Ko piedzīvot kaimiņzemē Igaunijā?

Tuvie un tālie ziemeļu kaimiņi var šķist palēni un nedaudz aizdomīgi tipiņi – it kā kaut ko slēptu... Ja lietuvieši temperamenta ziņā ir tuvāk poļiem, tad mums pēc izdarībām noteikti tuvāki ir igauņi. Galu galā - katrā latvietī pa brīdim iezogas kāds igaunis. Ko kaimiņzemē redzēt un piedzīvot? Lasi tālāk!

Solis priekšā tūrisma infrastruktūrā
Reizēm mēs igauņus apskaužam par to, ka viņi ir soli mums priekšā. Un pamatoti... Kaut vai uz brīdī ieskatieties kādā no daudziem kaimiņzemes muzejiem, kur vienkāršā veidā ar dažādām interaktīvām un inovatīvām lietām aizrauj jebkura vecuma apmeklētājus. Tur vēsture vai pat sausa skaitļu virkne ar jaunāko tehnoloģiju palīdzību atdzīvosies jūsu acu priekšā! Un tas nav tikai AHHAA centrs, tie nav tikai divi muzeji, tādi ir desmitiem. Policijas, ceļu, veselības, lauksaimniecības, enerģijas muzejs - ir tikai daži no tiem. Un, kur tad bez zinātnes, piedzīvojumu un atklājumu centriem Tallinā, Tartu, Sāmsalā un Hījumā, kur var ļaujieties zinātkārei kopā ar visu ģimeni.

Igauņu virtuve
Tā mums allaž mums likusies vairāk saprotama nekā dienvidu kaimiņiem. Te cep garšīgu rupjmaizi, ēd siļķi, asinsdesas un prot brūvēt gardu aliņu, ko pēdējos gadus modīgie hipsteri pārsātinājuši ar nesaprotamām garšām un neizrunājamiem nosaukumiem.

Salas
Igauņiem ir kas tāds, par ko mums tikai sapņot un sapņot. Viņiem ir salas! Un daudz! Salinieku mazliet romantiskais un vienlaikus paskarbais dzīvesveids, bezgalīgās kadiķu audzes, matainie lopi un aitas, kas ganās piejūras pļavās, un dolomītu žogi piešķir salām īpašu - tikai Igaunijai raksturīgus vaibstus.

Peipuss
Peipusa ezera ūdens plašums nudien vairāk atgādina jūras klaju, nevis ezeru. Ar savu vecticībnieku kolorītu, zvejas tradīcijām gan vasarā, gan ziemā, un pat savu prāmju kustību uz Pīresāres salu. Jā, igauņiem salas ir ne tikai piekrastes ūdeņos!

Kukersīta izdedžu kalni
Igauņiem pieder vienas no lielākajām kukersīta jeb degslānekļa atradnēm Pasaulē. Skaidrs, ka Ziemeļu kaimiņi izmanto to gan elektroenerģijas, gan siltuma ražošanā, savukārt, mums – tūristiem tā ir vesela tūrisma industrijas niša! Kukersīta izdedžu kalni, tur izveidotās pastaigu takas, skatu platformas, pazemes raktuves, krāsaini karjeri un interesanti stāsti par un ap šo igauņu dabas dāvanu.

Akmeņu un līču zeme – Lāhemā
Skadināvijas dabas ainavas tepat Igaunijā! Lāhemā nacionālajā parkā tās ir aizsniedzamas pat nekuģojot pāri Somu līcim. Pārgājieni pa ainaviskām purva takām, akmeņaini jūras līči un kaļakmens klintis

Liela muiža, maza muiža
Igaunijā muižas ir daudz un patīkami redzēt, ka viena liela daļa no tām tikušas pie gādīgiem saimniekiem, kas ļauj tās ieraudzīt agrākajā godībā. Saglābtās un saglabātās arhitektūras pērles ne tikai rotā ainavu, bet arī sargā pagātnes atmiņas.

Ūdenskritumi un leduskritumi
Igauņu zemes ģeoloģiskā uzbūve – Ziemeļigaunijas glints, mijiedarbībā ar dabas apstākļiem, ir izveidojusi tā saucamo Ziemeļigaunijas ūdenskritumu zonu. Igauņiem tie nudien ir daudz - lieli un mazi, plati un šauri, ūdens bagāti pavasara palos un rudens lietavās. Turklāt ziemā, salam pieturoties ilgāku laiku, veidojas leduskritumi ar smalkām ledus mežģīnēm un iespaidīgiem lāsteku zobeniem.

Igauņu ziemeļnieku šarms ik reizi aizrauj, vilinot te atgriezties atkal un atkal! Tiekamies Igaunijā!

Ceļojumu piedāvājumi: https://impro.lv/ApceļoIgauniju
Teksts: “Impro ceļojumi” kurators Uldis Klepers