Bosnija un Hercegovina ar Horvātijas pierobežu / Lielā Balkānu ekspedīcija
Pēc Slovēnijas šķērsojot Horvātiju ieradāmies Bosnijas galējā ZR stūrīti, kas ir pilnīgi jauns karstais punkts uz pasaules kartes. Šis reģions ir bagāts ar cietokšņiem, no kuriem interesantākais ir 13. gs cietoksnis Ostorož, kas uzcelts kalna galā.
Foto autors: Jānis Kreicbergs
Copyright: Impro Ceļojumi
Ostorož cietoksni vēlāk Osmaņu impērija mazliet pārbūvēja iegūstot esošo Transilvānijas stila piļu formu.
Bet reģiona centrālais eksponāts ir svaigi izveidotais Unas nacionālais parks, kura centrālā figūra ir kalnu ieskautā Unas upe ar neierastu zaļu un vietām arī iezilganu ūdens nokrāsu.
Unas parks ir bagāts ar ūdenskritumiem, no kuriem visiespaidīgākais ir Štrbacki Buk, kura parametri priekš Eiropas ir ļoti cienījami - 25 m augsts un 60 m plats, tas ir viens no kontinenta krāšņākajiem ūdens aizkariem.
25 m augstais un 60 m platais Štrbački Buk - viens no kontinenta krāšņākajiem ūdenskritumiem, kurš kļuvis iecienīts raftinga cienītāju vidū, kas mēdz no tā laizties lejā.
Štrbački Buk ūdenskrituma galvenā kaskāde
25 m augstais un 60 m platais Štrbački Buk - viens no kontinenta krāšņākajiem ūdenskritumiem.
Uz Unas upes atrodas daudzi ūdenskritumi, tai skaitā viens zems, bet ļoti, ļoti plats atgādinot Ventas Rumbu.
Otrs Unas NP lielais ūdenskritums ir Martin Brod. Tas dažās kaskādēs gāžas vairāk kā 50 metru augstumā spraucoties cauri
mežam.
Interesanta Martin Brod ūdenskrituma iezīme ir tā, ka bez vienas lielās kaskādes, te paveras arī travertīna terašu lauks, pār kuru veļas pāri mazas kaskādītes, lavierējot starp kokiem.
Ostrovicas ciems Unas NP ar mošeju pašā centrā un senu cietoksni kalna galā
Unas upes nacionālā parka kalnu ainavas
Unas upes nacionālā parka kalnu ainavas
Ceļā no Bosnijas uz Hercegovinu sanāca izlaizt caur Horvātijas-Bosnijas pierobežu, lai šo to jaunu atrastu arī tūristu tik iecienītajā Horvātijā. Pa ceļam gan pieturējām uz brīdi Horvātijas visslavenākajā apskates vietā - Plitvices ezeros, kur 16 ezerus savieno 92 ūdenskritumi. Te var pavadīt pusdienu, bet mums bija laiks tikai stunda, lai aplūkotu tikai tās lielākās Plitvices kaskādes un paspējot arī atklāt
kādu jaunu skatupunktu priekš grupām.
Ar karsta kritenēm arī turpinām Balkānu ekspedīciju. Horvātija ir visiem labi zināma zeme, bet arī šeit ir daži apslēpti dabas brīnumi. Horvātijā atrodas Eiropas dziļākās karsta kritenes Crvena Jezero jeb Sarkanais ezers un Modre Jezero jeb Zilais ezers.
Foto: Zilais ezers
Sarkanais ezers ir pat trešā dziļākā karsta kritene jeb pazemes kanjons pasaulē, kas dziļumā sasniedz 530 m dziļumu. Karsta kritenes apakšā atrodas ezers, kurš aizpilda aptuveni pusi no šī cilindriskās formas kanjona. Nosaukumu tas ieguvis pateicoties
sarkanajām klintīm, kas zilajam ezeram atkarībā no saules novietojuma piedod violetus un pat sarkanus toņus.
Blakus Sarkanajam ezeram, atrodas vēlviena Horvātijas lielā karsta kritene - Zilais ezers.
Modro Jezero jeb Zilais ezers ir gandrīz tikpat daiļš un pēc ietilpības gandrīz tikpat liels - 220 m dziļš, bet ievērojami platāks.
Impro grupas parasti dodas raftingā pa Cetinas upi, bet neviens vēl nebija apmeklējis upes izteku, kas noslēpusies Horvātijas kalnos. Vrelo Cetine avots, kur no pazemes izlien virszemē un sākas Cetinas upe ir 115 m dziļš. Tāpēc avota malās, seklajā daļā ūdens parādas iezaļganos toņos, bet vidū, kur pazemē aiziet dziļa šahta ūdens ir koncentrēti zilā krāsā
Vrelo Cetine avots - Cetinas upes izteka
Hercegovina ir Bosnijas un Hercegovinas dienvidu nostūris, kur dominē musulmaņu kopiena un apkārtni rotā mošeju torņi - minareti. Hercegovinā atrodas labākie islāma kultūras paraugi valstī ar Bosnijas un Hercegovinas pērli Mostaru priekšplānā.
Mostara ir skaistākā Bosnijas un Hercegovinas pilsēta ar vēsturiskiem namiem, šaurām ieliņām, mošejām un, protams, slaveno Osmaņu tiltu, kas tika uzcelts 16. gs.
Mostaras vecpilsēta, kas līdz pa mūsdienām saglabājusi Osmaņu laiku šarmu.
Mostaras tilts Bosnijas un Hercegovinas vizītkarte, kas rotā daudzu ceļvežu vākus.
Ja Mostara ir skaistākā valsts pilsēta, tad Počitelj simpātiskākais ciems. Bieži vien nenovērtēta, atrodoties Mostaras ēnā, tā varbūt pat ir vēl daiļāka.
Izklāta pa ainaviskas ielejas nogāzi, tās kompaktā vecpilsēta ir mūriem un diviem lieliem cietokšņiem apjozta. No abiem
cietokšņiem arī paveras labākais skats pār šo nocietināto vēstures kapsulu - Počitelj.
Bet Hercegovinā noteikti ir jāpameklē un jāapskata arī kāds dabas veidojums. Arī Hercegovinas daļā atrodas viens liels ūdenskritums, kura rādītāji ir līdzīgi Štrabčki Buk Bosnijas daļā - Kravicas ūdenskritums.
Kravicas ūdenskritumā ūdens gan nav tik daudz kā Unas parka Štrabčki Buk, tas vairāk ir līdzīgs Plitvices ūdenskritumu galvenajai kaskādei ar iezaļganu baseinu priekšplānā.
Bunas avots ir spēcīgākais Eiropā. Tā ir Bunas upes izteka, kas iznāk virszemē no lielas klints. Šī vieta jau Osmaņu laikos bija populāra pieturas vieta, tāpēc avotu tuvumā atrodas pāris senās turku kafejnīcas, kur joprojām var nobaudīt stipro bosniešu un turku kafiju.
Ceļā no Mostaras uz Serbiju izmantojām nevis klasisko ceļu caur Sarajevu, bet pilnīgi jaunu, kas iet gar Melnkalnes pierobežu. Tas izrādījās ļoti gleznains ar upēm, ezeriem, ziedu paklājiem pļāvās, klintīm un kalniem.
Smilšakmens piramīdas pa ceļam uz Serbiju.
Gleznainais ceļš no Mostaras uz Višegradu.
Gleznainais ceļš no Mostaras uz Višegradu.
Gleznainais ceļš no Mostaras uz Višegradu.
Višegrada ir sena Osmaņu pilsēta pierobežā ar Serbiju, kur arī atrodas kāds skaists turku laiku tilts. Arī tas ir celts 16. gs., bet pretī Mostaras vienai lielai arkai, šis tilts liek pretī veselas 11 arkas.
Pēc Slovēnijas šķērsojot Horvātiju ieradāmies Bosnijas galējā ZR stūrīti, kas ir pilnīgi jauns karstais punkts uz pasaules kartes. Šis reģions ir bagāts ar cietokšņiem, no kuriem interesantākais ir 13. gs cietoksnis Ostorož, kas uzcelts kalna galā.
Foto autors: Jānis Kreicbergs
Copyright: Impro Ceļojumi