Peru...ak, šī noslēpumainā Inku un Andu kalnu zeme! Tā ir dabas ainavu ziņā viena no pasaules daudzveidīgākajām valstīm ar tuksnešiem, Amazones džungļiem, ledājiem, ūdenskritumiem, vulkāniem un kanjoniem....
Foto: nesen atklātais, 771 m augstais Gocta Falls - viens no pasaules augstākajiem ūdenskritumiem
...un protams Andu kalniem un to smargadzaļajiem un tirkīzzilajiem ezeriem.
Lagunas Llanganuco dvīņu ezeri gandrīz kā Jaunzelandes fjordu patkartē.
Tā ir arī mājvieta vienam no 7 pasaules brīnumiem Makču Pikču un varenajai inku civilizācijai, kas vilina ceļotājus no malu malām, gluži kā grieķu sirēnas jūrniekus. Inku Impērija radās tikai 12-13. gs., bet kas bija pirms tās? Vai inku kultūra ir Peru civilizāciju sākums vai tomēr beigas?
Peru ir atklājumiem un pārsteigumiem pilna zeme, kuras vēsture stiepjas 5000 gadus senā pagātnē, vēl ilgi pirms Inku impērijas rašanās. Tūrisma neskartajos Peru ziemeļos slēpjas īpaši daudz noslēpumainas un daudz senākas civilizācijas, kas par spīti iespaidīgākam vecumam, palikušas Maču Pikču un inku kultūras ēnā. Foto: Chachapoyas civilizācijas būvētais Kuelap cietoksnis, kas tiek dēvēts par Ziemeļu Maču Pikču
Chachapoyas civilizācijas būvētais Kuelap cietoksnis, kas tiek dēvēts par Ziemeļu Maču Pikču
Antīkas pilsētu drupas, cietokšņi, tempļi un pat piramīdas, kas celtas ap to pašu laiku, kad Ēģiptē faraoni cēla Gīzas piramīdas. Foto: Chavin de Huantar 3000 gadus sens Čavinas civilizācijas reliģiskais komplekss, kur narkotiskā San Pedro kaktusa iedarbībā tika praktizēts biedējošais Jaguāra kults
Turklāt Peru jauni atklājumi šķiet nekad nebeigsies. Mazapgūtajā Peru Ziemeļdaļā, joprojām notiek izrakumi un atklājumi, tā, piemēram, pēdējo pāris dekāžu laikā šeit notikuši daži sensacionāli atklājumi - gan Laguna del Condores klinšu mauzolejs ar 219 mūmijām, kas perfekti saglabājušās, gan Lord of Sipan kapenes ar vērtīgiem mākslas un zelta dārgumiem,
.
Foto: Čavinas civilizācijas akmens galvas no El Castillo tempļa Chavin de Huantar senpilsētā.
,
gan Karalas antīkā pilsēta ar sešām piramīdām, kura 1996. gadā šokēja pašus peruāņus, kad arheoloģiskie izrakumi pierādīja, ka šīs ceremoniālais centrs ir celts pirms 5000 gadu! Foto: Karalas arheoloģiskā vieta, kur nesen tika atklātas sešas 5000 gadus senas piramīdas.
Tomēr dižās antīkās pilsētas un drupas ir tikai daļa no Peru stāsta, jo ne mazāk iespaidīgs ir Inku Zemes dabas vietu klāsts. Foto: Hatun Machay akmens mežs Huaraz pilsētas apkaimē.
Peru ir viena no dabas ziņā daudzveidīgākajām valstīm uz Zemes, jo no 103 pasaulē sastopamajām ekoloģiskajām zonām, starp tās robežām atrodas veselas 83, jeb vairāk kā 80 %. Foto: Pastoruri ledājs Andu kalnos
Peru tūrisma arsenālā ir daži no pasaules augstākajiem ūdenskritumiem, dažas no iespaidīgākajām kalnu ainavām dziļi Andos, daži no skaistākajiem ezeriem uz Zemes, divi planētas visdziļākākie kanjoni, un viens no neskartākajiem un faunas ziņā bagātākajiem lietusmežu rajoniem Amazones upes baseinā
Arī dabas ziņā Peru, joprojām notiek diži atklājumi. Tikai 2005. gadā vācu-peruāņu ekspedīcijas laikā nomaļā Ziemeļperu apvidū atklāja 771 m augsto Gocta Falls ūdenskritumu, kurš tobrīd kļuva par trešo augstāko ūdens kaskādi pasaulē, bet pēc 2 gadiem šai pašā reģionā tika atklāts vēl augstāks ūdenskritums - 895 m augstais Yumbilla Falls.
Foto: 771 m augstais Gocta Falls ūdenskritums
Gleznainais Laguna Llanganuco viens no Andu kalnu ezeriem
Puya Raimondii (Raimonda milžbromēlija) augu mežs - šis endēmiskais Peru Andu kalnu augs izskatās pēc dīvaina kaktusa paveida, bet patiesībā tas pieder bromēliju dzimtai un ir tuvs ananasa radinieks. Tā fallam līdzīgais stumbrs sasniedz iespaidīgus izmērus, izaugot 10-12 m augstumā!
6768 m augstais Huascaran kalns - tā ir augstākā virsotne Peru un augstākais kalns Zemes Tropu joslā, ceturtā augstākā smaile Dienvidamerikā un vispār pasaulē ārpus Lielās Himalaju kalnu grēdas, kā arī otrs augstākais kalns Rietumu puslodē uzreiz pēc Akonkagvas, jo otrā un trešā augstākā virsotne Ojos del Salado un Monte Pissis ir vulkāni.
Viens no gleznainajiem Andu kalnu ezeriem Huaraz apkārtnē
Laguna 69 uzskata par visskaistāko Cordillera Blanca ezeru dēļ sirreālās ūdens nokrāsas, kas vietām līdzinās akvamarīna, bet citur safīra zilam tonim.
Gleznainais Laguna Llanganuco viens no Andu kalnu ezeriem
Sniegotā Andu kalnu grēda pie Huaraz pilsētas
Krāsainā Truhiljo viena no skaistākajām koloniālajām pilsētām Peru, kas tika nosaukta pa godu Francisko Pizarro dzimtajai pilsētai Spānijā. Koloniālā perioda laikā tā kļuva par galveno Klusā okeāna ostu starp Limu un Panamas pilsētu, no kurienes uz Spāniju garajā ceļā devās ar dārgumiem pildītās spāņu galeonas.
Kusko bijusī Inku impērijas galvaspilsēta, bet tagad viena no interesantākajām pilsētām Dienvidamerikas kontinentā, kas kalpo arī kā vārti uz Maču Pikču un inku arheoloģiskajām vietām.
Inku pēcteču meitenītes Kusko ielās.
Saksaywaman masīvs inku cietoksnis, kas sargāja impērijas galvaspilsētu Kusko. Diemžēl spāņi tā milzīgos akmeņus izmantoja Kusko katedrāles un citu koloniālā perioda ēku celtniecībā. Tomēr neskatoties uz to, ka 80 % no cietokšņa ir aizgājis nebūtībā, tomēr tas joprojām ir iespaidīgs inku perioda arhitektūras piemineklis.
Labi nocietinatais Ollantaytambo cietoksnis, kas noraugās pār Inku Svēto ieleju - tieši šeit inki guva vienu no retajām uzvarām pār konkistadoru armiju.
Inku terases, kas klāj Inku Svētās ielejas nogāzes lielisks inku inženierijas sasniegums.
Moray - visinteresantākais inku terašu komplekss Svētajā ielejā. Šeit var redzēt unikālu, apļveida terašu ansambli, kas kalpoja arī kā reliģiskais centrs procesiju un svētku laikā.
Blakus Moray atrodas vēl kāds neparasts terašu ansamblis Maras Salinas. Šeit tūkstošiem sāls baseinu veido grandiozu terašu labirintu, kur vietējie iegūst sāli jau kopš Inku impērijas laikiem.
Un, protams, ceļojums pa Peru nebūtu pilnvērtīgs bez Maču Pikču apmeklēšanas - inku varenākās citadeles.
Maču Pikču (2400 m) neapšaubāmi ir Peru tūrisma galvenā zvaigzne, kas vilina tik daudzus pasaules iedzīvotājus to reizi mūžā skatīt savām acīm. Tam par apstiprinājumu kalpo fakts, ka pirms dažiem gadiem planētas iedzīvotāji tieši Inku citadeli iebalsoja 7 pasaules brīnumu sarakstā.
Maču Pikču var lepoties ar visiespaidīgāko kalnu fonu, kāds vien piemīt kādai senpilsētai jeb arheoloģiskajai vietai pasaulē.
Maču Pikču var lepoties ar visiespaidīgāko kalnu fonu, kāds vien piemīt kādai senpilsētai jeb arheoloģiskajai vietai pasaulē.
Skats no Maču Pikču drupām uz vienu no apkārtnes stāvajām ielejām-kanjoniem
Maču Pikču pasaules iedzīvotāji to 2007. gadā pasludināja par vienu no 7. pasaules brīnumiem
Tas bija tikai īss ieskats Apbrīnojamā Peru ceļojuma programmā. Turpinājums sekos