Serbija ar Rumānijas pierobežu / Lielā Balkānu ekspedīcija
Serbijas centrālais eksponāts un šķiet lielākais noslēpums ir Uvac upes kanjons. Te ārzemju tūristi reti ieklīst, bet šis nu reiz ir Eiropas mēroga dabas brīnums. Parkā starp mežiem klātiem kalniem ir iespraukušies ezeriņi un...
Foto autors: Jānis Kreicbergs
Copyright: Impro Ceļojumi
...un gleznainā Uvac upe, kas arī ir parka lepnums un dabas fenomens
Uvac upes interesantākā iezīme ir loki jeb meandri, kurus tā met līkumojot starp kalnu nogāzēm.
Labākais veids kā meandrus aplūkot ir no augšējiem skatu punktiem, kur var labi pārredzēt upes lokus un nokrāsas, kuras upe maina atkarībā no saules novietojuma un mākoņu koncentrācijas
Uvac upes loki jeb meandri
Uvac upes loki jeb meandri
Uvac upes loki jeb meandri
Uvac upes loki jeb meandri
Uvac upes nomaļā un klusā, kā arī ar barību bagātā apkārtne ir Eiropas putnu paradīze. Te mājo viena no lielākajām putnu sugu koncentrācijām Eiropā, tai skaitā plaši pārstāvēti ir lielie putni, piemēram, dažādu sugu vanagi, ērgļi, lijas un pat grifi, tai skaitā pat ērglis, kas ēd kaulus.
Uvac parka ekskursijas komplektā nāk arī Ledus alas apmeklējums, kur gan ledus nav, tā iesaukta tāpēc, ka alā valda zema temperatūra.
Uvac upes loki jeb Uvac kanjons
Mūsdienu Serbijā atrodas divi Unesco mantojuma sarakstā iekļauti klosteri. Pirmo apskatījām Sopočani klosteri, kurš izveidots 13. gs. Klostera nocietinājumi un mūku rezidences te nav pārdzīvojušas Osmaņu impērijas uzbrukumus.
Bet iemesls kāpēc Sopočani ir Unesco sarakstā ir krāšņas freskas klostera baznīcā, kuras tiek uzskatītas par labāko fresku paraugu mūsdienu Serbijā.
Otrs klosteris ko apmeklējām ir Serbijas Vatikāns - Studenica. Šis labi nocietinātais klosteris ir lielākais Serbijā. To 12. gs. izveidoja Serbijas karalistes izveidotājs, pirmais karalis un vēlāk svētais - Stefans Nemanija. Klosteris sākumposmā kalpoja par Serbijas Ortodoksālās baznīcas galveno mītni, līdz vēlāk to pārcēla uz Pečas klosteri mūsdienu Kosovā.
Klostera baznīcā joprojām glabājas Serbijas pirmā karaļa mirstīgās atliekas, bet sienas rotā krāšņas freskas.
Studenica klosteris ir pamatīgi nocietināts ar augstiem mūriem un sargtorņiem, kas ir pamatnepieciešamība laikā kad Osmaņu impērija sāka klauvēt pie Balkānu reģiona durvīm.
Tālāk jau devāmies pazīt Serbijas un Rumānijas pierobežas reģionu, kuru atdala Eiropas Mātes upe -Donava. Donava šķiet neviena neasociējas ar īpaši gleznainiem skatiem, jo Austrijā un Ungārijā, kur parasti ceļi to šķērso, tā plūst pa līdzenumu. Bet ir viens reģions, kur Donava traucas cauri kalniem veidojot dziļu aizu ar stāvām sienām un tas ir Serbijas austrumu un Rumānijas rietumu pierobežā, kas ceļotājiem pagaidām vēl ir sveša.
Starp Serbiju un Rumāniju Donava plūst cauri kalniem iegūstot visšaurāko veidolu vietā, kuru sauc par Dzelzs vārtiem jeb Iron Gates. Tā ir vieta kur Donavu ieskauj augstas, stāvas klinšu sienas paverot ainavas, kas atgādina kaut ko no Norvēģijas fjordos redzētajām.
Donavas Lielais kanjons starp Serbiju un Rumāniju.
Donavas Lielais kanjons no augšējā skatu punkta
Donavas Lielais kanjons no augšējā skatu punkta
Donavas Lielais kanjons starp Serbiju un Rumāniju
Donavas Lielais kanjons starp Serbiju un Rumāniju
Donavas Lielais kanjons saulrieta laikā
Ķirzakas Donavas kanjona krastos mudž tūkstošiem
Donavas aizā jeb ielejā atrodas vairāki interesanti cilvēka veidoti apskates objekti, piemēram, Imperatora Trajāna Tabula jeb gravētā plāksne un iespaidīgais Golubac cietoksnis.
Donavas kanjona apkārtnē Serbijas pusē atrodas arī citas dabas vietas, no kurām interesantākā ir Vratnas dabas tilti jeb klinšu arkas.
Trīs Vratnas dabas tilti jeb klinšu arkas
Trīs Vratnas dabas tilti jeb klinšu arkas.
Savukārt Rumānijas pusē interesantākais apskates objekts ir termālo avotu kūrorts Herkulesa Vannas (Baile Herculane). Tas ir sens termālo avotu kūrorts jau kopš romiešu laikiem, par ko liecina Romiešu pirtis-baseinus, kuras var apskatīt arī mūsdienās. Bet savu augstāko punktu Baile Herculane piedzīvoja Austroungārijas impērijas laikā, kad Habsburgi šo vietu padarīja par ekskluzīvu kūrortu ar elegantām celtnēm un paviljoniem.
Komunistiskās Rumānijas laikos valdība vairs nespēja uzturēt elegantās viesnīcas un paviljonus un kūrorts sāka lēnām piedzīvot savu norietu. Pēc Čaučesku krišanas, kūrortam pavisam bēdīgi sāka iet un elegantās celtnes gāja arvien lielākā postā. Tuvākā nākotnē plānos ir kūrortu pacelt iepriekšējos augstumos un atjaunošanas darbi jau uzsākti, bet arī tagad aplūkot pamestās, elegantās Austroungārijas pilis-viesnīcas, kas izkaisītas ielejā starp kalniem, viennozīmīgi ir tā vērts.
Austroungārijas impērijas termālo avotu kūrorts Herkulesa Vannas (Baile Herculane), Rumānijā, kur arī Sisi bija sava privātā pils.
Donavas krastos, gan Serbijas, gan Rumānijas pusē paceļas vairāki ortodoksālie klosteri.
Serbija nu galīgi neasociējas ar Romas Impērijas periodu, bet arī šajā pusē atrodas ievērības cienīgas romiešu drupas. Felix Romuliana ir Serbijas nozīmīgākais romiešu arheoloģiskais ansamblis un vienīgais Romas perioda UNESCO sarakstā iekļautais objekts mūsdienu Serbijas teritorijā. Tas bija bieziem mūriem nocietināts rezidenču un sakrālais komplekss, ko 3. gs. beigās uzcēla Romas imperators Galerius, atzīmējot savu uzvaru pār Persiju, kas atnesa viņas slavu un apbrīnu. Par vietu celtniecībai Galerius izvēlējās savu dzimšanas vietu, tādējādi ar milzīgo kompleksu to iezīmējot Romas Impērijas kartē.
Felix Romuliana bija 40000 kv.m. liels komplekss luksus piļu un rezidenču komplekss ar tempļiem, bazilikām un spa kompleksiem. Tam apkārt slējās biezi mūri ar 20 augstiem sardzes torņiem. Mūsdienās liela daļa no kompleksa guļ vēl zem zemes, bet daļa no galvenās pils un kompleksa mūriem ir atsegta.
Serbijas centrālais eksponāts un šķiet lielākais noslēpums ir Uvac upes kanjons. Te ārzemju tūristi reti ieklīst, bet šis nu reiz ir Eiropas mēroga dabas brīnums. Parkā starp mežiem klātiem kalniem ir iespraukušies ezeriņi un...
Foto autors: Jānis Kreicbergs
Copyright: Impro Ceļojumi