APBRĪNOJAMĀ IRĀNA - Irānas Balučistāna - no Marsa kalniem līdz smilšu pilīm
Iepazinis interesantākās vietas Irānas Azerbaidžānas provincē, sēžos lidmašīnā, lai no Persijas ZR dotos uz tās tālāko Dienvidu nostūri - Chabahar pilsētu, Balučistānas provincē.
Foto: Kaluts smilšu piļu veidojumi Kavir-e Lut tuksnesī
Foto autors: Jānis Kreicbergs
Copyright: Impro Ceļojumi
To apdzīvo baluči, vēl viena tauta, kas nonākusi divu impēriju krustugunīs un tāpēc tikusi sadalīta. Persijas un Indijas impērijas, tai skaitā Mogulu un tai sekojusī Britu Impērija novilkusi svītru pa vidu baluču apdzīvotajām teritorijām, tāpēc daļa to apdzīvo Irānas tālāko dienvidu stūri un otra puse Pakistānas DR daļu, uzreiz otrpus žogam.
Foto Marsa kalni Balučistānas provincē
Čabahara ir maza un putekļaina pilsētiņa nekurienes vidū. Valdības centieni to attīstīt izveidojot brīvo ekonomisko zonu, nedeva cerēto un iedzīvotāju skaita ziņā tā sasniedza vien Jelgavas apmērus.
Foto: Čabaharas gleznainais piekrastes ceļš
Bet tūristus šis nepazīstamais nostūris, kas nav pieminēts nevienā ceļvedī, vilina ar pāris interesantām dabas vietām un sārtām smilšu pludmalēm, kas klinšu dēļ nav diez ko piemērotas atpūtai, bet toties ir ļoti fotogēniskas.
Galvenā lieta, kas piesaistīja manu uzmanību šim baltajam plankumam tūrisma kartē ir Marsa kalni.
Kā nosaukums liecina, te var cerēt ieraudzīt ainavu, kas raisītu asociācijas ar Marsu. Nezinu vai Marsu man šie kalni atgādina, jo tas vairāk ar sārto krāsu asociējas, bet uz Mēness ainavu te pilnīgi noteikti velk.
Baltu, sausuma saplaisātas virsmas līdzenumu, te ielenc izroboti kalni ar neierastām formām, kuras izveidojis lietus ūdens, vējam arī pieliekot nedaudz roku.
Īpaši mistiski šie mālainie kalni izskatās saulrieta laikā, jo pēdējie saules stari ainavu padara vēl noslēpumaināku un draudīgāku,...
un tad nudien Marsa kalni izskatās kā nokrituši no kādas citas planētās.
Līdzīgi kalni paveras arī otrā virzienā braucot, uz ziemeļiem no Čabaharas, tikai ne tik biezā slānī un ne tik izroboti.
Bet mans mērķis nu jau bija pavisam cits - Gel-Afshan dubļu vulkāns. Atšķirībā no Azerbaidžānas dubļu vulkāni šeit nav tik bagātā skaitā, toties te tie ir ievērojami lielāki.
Ņemot vērā plašos "dubļu lavas" laukus visapkārt Gel-Afshan, jāsecina, ka šis ir arī daudz jaudīgāks par Azerbaidžānas brālēniem. Tā virsotnē atrodas krāteris, kas noklājis visu apkārtni ar sacietējušu dubļu kārtu.
To tas acīmredzot pastrādājis iepriekšējo gadu garumā, bet tas nenozīmē, ka vulkāns ir aprimis. Nē, Gel-Afshan joprojām ir aktīvs un ik pēc brīža izmet pa kādam dubļu burbulim...
Daudzus gadsimtus Bam citadele jeb Arg Bam tirgotājiem no Indijas, Ķīnas, Afganistānas, Arābijas pussalas un Tuvajiem Austrumiem ir bijusi viens no galvenajiem pieturas punktiem Irānā, un arī ceļotājiem tā bijusi viena no Irānas tūrisma Mekām gandrīz tikpat ilgi. Mūriem nocietinātā māla pilsēta ar masīvu cietoksni, kas noraugās tai pāri ir lielākā māla celtne pasaulē.
Noslēpusies tuksnešainā apvidū, palmu oāzē un Irānas vistālākajā dienvidu stūrī, 2500 gadus senā Bam citadele ir Irānas inženierijas un vēstures brīnums. Arī Marko Polo ir aprakstījis un apbrīnojis 12 m augstos un 3 metrus biezos māla mūrus, kas ieskauj 3 km diametrā plato pilsētu. Savukārt, vēl iespaidīgāki mūri ieskauj citadeles pili, kas paceļas pakalna galā virs antīkās pilsētas.
Bet tas viss vienu dienu aprāvās 2003. g. 26. decembrī, kad spēcīga zemestrīce sagrāva šo Persijas ikonu aiznesot 26000 cilvēku dzīvības. No citadeles palika tikai drupas un atsevišķi fragmenti. Bet Bam tuvākajos gados kā fēnikss atdzims no pelniem, jo UNESCO vadītā plaša mēroga rekonstrukcija notiek pilnā sparā un vairāk kā puse senpilsētas jau ir atjaunota. Foto: Bam pilsētas ārējie mūri, pie kuriem notiek atjaunošanas darbi.
Pilnībā atjaunots ir segtais tirgus, galvenais laukums Tekiyeh, atsevišķi aristokrātijas nami, karavīru barakas un Prayambar mošeja.
Lielākā daļa no mūriem ir atgriezuši savu oriģinālo izskatu, Karaliskie zirgu staļļi lielākoties ir atjaunoti un arī Bam lepnums - Gubernatora pils drīzumā tiks pabeigta.
Foto: vēsturiskais Bam tirgus komplekss
Bet tai pat laikā pilsētas galvenā mošeja Masjed Jame palikusi tāda kādu to zemestrīce atstāja - tik koki stutē palikušo sienu fragmentus, bet mošejas griezti mētājas turpat pa zemi. Darba te vēl gana. Tomēr, lai gan tikai kādas divas trešdaļas no citadeles ir rekonstruētas un stalažas vietām traucēt baudīt šo Irānas seno pērli tā vienalga ir apskates vērta apstāšanas vieta.
Foto: Bam Citadele cietoksnis cietoksnī - varens cietoksnis kas izvietojies pakalna nogāzē
Bam nelaime iepriekšējos gados nāca pa labu kādai citai vietai šai pasaules nostūrī - Arg Rayen. Dēvēta par mini Bam, jeb mazo Bamu, tā līdz 2003 gadam tika atstāta ceļotāju novārtā - vietējie un ārzemju tūristi traucās tai garām, lai redzētu lielo Bamu. Bet pēc 2003. g. zemestrīces vietējie atcerējās, ka viņiem zem galda aizķērusies vēl viena interesanta vieta un laba kompensācija Bam citadelei, kamēr tā mēģina atgūt oriģinālo izskatu.
Foto: Arg Rayen citadele ārējie mūri
Arg Rayen nav tik sena un nav tik liela kā Bam, bet tā ir pietiekoši interesanta un fotogēniska, lai tai nepabrauktu garām. Vairāk kā 1000 gadus senās Rayen citadeles labākā īpašība ir skaistais kalnu fons, kur vēl nedaudz sniegs saglabājies un fakts, ka šo vietu postošā zemestrīce neskāra.
Līdzīgi kā Bam, arī šeit pilsētas ārējie mūri, segtais bazārs un nocietinātā Gubernatora pils ir Rayen interesantākās vietas. Īpaši skaista ir gubernatora pils, kas kamēr Bam pils nav pilnīgi pabeigta, dod labu priekšstatu par to kā dzīvoja reģionālie valdnieki - pils ar 4 atsevišķiem namiem, kuriem katram centrā atrodas pa velvju un arku ieskautam pagalmam un mini dārzam.
Brūnie kalni, kas ieskauj Arg Rayen citadeli
Blakus Arg Rayen atrodas arī maza pilsētiņa, kas gadsimtiem bijusi iecienītākā atpūtas un svētceļojuma vieta apkārtnes iedzīvotājiem un vispār ceļotājiem no visas Irānas.
Foto: Bagh-e Shahzde visdrīzākais skaistākais dārzs Irānā
Mahanā atrodas īpaši skaists dārzs Bagh-e Shahzde, kas pēc daudzu persiešu domām ir pats krāšņākais visā Irānā.
Šis dārzs ir gluži kā mirāža pustuksneša ainavā - ar daudzām terasēm, baseiniem, strūklakām, mākslīgiem ūdenskritumiem, ziedu un koku pārbagātību
un diviem smalki rotātiem paviljoniem abos galos. Tāds ir Bagh-e Shahzde dārzs.
Savukārt Nematollah Vali mauzolejs ir svarīgs svētceļojumu centrs. Te atdusas Shah Nematollah Vali - Sufi dervišs, mistiķis un dzejnieks, kurš ar savām mācībām aizrāva Indijas valdnieku, kurš tad arī sponsorēja 15. gs. celto mauzoleju ar skaistu tirkīza kupolu. Vali tiek piedēvētas arī pareģa spējas un viņš pat tiek saukts par Persijas Nostradamusu, jo precīzi pareģoja Safavīdu dinastijas nākšanu pie varas 16. gs., Bangladešas atdalīšanos no Pakistānas, Irānas Revolūciju 1979. gadā un daudz ko citu.
Bet manas ekspedīcijas misija ir atrast un iemūžināt skaistākās Irānas dabas vietas un Dasht-e Lut tuksnesis, kas atrodas šai pašā reģionā, bet tūristu vidū nav īpaši pazīstams noteikti ir viena no tām.
Ar ko gan šis tuksnesis ir tik īpašs? Ar to, ka tā ir viena no retajām vietām pasaulē, kur iepazīt Yardang landform ģeoloģiskos veidojumus, ko šeit Irānā sauc par Kaluts. Ķīnas galējos Rietumos atrodas dažas Yardang lokācijas (Apbrīnojamā Ķīna 4 - Lielais Zīda ceļa maršruts) un tā ir labākā vieta, kur iepazīt šo ģeoloģisko fenomenu, bet Irāna īpaši neatpaliek.
Yardang, kas tulkojumā nozīmē smilšu pilis (sand castle) ir ģeoloģijas veidojums tuksnesī, kur vējš izveidojis interesantu formu smilšu klintis un kolonnas.
Ņemot talkā fantāziju daudzas no šīm klintīm tiešām vedina uz asociācijām ar maziem smilšu cietokšņiem jeb fortiem ar tornīti blakus. Tiesa nemaz tik mazas šīs klintis nav - vismaz Irānas Kaluts smilšu pilis izmēros sniedzas no piecstāvu līdz desmitstāvu mājas Augstumam.
Vienu virsotni vai divas no tām noteikti ir jāiekaro, jo no augšas paveras fantastiski skati pār apkārtni, kur Kaluts smilšu forti sniedzas līdz pat horizontam, pašā tālumā.
. Īpaši skaisti Kaluts izskatās saulrieta un arī saullēkta laikā, kad rietošās un austošās saules stari piedod apkārtnei zeltainu nokrāsu un izceļ tās krāsu gammas...
izceļ tās krāsu gammas - pelēkās tuksneša smiltis, baltās sāls ieplakas un oranži-brūnās klintis, kas saulei laižoties aiz horizonta iegūst pavisam oranžus toņus.
Kaluts smilšu piļu veidojumi Kavir-e Lut tuksnesī
Foto: Kaluts smilšu piļu veidojumi Kavir-e Lut tuksnesī
Foto autors: Jānis Kreicbergs
Copyright: Impro Ceļojumi
Foto Marsa kalni Balučistānas provincē
Foto: Čabaharas gleznainais piekrastes ceļš
Foto: Bam pilsētas ārējie mūri, pie kuriem notiek atjaunošanas darbi.
Foto: vēsturiskais Bam tirgus komplekss
Foto: Bam Citadele cietoksnis cietoksnī - varens cietoksnis kas izvietojies pakalna nogāzē
Foto: Arg Rayen citadele ārējie mūri
Foto: Bagh-e Shahzde visdrīzākais skaistākais dārzs Irānā