12 iemesli, kādēļ jāredz Zviedrija

  • 12 iemesli, kādēļ jāredz Zviedrija 1

    1. Ziemeļvalstu metropole Stokholma

    Stokholmai piemīt vienlaikus modernas lielpilsētas dinamika un senlaicīga elegance, te atrodama daudzveidīga arhitektūra un neparastas dabas ainavas, ko nodrošina pilsētas atrašanās uz 14 salām. Apmeklējot Stokholmu var gan izstaigāt vecpilsētas līkumotās ieliņas, sameklējot arī pašu šaurāko no tām, gan palūkoties uz pilsētu no TV torņa, gan arī pavizināties kuģītī. Turklāt te pašā pilsētas centrā var ieraudzīt plunčājamies gulbjus.

    Foto: Skats no ieliņas ar nosaukumu Fjälgattan.

  • 12 iemesli, kādēļ jāredz Zviedrija 2

    2. Karaliskās sardzes maiņa

    Katru dienu Stokholmas vecpilsētā, pie Zviedrijas karaļa pils notiek vērienīga karaliskās sardzes maiņa, ko vērot ierodas ne vien desmitiem, bet pat simtiem skatītāju. Un tas ir tā vērts, jo vairāk nekā pusstundu ilgā sardzes maiņa ir ne tikai militāra parāde, bet arī krāšņs, teatralizēts, muzikāls uzvedums.

    Foto: Bez mūzikas sardzes maiņas laikā neiztikt.  

  • 12 iemesli, kādēļ jāredz Zviedrija 3

    3. Muzeji, kas iepatīkas pat fanātiskiem muzeju nīdējiem

    Zviedrija ir valsts, kuras muzeji veidoti tik oriģināli, ka spēj uz visiem laikiem kliedēt priekšstatu, ka muzejs ir kaut kas tik garlaicīgs, putekļos iegrimis un konservatīvs, ka nav vērts tam tērēt laiku un naudu. Pietiek vien Stokholmā apmeklēt slaveno kuģa Vāsa muzeju vai Astridas Lindgrēnas literāro tēlu muzeju Junibacken, lai priekšstats par muzejiem uz visiem laikiem mainītos pozitīvā virzienā. Turklāt muzeji ir pietiekami pamatots iemesls, lai Zviedrijā paviesotos arī gada vēsajā laikā, kad debesis apmākušās un bieži līst.

    Foto: Ēka Šepsholmenas salā, kurā atrodas gan Modernās mākslas muzejs, gan Arhitektūras muzejs.

  • 12 iemesli, kādēļ jāredz Zviedrija 4

    4. Drotningholmas pils parks

    Viena no Zviedrijas karaliskās ģimenes rezidencēm – Drotningholmas pils – iekļauta UNESCO Pasaules kultūras mantojuma sarakstā. Pils priecē ar greznu interjeru, tomēr īpašu vērību pelna tieši tai līdzās esošais, plašais parks, dēvēts par Ziemeļu Versaļu. Tajā savijas gan franču, gan angļu parku veidošanas māksla. Parkam arī paveicies ar to, ka tas tiek uzturēts perfektā kārtībā, turklāt pret parku saudzīgi izturas kuplais viesu pulks.

     Foto: Drotningholmas pils parka centrālā aleja.

  • 12 iemesli, kādēļ jāredz Zviedrija 5

    5. Relaksācija Sigtūnā

    Kādreizējā Zviedrijas galvaspilsēta Sigtūna tagad pārvērtusies par šarmantu mazpilsētu. Tā rāmi snauž Mēlarena ezera piekrastē, bet saviem viesiem spēj piedāvāt nu ļoti, ļoti romantiskas un gleznainas ainavas – Skandināvijai raksturīgās ēkas rudā krāsā, spilgtas puķes, ainaviskas baznīcu drupas, labiekārtotu pastaigu promenādi gar ezera krastu, vienu no Ziemeļeiropā mazākajiem rātsnamiem un gājēju ielu, kurā redzamās koka ēkas atgādina kolorītu brīvdabas muzeju.

    Foto: Tipiska Sigtūnas ēka – dakstiņu jumts, rudas sienas un ziedi. Daudz ziedu.

  • 12 iemesli, kādēļ jāredz Zviedrija 6

    6. Universitātes pilsēta Upsala

    Izglītību Zviedrijā ierasts uzskatīt par lielu vērtību, bet prestižākās universitātes mājvietu Upsalu – par ceļotājiem ieteicamu galamērķi. Te gaida gan ieskats universitātes vēsturē un attīstībā, gan Upsalas Doms, kas vienā no saviem torņiem slēpj dārgumu kambari (dārgumus var arī aplūkot), gan Upsalas pils, kurā notiek mākslas izstādes. Gaida arī Upsalas plašais Botāniskais dārzs, kura pagātne, tagadne un nākotne cieši saistīta ar universitāti.

    Foto: Upsalas Botāniskais dārzs. Tā centrā esošajā ēkā notiek dažādas izstādes. 

  • 12 iemesli, kādēļ jāredz Zviedrija 7

    7. Pakalni Gamla Upsalā

    Gamla Upsala jeb Vecā Upsala ir Zviedrijas Sigulda. Uz Gamla Upsalu brauc vērot dabas ainavas dažādos gadalaikos, tā piesaista sportistus, vēstures pētniekus, fotomāksliniekus, ezoteriskas cienītājus, kāzu svinētājus un arī ārvalstu tūristus. Galvenais pievilcības magnēts ir trīs pakalni, par kuru izcelsmi stāsta dažādas leģendas un atrodamas daudzas, atšķirīgas versijas. Netālu no pakalniem izveidots moderns muzejs, kurā var gūt ieskatu vikingu laikos.

    Foto: Vēsture jāapgūst no mazotnes – izbraukums pie Gamla Upsalas pakalniem ir populārs dažādu paaudžu vidū.

  • 12 iemesli, kādēļ jāredz Zviedrija 8

    8. Gripsholmas pils, kurā jāatrod teātris

    Mēlarena ezera krastā atrodas izcilākā Zviedrijas renesanses laika pils, kas līdz 18. gadsimta sākumam bijusi karaliskā rezidence. Tagad, apmeklējot šo pili, iespējams vārda tiešā nozīmē ielūkoties sejās Zviedrijas slavenībām, jo pilī atrodas Nacionālā portretu galerija, kas iepazīstina ar daudzām, spilgtām personībām. Tomēr lielākais pārsteigums ir pils teātris, kas gaiteņu un kāpņu labirintos noslēpies tik rūpīgi, ka to atrast ar pirmo piegājienu var tikai ar patiesu ceļotāja talantu apveltīts cilvēks.

    Foto: Gripsholmas pils uzbūvēta pašā Mēlarena ezera piekrastē. Citā šī paša ezera malā atrodas Stokholma. 

  • 12 iemesli, kādēļ jāredz Zviedrija 9

    9. Neparastā Ēlandes sala

    Ēlande ir vairāk nekā vienkārši kāda ikdienišķa sala. Tā ir labā nozīmē maģiska daļa no Zviedrijas teritorijas, un šajā salā atrodami kontrasti – civilizācijas praktiski nemainītas dabas ainavas, un turpat netālu –  gan moderni kempingi, gan senlaicīgas pilsdrupas. Kāds vietējais ēlandietis reiz teica: «Cilvēki no visas pasaules brauc  aplūkot mūsu salu», un atbraukt uz Ēlandi patiešām ir vērts. Kāpēc? Tas nav izstāstāms, bet uzzināms, ieraugāms un izjūtams pašā Ēlandē.

    Foto: Ēlandei raksturīga ainava.

  • 12 iemesli, kādēļ jāredz Zviedrija 10

    10. Ales akmeņi Dienvidzviedrijā

    Gandrīz katrā valstī ir kāds ceļotāju iemīļots apskates objekts, kas liek uzdot jautājumu: «Bet galu galā kas tas tāds vispār ir?». Zviedrijā šāds objekts ir Ales akmeņi, kas atrodas Dienvidzviedrijā. Vizuāli vērtējot, tie ir daudzi, līdzīgi gigantiskas laivas formā izvietoti akmeņi. Toties par ticamāko atbildi uz jautājumu, kas šos akmeņus laivas formā izvietoja un kāpēc, vēsturnieki joprojām diskutē. Tikmēr internetā klīst dažādi pieļāvumi – te bijusi pirmskristietības laika svētvieta, bet varbūt laiva ir apbedījums, bet varbūt īstenībā – neparasts kalendārs. Šī vieta jau iedēvēta par Zviedrijas Stounhendžu. Tomēr, lai vai kurš un kāda mērķa labad iespaidīgo laivu veidojis, nenoliedzams ir tas, ka tā atrodas ainaviski ļoti pievilcīgā vietā, Baltijas jūras krastā.

    Foto: Ceļotāji aplūko Ales akmeņus un prāto, kā gan akmeņi te nonākuši.

  • 12 iemesli, kādēļ jāredz Zviedrija 11

    11. Malmes modernā arhitektūra

    Malme – pilsēta Zviedrijas dienvidrietumos – varbūt arī nebūtu nonākusi ceļotāju uzmanības lokā, ja tās kādreizējais industriālais rajons nebūtu pārveidots par spēles laukumu arhitektu radošā talanta izpausmēm un ļoti drosmīgām idejām. Rezultātā Malme ieguvusi ultramodernu namu rajonu, kas valdošās atmosfēras ziņā līdzinās Parīzes  La Defense rajonam, un arī vienu no oriģinālākajām ēkām visā Skandināvijā – 190 metrus augsto debesskrāpi Turning Torso.

    Foto: Augstceltni Turning Torso veido deviņi kubi, kas turklāt nevis taisni novietoti cits uz cita, bet stilīgi sagriezušies 90 grādu leņķī ap centrālo asi.

  • 12 iemesli, kādēļ jāredz Zviedrija 12

    12. Vikingu laiku liecības

    Atgādinājumi par Zviedrijas pagātni – vikingu laikiem – šajā valstī nav jāmeklē. Tie burtiski paši nāk pretī vikingu stilā ģērbušos visu iespējamo vecumu zviedru izskatā vai arī peld pretī vikingu kuģa veidolā. Vikingiem veltīti festivāli, ar vikingiem saistīti suvenīri, par vikingu laikmetam atbilstošu uzskatīta mūzika – tas viss ir daļiņa no šolaiku Zviedrijas identitātes un no zviedru tūrisma industrijas mārketinga. Tipiski ceļotāji vismaz savā pirmajā Zviedrijas ceļojumā pret to nespēj palikt vienaldzīgi, tāpēc dāvanās tuviniekiem un draugiem atved ragainu vikingu cepuri, rūnu komplektu, vikingu kuģa modeli, T-kreklu ar nedaudz draudīga, bet dzīvespriecīga vikinga attēlu un krūzītes ar vikingu simboliem.

    Foto: Vikingu stila kuģis mūsdienu Stokholmā.