 15
    Viena no orhidejām, kas bija sastopama pie statuju zonās.
  • S.Agustinas statuju ieleja 16
    Neticami, bet lielāko tiesu klejoju pa džungļu ieskautajām San Agustinas statuju zonām pilnīgā vientulībā un tikai vietām uzdūros pa kādam atsevišķam ceļotājam. Gluži kā medusmaize man...Pilnīga būtu, ja ar mačeti rokās varētu brist pa džungļiem un vērot ieaugušās statujas, bet te es esmu kādus desmit gadus nokavējis...visu jau laikam nevar gribēt. Foto: Statuja Smaidiņš / Sieviete stāvoklī
  • S.Agustinas statuju ieleja 17
    Viena no vairāk kā 500 San Agustinas statuju ielejas statujām Foto: kārtējais no San Agustinas briesmoņiem/ Varde
  • S.Agustinas statuju ieleja 18
    Viens no Kolumbijas simboliem un tradicionālākais transports ir Čiva (Chiva). Šie antīkie autobusi-smagie auto, kas parasti ir apgleznoti ir izmirstoša vērtība mūsdienu Kolumbijā. Bet mazāk attīstītajos valsts dienvidos, tas joprojām ir galvenais sabiedriskais transports, kur koka kuzavā tie vesti gan cilvēki, gan lopi, gan lauksaimniecības produkcija un maisi. Turklāt Čivās vienmēr vieta atradīsies – ‘’nav salonā, tad lūdzu uz jumta vai piekarājoties pie margām,...neviens uz ceļa nepaliks.’’