Kenija ir raiba zeme - te dzīvo 42 tautas un vairāk kā 30 miljoni iedzīvotāju.
Zeme ir deviņas reizes lielāka par Latviju un tūkstošiem tūristu turp dodas, lai izbaudītu vienu no dabas lielākajām izrādēm - savvaļas dzīvnieku ikdienu Āfrikas savannā.
Ikviena ceļotāja sapnis ir redzēt Lielo Piecinieku - gluži kā Hemingveja laikos pa savannu tiek dzītas pēdas bifelim, zilonim, degunradzim, lauvam un leopardam, lai varētu to nofotografēt. Protams, bez viņiem te ir tik daudz dzīvības un pārsteigumu. Vienlaicīgi darbojas visas sajūtas: redze, dzirde, oža un pat tauste!
Āfrikas savannā zebra ir viena no biežāk redzamajiem dzīvniekiem. To svītras uz muguras esot gluži kā cilvēkam pirkstu nospiedumi - pilnīgi atšķirīgi.
Trokšņainie flamingo Nakuru ezerā. Seklajā ūdenī viņu ir tik daudz, ka no attāluma ezers izskatās kā ieskauts rozā gredzenā.
Masaji Kilimandžaro kalna piekājē.
Latvijas stārķa radinieks - Marabū.
Kļūta par moranu (kareivi) ir neatņemama masaju tradīcija un tas iespējams uzreiz pēc apgraizīšanas ceremonijas. Vairāki 14 gadīgi zēni kopīgi dodas prom no ciema, lai celtu savu manjatu (ciemu) un dzīvotu tur vieni paši pat astoņus gadus.
Lai arī masaji ir viena no 42 tautām, kas apdzīvo Keniju, viņi nenoliedzami ir viszināmākie. Arī šodien viņi turās pie senajām parašām un joprojām dzīvo kā nomadi, ganīdami govis savannā. Masaju Dievs esot teicis: visas govis uz zemes piederot masajiem.
Gnu antilopes bez ūdens var izdzīvot tikai piecas dienas, tāpēc tie pastāvīgi uzturās ūdens tuvumā un sausuma periodā tie dodas satraucošā migrācijas skrējienā.
Masaju sievietes ir vienmēr grezni ģērbušās. Te joprojām valda daudzsievība. Laba sieva precoties nozīmi atdot ģimenei daudz govis...
Ceļi tālāk no pilsētām bieži ir bedraini un tāpēc nākas arī mainīt busiņa riepu. Lai cik vientuļā vietā mēs apstātos - jau pēc īsa mirkļa nez no kurienes sarodas ziņkārīgs vietējo pulciņš.
Praktisks izgudrojums - izturīgākie apavi gatavoti no automašīnas riepām.
Masaju ciemati - manjatas - celti apļa veidā un par celtniecības materiālu izmantoti govs mēsli, ūdens, salmi un dubļi.
Kilimandžaro - Āfrikas jumts paceļas 5895 metri virs jūras līmeņa un vairāk kā četrus kilometrus virs Amboseli purviem.
Masaju bērniem ceļš uz skolu nav no vieglajiem. Daudzviet darbojās kristīgo misionāru skolas un, lai tur nokļūtu, jāiet pat desmit kilometri.
Amboseli Nacionālā parka purvi.
Ūdens buks
Ēģiptes zoss ir viena no tūkstots putnu sugām, kas apdzīvo Keniju.
Tradicionālais veids, kā tūristiem lemts iepazīt savvaļas dabas norises nacionālajos parkos - braucot busiņos ar paceltiem jumtiem.
Parasti savannā ir ļoti daudz sarkanas nokrāsas termītu māju, bet šī skudru mājiņa bija baltā krāsā. Citi materiāli.
Audējputnu uzlidojums atbrīvotajam launaga galdam Ol Tukai lodžē.
Dambretes spēle Nakuru pilsētā.
Kenija no mugurpuses...
Riftu ieleja ir dziļa zemes plaisa, kas gareniski šķērso visu Keniju. Iespaidīgākie skati ir Centrālajā augstienē.
Centrālajās augstienēs temperatūra pat ekvatora tuvumā reizēm var noslīdēt līdz +10 līdz + 14 grādiem. Vietējie salst un tādēl aktuālas ir siltas segas un kažokādas.
Jaunie impalu tēviņi spēkojas, lai drīzumā varētu iekarot harēma vadītāja titulu.
Kas tad mums te paslēpies starp bifeļiem?
Nakuru ezers atrodas Riftu ielejā Kenijas vidienē. Tas ir sekls ezers, kura apkārtnē izveidots viens no skaistākajiem Kenijas Nacionālajiem parkiem. Lielākais lepnums ir miljons rozā flamingo un degunradži.
Īstu mežu Kenijā nav daudz, taču arī šis ir nocirsts, lai ierīkotu tējas plantācijas.
Karičo tējas audzēšanas apgabals ir pārsteidzošs. Daudziem izbrīnu rada, ka Kenijas melnā tēja ir pasaules slavena un ir otra populārākā pēc Ceilonas tējām.
Viktorijas ezera ūdeņos.
Bīstamākā kaite pret ko jāpotējas pirms braukšanas uz Keniju ir dzeltenais drudzis.
Nīlzirgu safari Viktorijas ezerā. Tumsā tie iziet baroties krastā un bieži gadās izbradāt ne vienu vien dārziņu.
Smilšu smēlēji - no ezera iegūtā smalkā grunts tālāk tiks izmantota māju celtniecībā.
Akācija Masai Mara Nacionālajā parkā. Tieši šis parks ir galvenā vieta savannas dzīvnieku vērošanai. Tanzānija spusē šo parku sauc par Serengetī.
Masai Maras savanna saulrietā
Nīlas krokodīlam pietiek paēst pat vienreiz nedēļā un tā visu gadu:)
Savannā var sastapt trīs sugu žirafes, kuras parasti barojas ar akāciju koku lapām. Radziņi ir abiem dzimumiem, bet vai zinājāt, ka šī piecmetrīgā dzīvnieka mēle ir četrdesmit centimetru garumā?
Zvēru karaliene ar savu kaķēnu. Swahili valodā, kas ir otra oficiālā valsts valoda kopā ar angļu - šo cēlo dzīvnieku sauc Simba.
Lauvas ir sabiedriski un ļoti teritoriāli dzīvnieki - vienam baram vajadzīga platība no piecdesmit līdz pat četrsimts kvadrātkilometriem. Salīdzinoši - Rīgu varētu apdzīvot labākajā gadījumā 3 līdz 4 lauvu bari.
Ja neizdodas ieraudzīt leopardu, tad par Lielā Piecinieka (BIG 5) aizstājēju var kļūt gepards - ātrākais sauszemes skrējējs - sprinta laikā var sasniegt ātrumu pat līdz 105 km/h.
Ne visiem veicās. Gnu antilopes ir biežakie upuri plēsējiem. Pēc galvenajiem medniekiem nāk hiēnas, tad šakāļi un grifi, vēlāk varbūt tikai pāris kauli balē karstajā saulītē.
Mangustu bariņš jautri izklaidēja tūristus turpat blakus restorānam.
Kormorāni sasēduši Indijas okeāna piekrastē. Seklais ūdens ir pamatīgi uzsilis. Bēguma laikā iespējams iebrist pat simtiem metru attālumā, lai redzētu daudzkrāsaino zemūdens pasauli un izbaudītu vannas temperatūru.
Tiem, kuri nav pludmalē gulētāji, brīnišķīgs laika pavadīšanas veids ir došanās okeānā ar arābu burinieku. Mombasas tuvumā ir unikāls jūras nacionālais parks - Kisiti.
Rosīgā Mombasa - otrā lielākā Kenijas pilsēta un vieta ar vairāk kā piecsimt gadu senu vēsturi.
Atšķirībā no pārējas valsts, te ir liels arābu tirgotāju īpatsvars, tāpēc arī daudz musulmaņu. Tirgus apmeklējums, lai nopirktu sarkanos Zanzibāras banānus un garšvielas.
Nairobi - Kenijas galvaspilsētā. Atvadas no īstās melnās Āfrikas, kas ir tik vilinoša, pārsteidzoša un labiem piedzīvojumiem bagāta!
Fotogrāfiju autors - gids Andris Klepers uz arābu burinieka ceļā uz Vasini salu.
Jambo, Kenijā!