Madagaskara!!! Cik noslēpumains un maģisks ir šis vārds. Mēs visi esam dzirdējuši par mistisku zemi pasaules malā, kur aug majestātiski koki ar milzu stumbriem devēti par baobabiem.
Tāpat mēs esam dzirdējuši par pamuļķīga izskata dzīvniekiem ar izbolītām acīm, kurus skolā skolotājs sauca par lemūriem. Mēs zinām, ka šī zeme ir unikāla, bet patiesībā vārds unikāls ir pārāk vienkāršs, lai aprakstītu tās savdabīgās ainavas, veģitāciju un spalvainos un ne tik spalvainos iemītniekus (Attēlā - Brūnie lemūri Lemūru parkā).
Tās unikālās ainavas ir grūti aprakstāmas un fotogrāfijās iemūžināmas - smilšakmens kanjoni un klintis (Attēlā - Isalo NP),...
...dīvaini ''kaļķakmens meži''(Attēlā - Bemaraha NP),...
...palmu ieskautas, baltu smilšu pludmales (Attēlā - Ifaty pludmale),...
...rīsu terasses,...
...granīta virsotnes un klintis (Attēlā - Andringrita NP),...
miljoniem gadu seni lietusmeži un iespaidīgi ūdenskritumi ir tikai daļina no Madagaskaras dabas skaistuma un daudzveidības.
Laipni lūgti ceļojumā pa Lemūru un Baobabu Zemi!(Attēlā - Ranomafana NP).
Rikšas ir pirmais, ko ieraugām, ierodoties Centrālās Kalnienes pilsētiņā Antsirabē. Tās ir visur, radot iespaidu, ka atrodamies kādā Āzijas valstī.
Tomēr ceļotāji šeit piestāj, lai arī apskatītu dažas no iespaidīgākajām franču koloniālā laika celtnēm, piemēram, seno SPA viesnīcu.
Ambositra, savukārt, pievelk ceļotājus ar savu Madagaskaras iepirkšanās centra slavu. Tās iedzīvotāji ir izslavēti ar savām kokgriezumu un suvenīru izstrādājumu prasmēm, tāpēc macinš šajā pilsētā cieš visvairāk!
Virzoties Madagaskaras dabas brīnumu virzienā, pa ceļam paveras skaisti skati ar rīsu terasēm, kuras īpaši skaisti izskatās oktobra mēnesī, kad zaļo spilgti zaļā krāsā...
bet drīz jau parādās arī senie mūžameži.
Ranomafana Nacionālais Parks tika izveidots 1986. gadā, kad tika atklāta Zelta Bambusa lemūru suga. Šis grūti ieraugāmais lemūrs ir tūristu lielākā foto trofeja. Saules gaismā tas iegūst zeltainu nokrāsu un ir sastopams tikai Ranomafana Nacionālajā Parkā
Protams, pastaiga pa džungļiem un ...
ūdenskritumu vērošana jau pati par sevi sniedz gandarījumu, tomēr vēl lielāks tas ir, ieraugot džungļu iemītniekus -
Nakts dzīvnieks - Peles lemūrs (Ranomafana NP),
Plēsējs - Fosa Fossana jeb Mazā Fosa (Ranomafana NP).
Kastrotenia Hameleons (Ranomafana NP).
Sarkanā vēdera lemūrs (Ranomafana NP).
Zaļais Geko uz atpūtas soliņa Ranomafana Nacionālajā parkā.
Lietusmeži un Ielejas Ranomafana NP.
Isalo Nacionālais Parks ir viens no apmeklētākajiem Madagaskarā, un ne velti. Tā smilšakmens kanjoni un savdabīgas formas klintis vietām atgādina Mēness ainavas.
Smilšakmens ''pilis'' Isalo parkā.
Namaza upes kanjons ir viens no daudzajiem kanjoniem 81 500 hektāru lielajā Isalo klinšu valstībā.
Pēc gara pārgājiena Isalo parkā seko atpūta un relaksējoša pelde dabiski veidotā un palmu ieskautā oāzē-baseinā, ko sauc par Piscine Naturalle. Tas ir tieši tas, kas vajadzīgs!
Isalo, kā jau daudzi citi Nacionālie parki, ir mājvieta vairākām lemūru sugām. Attēlā - Sarkanās pieres lemūri Isalo NP.
Tomēr, ja lemūrus ir salīdzinoši viegli ieraudzīt, tad, lai pamanītu šo kukaini, ko sauc par Zara kukaini, jātur acis plati vaļā. Kukainis ieguvis savu vārdu, pateicoties maskējošajam izskatam, atgādinot mazu zariņu.
Čūsku Madagaskarā ir pietiekoši daudz,un tās nepatīkami kož, bet labā ziņa, ka neviena nav indīga.
Pils, kas slejas Madagaskaras galvaspilsētas Antananarivu augstākajā kalnā, vietējiem atnesusi daudz ciešanu. Tieši šajā pilī 19. gs. dzīvoja ķertā karaliene Ranavolona, kurai hobijs bija spīdzināt cilvēkus un mest tos zemē no pils klints. Uzskata, ka 25% iedzīvotāju gāja bojā viņas genocīda laikā. Ranavolonas valdīšanas laikā Madagaskara pilnībā izolējās no visas pasaules. 1995. gadā pilī izcēlās ugunsgrēks, un tagad tā tiek atjaunota.
Anakeli tirgus Antananarivu centrā, kur pārdot visu, arī dzīvus lopus.
Ja Šekspīram visa pasaule bija skatuve, tad Antananarivu visa pasaule, šķiet, ir tirgus. Tā vien liekas, ka katrs trešais iedzīvotājs ir tirgotājs un biznesmenis.
Brūnie lemūri ir viegli sastopami Andasibe Nacionālajā Parkā un Lemūru parkā, Antananarivu apkārtnē.
Pelēkais bambusa lemūrs sastopams salas Austrumdaļā.
Kokurela Sifaka pieder sifaku dzimtai. Sifakas ir lielākiem no lemūru sugām.
Baltimelnais lemūrs, kurš atgādina Lemūru Ziemassvētku vecīti, līdzīgi kā brūnais lemūrs sastopams Lemūru Parkā un Andasibe Nacionālajā Parkā
Madagaskaras otra lielākā pilsēta Finarantsoa, ar savām stāvajām un bruģētajām ieliņām, daudzajām baznīcām un vīna laukiem apkārtnē, nedaudz atgādina Eiropas mazpilsētiņu.
Sahambavy tējas plantācija Finarantsoa apkārtnē.
Finarantsoa ir vieta arī vienam no dīvainākajiem restorāniem Madagaskarā, Panda Restaurant, kura ēdienkartē sastopamas tādas delikateses kā sikspārnis (attēlā), krokodīla gaļa, meža pīle un vardes, bet tā interjerā dominē krokodilu izbāzeņi un ādas, kā arī gleznas ar Pandām pārošanās laikā.
Papīra fabrika Ambalavao ražo savdabīgu vietējo papīru pēc ļoti unikālas tehnoloģijas.
Grūti sasniedzamais Andringrita Nacionālais parks ir ievērojams ar augstām granīta klintīm.
Tā klintis slēpj arī divus augstus ūdenskritumus - 250 m augsto Rianbavy (vīriešā) ūdenskritumu un 300 m augsto Riandahy (sievietes) ūdenskritumu.
Riandahy (sievietes) ūdenskritums.
Andringritas parka kalni, kur atrodas Madagaskaras otra augstākā virsotne - Pic Boby 2643 m v.j.l.
Andringritas kalni ''slīkst mākoņu jūrā'' saulrieta laikā!
Andringrita rīta miglā.
Betsileo cilts ciemats Madagaskaras centrālajā daļā.
Tālāk ceļš ved uz Dienvidiem!
..aiz muguras atstājot Andringritas kalnus un klintis.
Pa ceļam noteikti ir jāieskrien Ancas rezervātā(Anja Reserve), kur var pietuvoties ring-tailed lemūriem pavisam tuvu. Tie šajā rezervātā ir visur: uz klintīm, kokos un uz zemes.
Gredzena astes lemūrs (Ring-tailed lemur) Ancas rezervātā.
Bet bez lemūriem šeit ir sastopami arī hameleoni, piemēram, Ostalet Hameleons. Šis hameleons, atšķirībā no saviem brāļiem, nemaina krāsu, bet ir izmēros liels. Līdzīgi kā pārējie, arī šī suga ķer kukaiņus, zibenīgi izšaujot lipīgo mēli.
Ancas rezervātā, līdzīgi kā Andringrita parkā, atrodas skaistas un ļoti augstas granīta klintis.
Augs, ko sauc par ''Ziloņa Pēdu'', nedaudz atgādina Baobabu miniatūra.
Ancas rezervāts ir mājvieta arī čūskām.
Pludmale Nosy Kely, Morondavas pilsētiņā - baltas smiltis, palmas un kokosriekti smiltīs.
Bērni Morondavā.
Zvejnieku tīkli un laivas, ko sauc par Pirogām, Morondavā.
Piroga saulrietā!
Nosy Kely pludmale saulrietā!
Baobabu avēnija izklausās pēc kāda eleganta bulvāra Ņujorkā, bet patiesībā tas ir necils zemes ceļš Madagaskaras Rietumos, kuru ielenc neskaitāmi, tūkstoš gadus seni Baobabi. Tagad Baobabu avēnija rotā Madagaskaras skatu kartītes.
Zebu jeb govs rati Baobabu avēnijā. Zebu ir viens no Madagaskaras atpazīstamākajiem simboliem. Zebu ir ne tikai lieliska gaļa un ''zālespļāvējs'', bet arī stāvoklis sabiedrībā un transporta veids.
Viena no ūpju sugām Kirindi Meža Rezervatā.
Veroks sifaka (Verreaux's Sifaka) ir viena no daudzajām sugām, kas mitinās Kirindi Meža Rezervātā. Bet, kur gaļa ,tur arī plēsēji, tāpēc Kirindi ir arī labākā vieta, kur meklēt lemūrus-ēdošo plēsēju Fosu, kura lielu ''popularitāti ieguva'' pēc multfilmas "Madagaskara" uzņemšanas.
Ūdensrozes un baobabi Morondavas apkārtnē.
Savdabīgais dabas veidojums, ko vietējie sauc par ''Tsingy'' jeb ''Akmens Mežu'' Bemaraha Nacionālajā Parkā. Bez UNESCO mantojuma sarakstā iekļautās Bemarahas vēl ir tikai trīs vietas pasaulē, kur sastopamas līdzīgas formas kaļķakmens meži - ''Akmens Mežš'' Ķīnas DR pie Kunmingas, ''Pinacles'' Borneo salas Ziemeļos, Malaizijā, un Ankarana Nacionālajais Parks Madagaskaras Ziemeļos.
Bemarahas Nacionālais parka klintis, kura platība aizņem pusi Zemgales.
Lai iepazītu Bemarahas unikālās ainavas, ir jārāpjas pa klintīm, jāšķērso tiltiņi pār aizām, jālien caur alām un kanjoniem.
Bemarahas klintis un kanjoni...
Mazais Veroks Sifaka lemūrs Bemarahas nacionālajā Parkā
Manambolo upe Madagaskaras Rietumos.
Laiviņa Manambolo upē rītausmā.
Baobabi saulrietā!
Baobabu Avēnija saulrietā!
Bounty stila Mangily pludmale, Ifaty kurortā.
Ifaty kurorta kristāldzidrais ūdens un koraļļi.
Skats no Le Paradiser viesnīcas - baseins, Indijas okeāns (Mozambikas šaurums) un debesis.
Le Paradiser baseins rītausmā!
Bet, lai iepazītu Mozambikas kanāla koraļus un jūras iemītniekus, ieteicams doties izbraucienā ar laivu...
..vai vietējo laiviņu - pirogu.
Vaļi (Humback Whales) jūlija un augusta mēnešos ir izbrauciena lielākā trofeja.
Valis ar mazuli.
Savukārt delfīni Mozambikas šaurumā sastopami cauru gadu. Tie ielenc laivu un izrāda savas peldēšanas un akrobātikas prasmes.
Dienvidrietumu Madagaskaru apdzīvo Mahafali cilts, kuriem pieder skaistākās kapenes valstī. Tie gulda mirušos apgleznotā mūra sētā, samet virsū akmeņus, sasprauž grebtus koka totēmus un izdaiļo sētu ar upurētiem zebu (govs) galvaskausiem.
Ik pēc septiņiem gadiem tiek veikta mirušo cermonija, kad līķi tiek atrakti, izcelti un pārsieti jaunās drānās, tad vietējie dejo ar mirušo atliekām apkārt kapam(!!!), pēc tam tie atkal tiek guldīti kapā līdz nākošajam miroņu ''tusiņam'' vēl pēc septiņiem gadiem.
Nez, vai tikai man tas liekas dīvaini?
Ifaty kūrorta apkārtnē atrodas Reniala Rezervāts un Baobabu mežs, kurā var sastapt, iespējams, visdīvaināko pasaules veģentāciju, kurā dominē baobabi un Soni koki (pa labi bildē).
1400 gadus sens baobabs Reniala Rezervātā. No 8 pasaulē satopamajām baobabu sugām, sešas ir sastopamas Madagaskarā, septītā Rietumu un Austrumu Āfrikā, bet astotā suga- Austrālijā.
Isalo Nacionālā Parka smilšakmens klintis un kanjoni.
Pērtiķu (pa kreisi) un Žurku (pa labi) kanjoni Isalo parkā.
Logs uz Isalo Nacionālo Parku.
Ar to arī ceļojums pa Zemi,kurai nav un nebūs līdzīgas, ir beidzies!