Ziedu svētki Holandē

„Kas nemīl puķes, tas zaimo Dievu. Tulpe ir visskaistākā puķe, tādēļ tas, kurš viņu neciena, ļoti smagi zaimo Dievu” – tā skan holandiešu paruna. Holandieši Dievu nezaimo un tulpes mīl patiesi!

 Tulpes iesakņojas Holandē

Holandē tulpes nonāca 1569. gadā. Te gan jāpiebilst, ka tās tika ievestas no Turcijas kā ēdamie sīpoli. Tomēr holandiešus to garša neapmierināja, un sīpoli tika izmesti komposta kaudzē. Pavasarī sīpoli uzziedēja, un ar savu ziedu krāšņumu iekaroja nedalītu holandiešu mīlestību.

Tulpju kultivēšana un godināšana Holandē sita savu augstāko vilni 17. gadsimtā. Valsti bija pārņēmusi īsta „tulpju mānija”. Šai laikā iznīcināt tulpes sīpolu bija lielāks noziegums, nekā nogalināt cilvēku. Tulpes bija kļuvušas par milzu spekulācijas objektu. To sīpoli maksāja neiedomājamas naudas summas. Tikai 1638. gadā Amsterdamā tika pieņemts likums, kas noteica tulpju sīpoliem stingras cenas. Tomēr šo ziedu dievināšana Holandē joprojām turpinājās, un tagad tās kļuvušas par vienu no šīs valsts simboliem.

Tulpes ir arī peļņas avots. Nīderlandieši kontrolē 93% no visas pasaules puķu sīpolu tirgus, un 60% visos pasaules tirgos sastopamie ziedi nāk tieši no Nīderlandes. Pati lielākā ziedu izsole darbojas Alsmērā kopš 1912. gada. Tā ir ne vien lielākais ziedu tirdzniecības centrs, bet arī viena no lielākajām komercceltnēm pasaulē. Apmeklētāji var noskatīties kā dažu stundu laikā ik dienas tiek pārdoti ap 14 miljoni griezto ziedu un 1,5 miljoni augu. Tie tiek eksportēti gan uz Eiropas, gan Amerikas, gan Tuvo Austrumu valstīm.

Holande ir arī lielākā tulpju sīpolu audzētājvalsts. Pavasarī rajoni ap Hārlemu ir pārvērtušies par varavīkšņotu ziedu paklāju. Visapkārt 16 tūkstošu ha platībā plešas ziedoši tulpju lauki.

 Ziedu paradīze

Brīnišķīgajā Keukenhofas parkā jūs varat apskatīt gan visas skaistākās Holandes sīpolpuķes vienkopus, gan arī smelties idejas kompozīciju veidošanai, krāsu gammu salikšanu, kā arī iepazīties ar jaunākajiem selekcionāru sasniegumiem.

1949. g. senajā pils virtuves dārza teritorijā tika radīta ziedu paradīze. Tā aizņem 32 ha, kur dabas un cilvēka radītā harmonijā var nokļūt puķu pasakā. Tur ir zilās muskares, graciozās un krāšņās narcises, gaisā dvesmo hiacinšu reibinošais aromāts, un protams, arī pavasara karalienes tulpes – visās iespējamās krāsās un formās. Un kur tad vēl ziedu paviljoni ar orhideju, liliju un frēziju pārpilnību!

Muzikālu noskaņu rada senās leijerkastes, kuras brīnišķīgi iederas dārza atmosfērā, bet nāsis kairina arī nacionālās virtuves gardumu aromāts – gan īpaši gatavotas plānās pankūkas, gan herrings – holandiešu siļķmaizīte.

Ziedu skaistuma apreibinātie apmeklētāji var atpūsties un ļauties vēderpriekiem kādā no daudzajām kafejnīcām.

Tulpes iziet ielās

Svētku kulminācija ir lielā ziedu parāde, kura tiek rīkota katru gadu aprīļa vidū. Tur ziedi iegūst fantastiskas formas, apvienojot savu skaistumu ar cilvēka iztēles lidojumu. Uz 20 milzīgām platformām no ziediem tiek radītas visdažādākās figūras – putni, dzīvnieki, kuģi, pilis, pasaku tēli. Tos pavada vairāki desmiti krāšņu ziedu pušķiem rotāti limuzīni – gan senlaicīgi, gan supermoderni. Šīm ziedu kavalkādēm pa vidu skatītājus priecē arī muzikanti, dejotāji un vingrotāji. Visas dienas garumā šis fantastiskais gājiens pārvietojas pa Nīderlandes ceļiem, veicot 40 km garu maršrutu no Nordvīkas ciemata Ziemeļjūras krastā līdz tulpju audzēšanas reģiona centram Hārlemai.

Holande pavasarī – tie ir svētki ikvienai dvēselei. To izjūt gan puķu audzētāji un dārzu kopēji, gan vienkārši skaistummīļi, kuriem ir iespēja gūt neaizmirstamu baudījumu un veldzēties šajā apburošajā krāšņumā. Neviens stāsts, neviena fotogrāfija nespēj sniegt to neparasto sajūtu, kādu jūs gūstat, nonākot pasakainajā ziedu pasaulē.

Inga Ēvalde