Dienvidāfrikas galējā dienvidrietumu stūrī atrodas viena no skaistākajām pilsētām pasaulē - Keiptauna vieta, kur dzima Dienvidāfrika. Tieši te majestātiskā Galda kalna pakājē, radās pirmā apmetne un pilsēta Dienvidāfrikā, pilsēta, kas var lepoties ar vienu no skaistākajiem skatiem un ''aizkadriem'' pasaulē.
Foto: Rātsnama tirdziņš ar Galda kalnu un Velna kalnu fonā
Vēju jeb vētru pilsēta kā Keiptaunu mēdz saukt, Galda kalna pakājē dzima pateicoties leģendām un nostāstiem apvītajam Labās Cerības ragam, par kuru šķiet skolas laikos ir dzirdējis jebkurš. Katra jūras braucēja sapnis bija nepieejamais Labās Cerības rags, kurš sākotnēji tika nodēvēts par Vētru ragu, pateicoties ļoti nemierīgajam okeānam, biežajām vētrām un lielajiem viļņiem. Vasko de Gama, meklējot ceļu uz Indiju kā otrais eiropietis apbrauca ragu, savā cerību pilnajā jūras ekspedīcijā uz Indiju.
Keiptauna kļuva par vidusceļu jūras ceļam kas savienoja Eiropu ar Indiju un laba vieta kur piestāt krastā, atvilkt elpu, atjaunot krājumus un sagatavoties bīstamajam Labās Cerības ragam.
Foto: skats no Labās Cerības raga
Tepat pilsētas nomalē un Labās Cerības raga apkārtnē mājo vaļi, Cape fur seal roņi, paviāni, zebras, antilopes un pat Āfrikas pingvīni. Kaut kā neiet kopā vārds Āfrika un pingvīni. Turklāt tie te iekārtojuši koloniju pludmalē
izskatās, ka tie būtu no Antarktīdas atbraukuši atpūsties paši savā pingvīnu kūrortā.
Foto: sapņojošā Āfrikas pingvīnu mamma ar diviem pūkainiem un ļoti ziņkārīgiem mazuļiem
Bet Keiptaunas apkārtnē es visvairāk gaidīju Shark Cage Diving Niršana ar Lielajām Baltajām haizivīm krātiņā (Great White Shark). Viens no unikālākajiem dzīves piedzīvojumiem, jo reti kur pasaulē var piedzīvot ko tādu un vērot plēsīgākās un asinskārākās no visām haizivīm rokas stiepiena attālumā.
Dienvidāfrikā, 2 stundu braucienā no Keiptaunas atrodas maza pilsētiņa Gaansbai, kas jebkuros citos apstākļos būtu maza, necila, nevienam nesaistoša pilsētiņa kaut kur pasaule malā, ja vien te neatrastos lielākā Lielo balto haizivju populāciju, piešķirot šim aizmirstajam miestiņam slavu un titulu Pasaules Haizivju galvaspilsēta.
Tepat pilsētiņas pievārtē, Atlantijas okeānā atrodas slavenā Haizivju Aleja zemūdens pasāža starp divām salām, kur vienā salā (Dyer island) mājo prāva pingvīnu kolonija, bet otrā klinšu saliņā Cape Fur seal roņu kolonija. Divas haizivju delikateses, kas arī ir iemesls kāpēc šiem okeāna valdniekiem tieši šī vieta kļūst par mājām un labāko vietu pasaulē kur vērot šis ūdens plēsoņas. Ja Havaju salās, Meksikā vai Austrālijā, kur piedāvā šādas tūres, var pavadīt pat nedēļu meklējot baltās haizivis un tā arī tās nesastapt, tad Dienvidāfrikā pie Dyer salas, tikai nedaudz nogaidot var ieskatīties šo cēlo zemūdens pasaules karaļu acīs!
Pēc haizivju ekspertu instruktāžas un apmācības, sēdos laivā lai dotos Atlantijas okeānā un meklētu šīs asinskārās zivtiņas..tiesa par zivtiņām viņas būtu grūti nosaukt, jo pieaugušās Lielās Baltās haizivis izmēros sasniedz 7 metrus. Arī par meklēšanu to grūti bija nosaukt, jo no haizivīm te mudžēja un ik pēc pusminūtes piepeldēja kāda pie krātiņā, ar interesi nolūkojoties
un dažas nopeldēja gar pašu krātiņu, tik tuvu, ja būtu izbāzis roku, tad to varētu noglaudīt vai arī drīzāk palikt bez rokas. Woooowww
wwoooww
wooooow
vērot šo okeāna gigantus.
Īpaši iespaidīgi bija kad kāda no haizivīm ar atņirgtiem zobiem peldēja tieši būrim virsū un pēdējā brīdī pagriežas...
...vai kad viena no tām zem ūdens sāka spurināties
Experience once in the lifetime.
Vienīgais kas traucēja to visu tā kārtīgi baudīt bija ūdens temperatūra, kas, protams, bija zema, kā nekā Āfrikas ziema tur bija
tā noteikti nebija Karību jūra.
Foto: protams Lielā baltā haizivs...Great white Shark, viens no planētas bīstamākajiem plēsējiem.
Šis nav nekāds mierīgais okeāna iemītnieks. Par to var pārliecināties šajā bildē kur noķēru garām peldošo haizivi, kurai skaidri redzamas haizivju cīņas brūces.
Un te arī klinšu saliņa pie Haizivju Alejas, ko apdzīvo roņi...haizivju pamatēdiens. Šie tādi tramīgi izskatījās jo roņiem jau krātiņu neviens nedos.
Labās Cerības rags slavenākais no visiem ragiem pasaulē, katra jūras braucēja sapnis, vieta kur kā vietējie reklamē tiekas Atlantijas un Indijas okeāni un Melnā kontinentā tālaikais DR punkts
pasaules mala
jo tālāk vairs tikai paliek Antarktīda.
Mazajā Raga rezervātā, kurā iekļaujas Labās Cerības rags atrodas viena no pasaules ''puķu karalistēm''. Tieši šeit sastopama vislielākā augu un ziedu daudzveidība uz planētas.
Foto: Labās Cerības rags un Diaša pludmale.
Pirmais eiropietis, kas apbrauca šo ragu bija portugāļu jūrasbraucējs Bartolomeu Diašs, 1486. gadā, 10 gadus pirms cits portugālis Vasko de Gama izvilka savu lielo laimestu meklējot ceļu uz Indiju. Dias ragu nosauca par Vētru ragu (Cape of Storms), bet Portugāles karalis to pārdēvēja par Labās Cerības ragu, lojot lielās cerības ko atnesīs jūras ceļa atklāšana uz Indiju.
Pie Labās cerības raga radusies arī leģenda par Klīstošo Holandieti
nolādētu holandiešu kuģi un kapteini, kurš nevar noenkuroties un kura komanda sastāv no spokiem. Uzskata, ka šis 17. gs holandiešu jūras braucējs bija neticami ātrs kuģotājs, tāpēc cilvēki domājuši, ka kapteinis bija pārdevis dvēseli sātanam un pienāca laiks kad par to bija jāmaksā. Kuģis pazuda, bet leģenda piedzima. Tā nolādētais kuģis kopš 17.gs. kuģo pa pasaules jūrām
spocīgi parādoties un tad tikpat mīklaini nozūdot. Daudzi cilvēki to ir redzējuši un minējuši vēstures avotos
un lai gan liekas, ka tas viss ir kāda izdomāti vai nosapņoti sapņi, tomēr ja 2 Anglijas karaļi zvērējuši ka redzējuši Klīstošo holandieti, tad tas liek aizdomāties
plānprātiņi no Tvaika ielas diez vai kļūtu par pasaules lielvalsts karaļiem.
Labās Cerības raga apkārtne ir nosēta ar kuģu vrakiem, tāpēc tika veikti uzlabojumi navigācijā un te tikai uzbēvēta jauna bāka.
Foto: Cape Point rags, kurš atrodas blakus Labās Cerības ragam,
Putns lido pāri Labās Cerības ragam
Strausi pie Labās Cerības raga
Paviāni (Babuīni) - vieni vieglāk pamanāmiem dzīvniekiem pie Labās Cerības raga. Ja rokās turēsi ko ēdamu, zini ka paviāni nebūs jāmeklē, tie atradīs Tevi. Tie sākuši sirojumus Keiptaunas teritorijā un tagad ir vieni no bīstamākajiem noziedzniekiem Dienvidāfrikā. Cietumos gan tos vēl neliek. Paviāni lieliski spēj adaptēties apstākļiem un tie izdomājuši ka priekšs kam pašiem meklēt ēdienu, ja var aiziet pie cilvēkiem un vienkārši paši sevi apkalpot. Turklāt krūmos jau neaug tik garšīgi cepumi, čipsi un konfektes. :)
Lai nozagtu ēdienu, paviāni iemācījušies atvērt mašīnas durvis, māju logus, ielīst pa sētām iekšā, pa šaurākām ejām iesūtīt mazos, kas sazog un padod lielajiem tālāk. Par šo pārliecinājos pats, vērojot kā viens no paviāniem rāpās pa caurulēm un mēģināja ielīst mājā, lai to aptīrītu. Ļoti gudri dzīvnieki.
Starp ļoti stāvo Cape Point ragu un Labās Cerības ragu atrodas draudīgu klinšu ieskautā Diaša pludmale. Klusa, neskarta pludmale ar baltām smiltīm un bangojošo okeānu, kur vienīgais kas liecināja ka uz planētas kāds dzīvo bija cilvēku pēdu nospiedumi. Visa pludmale, man vienam.
Diaša pludmale un Cape Point rags
Diaša pludmale un Labās Cerības rags
Turpat Labās Cerības raga un Keiptaunas pievārtē atrodas cita pludmale - Boulders Beach. Tā kā Keiptaunā var atrast ļoti skaistas pludmales, tad šī nebūtu ne ar ko īpaša, ja vien te nemājotu Āfrikas pingvīnu kolonija, kas parasti par koloniju veidošanu izvēlas salas, jo tā vieglāk pasargāties no plēsējiem, bet šai kolonijai pludmale likās vilinošāka vieta kur apmesties uz dzīvi...gluži kā pingvīnu kūrorts.
Ir interesanti vērot šos izmērā diezgan mazos pingvīnus, jo tie brīžiem uzvedās kā cilvēki:
Te bildē piemēram pingvīnu mātīte flirtē ar tēviņu un tēlo nepieejamo. :)
Pingvīns-kavalieris nes ziedus dāmai.
Ziedi atstāja iespaidu uz dāmu un tad jau var pabučoties.
Bariņš Tēviņu smieklīgi tipina uz Atlantijas okeānu, uz ''ribalku'' - dodas zvejot, lai apgādātu savas ģimenes.
Savukārt simpātiskā Hout Bay ostiņa Keiptaunas pilsētas nomalē piedāvāja izbraucienus ar kuģīti uz Seal Island (Roņu salu)
Izbrauciens ar kuģīti uz Roņu salu gan izvērtās aizraujošs un skaists...piekraste te ir iespaidīga, ar varenām un stāvām klintīm un ļoti mainīgu klimatu, ļoti mainīgu...tāpēc piedzīvoju gan sauli, gan mazu vētru, ūdens šļakstas...un pat mazs tornādo uz ūdens aizbrāzās laivai garām.
Roņu sala pie Hout Bay...arī iecienīta Lielo Balto Haizivju maršruta pieturvieta, jo kur piedāvājums, tur pieprasījums.
Te sanāca tuvāk piekļūt pie roņiem nekā Haizivju Alejā...un te roņi vairāk atpūtās un mazāk peldējās
Te sanāca tuvāk piekļūt pie roņiem nekā Haizivju Alejā...un te roņi vairāk atpūtās un mazāk peldējās. Šiem izskatās ka iepriekšējā dienā bijusi smaga nakts...
Šī Cape Fur seal roņu ģimenīte jau pamodusies....
Kā jau teicu laiks te ir tik mainīgs ka pusstundā var piedzīvot 4 gadalaikus.
Dienvidāfrika ir vīnu zeme un ne bez iemesla. Patiesībā tieši šeit atrodas vecākā vīna darītava Jaunajā Pasaulē, tas ir vīnu reģionos ārpus Vecās Pasaules, Eiropas. 1685 gadā Holandiešu gubernators Stīls, šeit iestāda pirmos vīnogulājus ārpus Eiropas un tiek radīta pirmā vīna darītava Jaunajā Pasaulē.
Kā liels vīna cienītājs šo vīna darītavu arī apmeklēju Groot Constania, Konstances ielejā. Lielā Konstance ir nopelniem bagāta vīna darītava, kas regulāri iegūst augstākās balvas vīnu konkursos un lepojas ar prāvu fanu pulciņu jau no seniem laikiem. Čarlzs Dikens un Džeina Ostina bija lieli šī vīna cienītāji, Holandes karalis un Francijas karalis to esot tik ļoti mīlējuši, ka esot nopirkuši vīna darītavu savā laikā un pat Napoleons Bonaparts atrodoties trimdā prasījis tikai šo vīnu oligarhi laikam vienmēr mācējuši pat ieslodzījumā dzīvot ar šiku. Izejot vīna pagrabu tūri un nodegustējot labākos vīnus, kas tik tikko jau atkal dabūjuši godalgotās vietas konkursos, secināju, ka neskatoties uz to, ka čemodānā nav vairs vietas, bez 2 pudelēm es mājās nebraukšu. Latvijā šo vīnu nedabūt, laikam jau tāpēc, ka vīns pa 15-20 Ls veikalā pie mums nostāvētu veikalu plauktos vairāk nekā vīns mucā turēts. Bet par vīna kvalitāti laikam liecina jau mucas vien, kuras iepērk no Francijas, no paša augstvērtīgākā koka, samaksājot 6000 eiro pa mucu, kas nokalpot var maksimums 1000 pudelēm. Tātad 6 eiro aiziet tikai par mucu vien, pie mums pat visu Dienvidāfrikas vīna pudeli lētāk var dabūt
vienīgi to diezvai būs baudījis Napoleons.
Groot Constancia arī apkārtne un vīna lauki bija ļoti simpātiski..bet īpašuma centrā pacēlās lepna muiža Raga holandiešu koloniālajā stilā kas tik ļoti raksturīgs Keiptaunai un tās apkārtnei.
Turpat blakus atrodas arī vīna pagrabi un vergu kvartāls, kur mitinājās vīna laukos strādājošie vergi.
Konstances ielejas vīna lauki rudens krāsās.
Keiptaunas pievārtē pie Hout Bay ostiņas atrodas viens no gleznainākajiem ceļiem pasaulē - Chapman's Peak Drive. Tas ir izcirsts klintī un vijas gar klinšu kraujām paverot fantastiskus skatus ar Hout Bay līci, klintīm, kalniem un neskarto Long Beach pludmali.
Hout Bay līcis no skaistā Chapman's Peak Drive ceļa
neskartā un vientuļā Long Beach pludmale no skaistā Chapman's Peak Drive ceļa
Chapman's Peak Drive ceļš - uzskatīts par vienu no gleznainākajiem pasaulē
Keitaunas ikoniskais Galda kalns, kurs ticis 7 Pasaules dabas brīnumu finālistu lokā ir pilsētas simbols. Tik grūti pieejams mainīgo laikapstākļu, vēja un mākoņu dēļ, kad Galda kalnam tiek pārklāts Galdauts
bet tik skaists un cēls, tas parādās visur un izdaiļo pilsētas skatus.
Keiptauna vispār ir pilsēta, kas no visiem skatu punktiem priecē acis. Gan no pakalniņiem un slavenā Lauvas galvas kalna, gan no pludmalēm, pilsētas laukumiem un pat ostas.
Bet īpaši labi tas izskatās okeāna, izbraucot saulrieta laikā ar jahtu.
Šampanietis, jahta, saulriets, okeāns, roņi un fantastiskais Keiptaunas skats ar Galda kalnu fonā
.mmmmm
kas vēlāk, zem zvaigžņu segas pārtop ''jāņtārpiņu jūrā'' iestājoties tumsai un pilsētai iemirdzoties miljoniem mazās gaismiņās.
Saulriets.....izbraucienā ar jahtu Atlantijas okeānā pie Keiptaunas
Atlantijas okeāns pie Keiptaunas saulrieta laikā.
Labās Cerības forts Keiptaunā (foto) , kas tiek reklamēts par vecāko ēku Dienvidāfrikā. Forts tiešām te tika uzcelts kā pirmā ēka Dienvidāfrikā, bet esošais forts tika uzbūvēts par jaunu iepriekšējā vietā drīz pēc tam, tāpēc tituls ir apšaubāms.
Turpat blakus atrodas vēlviena ēka kas pretendē uz vecākās ēkas titulu Dienvidāfrikā - Slave Lodge (Vergu naktsmītne). Tā šķiet varētu būt universālākā celtne pasaulē, jo šajā ēkā ir atradies viss ko var vien iedomāties. Uzcelta 1660. gadā līdz 1811. gadam tā kalpoja kā izmitināšanas vieta 1000 vergiem, kas dzīvoja ļoti šauros un nesanitāros apstākļos, tad ēka tika izmantota kā bordelis, cietums, psihiatriskā slimnīca, Keiptaunas pirmā pasta ēka, bibliotēka, Tiesu nams un visbeidzot tagad te par mājvietu radis Verdzības muzejs.
Keiptaunas rātsnams - droši vien visiespaidīgākā un skaistākā ēka pilsētā. Tieši šeit 1990. gadā no balkona ko balsta kolonnas , Nelsons Mandela iznākot no cietuma teica savu slaveno runu tautai....un Dienvidāfriku tās iedzīvotāji sāka celt no jauna...bet rasisma un noziegumiem pret cilvēci.
Bo Kaap kvartāls ir simpātiskākais Keiptaunas rajons....vsimaz noteikti krāsainākais, jo te katra mājiņa izkrāsota savā krāsā...no krāsām acis žilbst. 19. gs., pēc verdzības atcelšanas, uz dzīvi Bo Kaap apmetās musulmaņi, kas tolaik kā vergi bija atvesti no dažādām kolonijām. Tāpēc nav brīnums ka krāsainajā Bo Kaap kvartāliņā paceļas mazas mošejas.
Viktorijas un Alberta osta (V&A Harboor) - viena no Keiptaunas skaistākajām vietām, kur osta tika skaisti atjaunota un sakopta, pārtaisot to par izklaižu un restorānu kvartālu. Senās noliktavas tika stilīgi atjaunotas un tagad kalpo kā restorāni un iepirkšanās vietas. Turklāt tam visam bonusā nāk skati ar Galda kalnu fonā.
Parlamenta ēka Keiptaunā
Vāveres Kompānijas dārzos mielojas ar cilvēku sagādātajiem labumiem.
Two Oceans Aquarium Keiptaunā - pasaules klases akvārijs ar dažam citur neredzētām lietām.
Foto: Zaļais Bruņurupucis ieniris Plēsoņu tankā, kas savienots ar okeānu, lai padotu svaigu ūdeni.
Tāpat Keiptauna lepojas ar vienu no labākajiem Botāniskajiem dārziem pasaulē - Kirstenbosch Botanical Gardens. Nemāku spriest par kritērijiem, kurš labāks un kurš nē, bet jāatzīst viens, ka šis skaistais dārzs noteikti atrodas pašā ainaviskākajā vietā, tieši Galda kalna pakājē. Nu kur vēl Bontāniskajā dārzā var redzēt tādu skatu.
Camps Bay līcis
Keiptaunā ir visa tik daudz, ka šķiet tā ir vieta, kur nav par ko sūdzēties...skaistas un vēsturiskas ēkas, kolorīti kvartāli, simpātiska osta, roņi un pingvīnu kolonijas, vareni kalni un pārgājienu vietas....iespaidīga un klinšaina piekraste....viens no pasaulē labākajiem Botāniskajiem dārziem...un pilnam komlektam Keiptaunā ir arī skaistas pludmales...un turpat pie centra.
Tāda bija Dienvidāfrika....daudzveidīga, pārsteidzoša un ļoti skaista....
Foto: Camps Bay pludmale agrā rīta stundā...