Tālo Austrumu ekspedīcija: Čengde – gabaliņš no Tibetas uz Ķīnas zemes

  • Tālo Austrumu ekspedīcija: Čengde – gabaliņš no Tibetas uz Ķīnas zemes 1

    Pēdējais pieturas punkts Tālo Austrumu ekspedīcijā jau atradās uz Ķīnas zemes. Wuliu upes krastā, mežiem klāto Hebei provinces pakalnu ielokā paslēpusies Čengdes (Chengde) pilsētiņa jeb vieta, kuru varētu nosaukt par pēdējo lielo Ķīnas kultūrvēsturiskā mantojuma noslēpumu. Cjinu dinastijas laikā (no 1644. g.) glābjoties no Pekinas svelmes, imperatori šeit iekārtoja savu vasaras galvaspilsētu, izbūvējot milzīgu dārzu, piļu, tempļu un klosteru arhitektūras ansambli ar Tibetas un Mongolijas stilu elementiem. Rezultātā Čengdē radies unikāls arhitektūras stils, kas sajauc kopā ķīniešu (hanu), tibetiešu un mongoļu ietekmi. Īpaši spēcīgi Čengdē izpaužas Tibetas arhitektūras elementi, kā dēļ pilsētiņa nopelnījusies pat iesauku Mazā Lhasa. Ne tikai arhitektūras stils šeit ir unikāls, bet arī tā izmēri – Čengdē atrodas pasaulē lielākais karaliskais medību lauks – Mulan Paddock; planētas lielākais karaliskais dārzs – Vasaras pils, lielākais karalisko tempļu ansamblis - 8 Ārējie tempļi, un lielākā Budas koka statuja uz Zemes. Tas viss pārliecināja UNESCO ņemt Čengdes pilsētu savā aizgādība, un kā unikālu kultūrvēsturisko mantojumu saglabāt to nākošajām paaudzēm. Lai visu apskatītu Mazajā Lhasā var pavadīt vairākas dienas, bet 7 vietas īpaši izceļas uz to fona.

  • Tālo Austrumu ekspedīcija: Čengde – gabaliņš no Tibetas uz Ķīnas zemes 2

    1. Kalnu jeb Vasaras pils ansamblis.
    Šis milzīgais komplekss ar pilīm, paviljoniem, tiltiņiem, tempļiem un pagodām ir lielākais karaliskais dārzs uz Zemes. To visā garumā apjož mūris, tāda kā Ķīnas Lielā mūra miniatūrā versija, kas vijas arī pār dārza Ziemeļu pakalniem. Lai Vasaras pils kompleksu izstaigātu ir vajadzīga vismaz puse dienas, bet, lai to uzceltu Cjinu dinastijas imperatoriem bija nepieciešams turpat vai gadsimts.

  • Tālo Austrumu ekspedīcija: Čengde – gabaliņš no Tibetas uz Ķīnas zemes 3

    2. Galvenā pils.
    Saukta arī par Karalienes pili ir galvenā rezidence Kalnu pils kompleksā, kur Troņu zālēs norisinājās visas svarīgākās ceremonijas, pieņemšanas un pasākumi imperatoru vizītes laikā.

  • Tālo Austrumu ekspedīcija: Čengde – gabaliņš no Tibetas uz Ķīnas zemes 4

    3. Astoņi ārējie tempļi.
    Astoņi tempļi, kas uzcelti ārpus Kalnu pils mūriem - pasaule līdz šim nav pieredzējusi tik grandiozu tempļu ansambli, kas būtu veltīts valdnieku ģimenei. Katrs no tiem ir atšķirīgs, vienā vairāk iezīmējas ķīniešu arhitektūras stils, citā mongoliešu, bet visinteresantākie tempļi ir tie, kuros dominē tibetiešu iezīmes. Foto: Xumi Fushou templis – viens no tā saucamajiem 8 Ārējiem tempļiem, kura arhitektūrā raksturīga spēcīga tibetiešu ietekme. Interesanti, ka tā celtniecību imperators pasūtīja, lai uzņemtu vizītē 6. Dalailamu no Tibetas un liktu viņiem justies kā mājās. Šī sakrālā celtne tika celta pēc Shigatse klostera parauga Tibetā, kas bija galvenā 6. Dalailamas rezidence. Tiesa Tibetas garīgā līdera vizīte Čengdē izvērtās par katastrofu, jo Dalailama saķēra vīrusu un Pekinā nomira, tā arī netikdams atpakaļ uz dzimto Shigatse klosteri Tibetā.

  • Tālo Austrumu ekspedīcija: Čengde – gabaliņš no Tibetas uz Ķīnas zemes 5

    4. Putuo Zongcheng templis.
    Čengdes sakrālo celtņu karalis noteikti ir Putuo Zongcheng – viens no lielākajiem tempļu kompleksiem visā Ķīnā. Šeit visspēcīgāk izpaužas sajūta it kā atrastos Tibetas galvaspilsētā Lhasā, tāpēc 220000 kv.m. lielo Putuo Zongcheng tempļa kompleksu bieži sauc par Mazo Potalas pili. Līdzību ar Lhasas Potalas pili šeit tiešām ir viegli sazīmēt, gan arhitektūrā, gan arī simpātiskajā kalnu fonā, kas atgādina Tibetas plato kalnus miniatūrā.

  • Tālo Austrumu ekspedīcija: Čengde – gabaliņš no Tibetas uz Ķīnas zemes 6

    5. Puning templis.
    Viens no 8 Ārējiem tempļiem, kas jāizceļ, jo tā galvenajā zālē slejas pasaules lielākā Budas koka statuja. 22,28m augstā Puning Budas statuja, tika veidota, izmantojot 5 dažādas koku sugas, kļūstot par sakrālā kompleksa galveno zvaigzni un iemeslu, kāpēc to bieži sauc arī par Lielās Budas templi.

  • Tālo Austrumu ekspedīcija: Čengde – gabaliņš no Tibetas uz Ķīnas zemes 7

    6. Pule templis
    Lai gan Cjinu dinastija bija cēlusies no Mandžūrijas un imperatori uzskatīja sevi par mongoļu haniem, kas praktizē Tibetas Budisma mācību, tomēr ķīniešu kultūra tiem arī nebija sveša. Vēlēdamies arī vasaras periodā sajusties kā otrās mājās, imperators Qinglong 1766. gadā pasūtīja uzcelt Pule templi, kurš nu ļoti atgādina Debesu Templi Pekinā, tikai ar nelielu Tibetas arhitektūras stila piešprici. Mūriem apjoztā tempļa virsotnē atrodas tā lepnums – Austošās saules paviljons, kura iekštelpas atgādina krāšņu troņa zāli.

  • Tālo Austrumu ekspedīcija: Čengde – gabaliņš no Tibetas uz Ķīnas zemes 8
    6. Pule templis
  • Tālo Austrumu ekspedīcija: Čengde – gabaliņš no Tibetas uz Ķīnas zemes 9

    7. Čengdes klintis.
    Nav tā, ka Mazājā Lhasā būtu tikai kultūrvēsturiskie objekti, arī daba šeit piesaista uzmanību. Bez kalniem, kas veido tempļiem gleznainu fonu, Čengdes apkārtnē paveras arī dažas interesantas klintis, no kurām interesantākās ir falliskais, īkšķim līdzīgais stabs Hammer Rock un dvīņu kollonas Shuangta Shan, kuru virsotnē paceļas divas antīkas pagodas.

  • Tālo Austrumu ekspedīcija: Čengde – gabaliņš no Tibetas uz Ķīnas zemes 10
    7. Čengdes klintis.